Se záměrem snižovat počty státních zaměstnanců, oznámeným ministryní financí Alenou Schillerovou, to nejspíš nebude tak horké. Vládě neleží na stole návrh na propouštění úředníků, ale naopak na jejich další nárůst kvůli zvýšenému přílivu zahraničních pracovníků.
[ctete postid=“233379″ title=“Úspory a snížení počtu státních zaměstnanců? Jen marketingový trik ANO“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/02/Babiš-Schillerová-rozpočet-385×230.jpeg“ excerpt=“Hnutí ANO předvádí další marketingový trik. Po letech rekordního zvyšování vládních “ permalink=“http://forum24.cz/uspory-a-snizeni-poctu-statnich-zamestnancu-jen-marketingovy-trik-ano/“]233379[/ctete]
Veškerá prohlášení týmu Andreje Babiše lze brát s velkou rezervou. Vše podřizuje marketingu a sází na ztrátu paměti těch voličů, kteří na přehršel nesplněných slibů časem zapomenou. Riziko klesajícího tempa ekonomiky a vládou vyrabovaná státní pokladna sice vedou k náhlé změně rétoriky, kdy představitelé ANO opatrně hovoří o úsporách a reformách. Moc se tomu ale po pětiletých zkušenostech věřit nedá.
ANO dělalo pravý opak
Důvody jsou nasnadě. Do této doby dělaly vlády s účastí hnutí ANO pravý opak. Premiér Andrej Babiš rád používá při oslavném hodnocení výkonů své vlády pojem „rekordní“. Lze ho použít i v jiných souvislostech, než má na mysli. ANO se podílelo na rekordním zvyšování vládních mandatorních výdajů a počtu státních zaměstnanců, na hazardním rozpouštění rezerv pro horší časy a rušilo šetřící reformy.
[ctete postid=“232011″ title=“Novinka na e-shopu FORUM: Knihy Jaroslava Kmenty“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/FN0C4952-385×230.jpg“ excerpt=“Známý investigativní novinář Jaroslav Kmenta napsal několik velmi úspěšných knih. V “ permalink=“http://forum24.cz/novinka-na-e-shopu-forum-knihy-jaroslava-kmenty/“]232011[/ctete]
Je i celkem jasné, proč. Hnutí ANO nemá žádný konzistentní program a pružně ho modifikuje podle aktuální potřeby. Babišova voličská základna se přesunem stovek tisíc seniorů z revíru ČSSD a KSČM posunula doleva a úvahy o škrtech či důchodové reformě rozhodně nejsou jejich prioritou.
Věrohodnost těchto proklamací snižuje i skutečnost, že koaliční partneři ČSSD a KSČM mají zcela opačné představy. Pro ně je kynoucí státní aparát ještě málo rozbujelý a chtějí jeho působnost nadále rozšiřovat. Bez jejich souhlasu Babiš neprosadí téměř nic.
Mediální šaráda rozehraná hnutím ANO nad debatou o výhledu státního rozpočtu na příští rok tak jen dělá dojem, že premiér, jenž oportunisticky mění názory ze dne na den, nemíní svoje „rozpočtově odpovědné“ návrhy příliš vážně. Chce jen před veřejností vytvořit (už dříve vyzkoušený) dojem odpovědnější části koalice, kterou blokují nezodpovědní a rozhazovační partneři.
ČSSD: Chceme 133 úředníků navíc
Typická atmosféra se vytváří kolem návrhu na desetiprocentní snižování počtu státních zaměstnanců, který vypustila bez předchozích koaličních konzultací do éteru ministryně financí Alena Schillerová. Jelikož rovnou dodala, že by se propouštění netýkalo všech lidí placených státem, ale hlavně ministerských úřadů, zní tento nápad na první pohled rozumně a současně populárně.
Jak ovšem brát vážně tyto mediální výroky, když je realita přesně opačná? Vláda má aktuálně na stole požadavek na navýšení počtu úředníků a inspektorů o 133 pracovních míst. Vyplývá to z návrhu ministerstva zahraničních věcí na zdvojnásobení kvót pro přijímání ukrajinských pracovníků na 40 tisíc ročně.
Důvodem je přetlak na domácím pracovním trhu, kdy řadě firem chybějí zaměstnanci v některých profesích, což jim znesnadňuje nabírání a plnění zakázek. Na rozsáhlejší dovoz pracovních sil ze zahraničí tlačí hospodářské svazy, což ovšem údajně naráží na kapacity dotčených resortů. Bez nových úředníků by se podle nich tato agenda zhroutila.
Navýšení počtu úředníků žádá hlavně ministerstvo vnitra, které chce posílit odbor migrační a azylové politiky. Ministerstvo práce a sociálních věcí požaduje více inspektorů kontrolujících zaměstnávání cizinců, a další pracovníky generálního konzulátu ve Lvově žádá i ministerstvo zahraničních věcí.
Shodou okolností se jedná o požadavky resortů v držení ČSSD. Pokud vláda jejich žádost schválí, jen stěží si lze představit návrh Schillerové jinak, než jako laciný výkřik do tmy.
Berňák posílil o 1.500 úředníků
Pochybnosti o věrohodnosti úmyslů ANO jsou však hlubšího rázu. Jak si vysvětlit, že zrovna ministerstvo financí řízené Alenou Schillerovou a před ní Andrejem Babišem, nabíralo nové úředníky nejmasivněji? Od jejich nástupu do vlády do loňského roku posílilo finanční úřady o zhruba 1.500 nových zaměstnanců. Dnes jich je kolem 16.300, nejvíce v polistopadové historii. Výběrčích daní je u nás jen o třetinu méně než vojáků profesionální armády.
Jak si dále vysvětlit slova ministryně financí, že by se sedm miliard korun ušetřených z tohoto hypotetického propouštění rozpustilo na zvýšení platů zbývajících státních zaměstnanců? Kde jsou avizované úspory?
[ctete postid=“233199″ title=“Koalice ANO, KSČM a SPD atakuje Českou televizi. Hrozí odvolání jejího vedení“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/12/Babiš-Okamura-a-Filip-385×230.jpg“ excerpt=“Ve sněmovně se schyluje k tvrdému ataku na Českou televizi. Začala projednávat “ permalink=“http://forum24.cz/koalice-ano-kscm-a-spd-atakuje-ceskou-televizi-hrozi-odvolani-jejiho-vedeni/“]233199[/ctete]
Jak ladí s touto představou, že si loni na jaře ministerstva naopak stěžovala, že se potýkají s obrovským nedostatkem zaměstnanců, a to i přes opakované navyšování mezd? V resortech nebylo obsazeno 8.150 tabulkových míst, což Babišovi ministři v demisi považovali za problém.
„Jsou odbory, které jsou klíčové a v zásadě nemají zaměstnance. Mají pouze ředitele, vedoucí oddělení, ale nemají řadové zaměstnance, kteří by tu práci prováděli,“ stěžoval si například ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
To samé platilo pro agendu ministerstva vnitra nebo úřadů práce, kde se už o stovky lidí navyšovalo. Z toho je patrná obrovská setrvačnost molochu státní byrokracie, kde prosadit jeho personální posílení je relativně snadné, ale oslabení takřka nemožné.
Šetřily jen pravicové vlády
Podařilo se to jen oběma pravicovým vládám v době ekonomické krize, které v letech 2009–2013 snížily počty státních zaměstnanců o 23 tisíc na 413 tisíc a v řádu miliard snížily i celkové mzdové náklady. Od té doby jejich počet a objem mezd znovu prudce stoupá. A dnes?
Premiér loni prosadil další významný nárůst státních zaměstnanců o 16 tisíc na rekordních 470 tisíc, přičemž mzdové náklady stouply od vstupu ANO do vlády o plnou třetinu na letošních 210 miliard. Na to, jaké slibovalo mohutné úspory ve státní správě, se o nich nedá hovořit ani vzdáleně.
Jestliže Babišova vláda zahájí proces šetření a snižování státních úředníků jejich navýšením, bude koaliční groteska dokonalá.