Jak si demokraté zvolí na Hrad nového Zemana

Armádní generál Petr Pavel (Pavel Hofman / se svolením autora)

Armádní generál Petr Pavel | FOTO: Pavel Hofman / se svolením autora

Už je to tady. Jen se začalo mluvit o tom, že by generál Petr Pavel mohl kandidovat na prezidenta, nespustily kanonádu urážek jen ruské weby a zástupci aktuálního osazenstva Pražského hradu, ale i velká část demokratické politické scény. Každý si totiž myslí, že hlavou státu by se měl stát JEHO ideální kandidát. Ten, který splňuje všechno. Takže si to pojďme říct jasně: Pokud v tomhle budou ti, kdo chtějí konečně mít normálního prezidenta republiky, pokračovat, je to opět předem prohraná bitva. Tak jako minule.

Za předpokladu, že by Pavel kandidoval, je třeba říci, že je zajisté problém, že byl v KSČ. Ano, to je prostě velká chyba. Ale opravdu raději necháte na Pražský hrad usednout Václava Klause mladšího? Vážně? Pavel je inteligentní, reprezentativní a ve světě známý a respektovaný člověk, který dobře pojmenovává hrozby dneška.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Jenže jistě, takzvaná pražská kavárna chce víc! Přejeme si Šimona Pánka, Tomáše Halíka… To opravdu těmhle naivním hlasatelům absolutního dobra nebude jako dostatečná lekce stačit deset let s Milošem Zemanem? To si ani tehdy velká část společnosti neuvědomí, že je jednoduše nutné shodnout se na normálním, přijatelném jménu, a chovat se tak, jak se chovají ti, kteří chtějí vyhrát?

Už bychom za ty roky měli být ujištěni, že koho vybere ruská strana a Andrej Babiš, kolem toho se semknou voliči a jako jeden muž mu budou provolávat slávu. Nic je nezviklá. Volit půjdou. A my se na to budeme dívat s otevřenou pusou, strašně se divit a pak budeme psát dlouhé, fundované studie o sociálních bublinách a o tom, co se ve které chvíli mělo udělat jinak.

Skutečným problémem jsme my sami. Nedokážeme bojovat. Nedokážeme spolupracovat v pluralitě. Čekáme, co za nás udělá Milion chvilek. Nepodporujeme demokratické politické strany, i když už snad víme, že bez nich žádná demokracie nebude. A když se konečně objeví možnost, že by na prezidenta kandidoval silný a reprezentativní člověk, hledáme, co je na něm špatného.

Dláždíme si cestu k další prohře. Svět totiž není na Twitteru, svět je tam venku. A podle toho bychom se měli chovat. Žádný svatý Šimon Pánek prezidentem České republiky nikdy nebude. I kdyby se za to modlila celá Mlýnská kavárna.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]