Jak si může být Rusko jisté svými jadernými zbraněmi, když neumí ani dodat palivo svým tankům, ptá se americký analytik

Ruský voják. Ilustrační foto. (AdobeStock)

Ruský voják. Ilustrační foto. | FOTO: AdobeStock

Páteční ceremoniál v Kremlu byl divadlem. Putinovo představení s připojením okupovaných částí Ukrajiny k Rusku se dělo na pozadí metodického postupu ukrajinských sil přes špatně zásobované ruské pozice hájené mizernými veliteli, píše na webu americké stanice CNN analytik Nick Paton Welsh.

Podle něj páteční ceremonie v Kremlu ukázala propastný rozdíl mezi ambicemi Ruska a realitou. Vladimir Putin pořádal falešnou ceremonii ve velkolepé kremelské Síni svatého Jiří a s a naaranžovanými davy podporovatelů na shromáždění venku, zatímco v tu samou chvíli jeho síly prohrávaly ve strategickém městě v té samé oblasti, o které tvrdí, že ji chce anektovat.

(Týdeník FORUM)

„Čtvrtečními podpisy pod dvěma dekrety o připojení Chersonské a Záporožské oblasti začala Potěmkinova fraška. Část Záporoží zůstává v ukrajinských rukou a pomalu se odtrhávají kousky Chersonu. Přesto Moskva tvrdila, že v okamžiku, kdy byl dekret zveřejněn na internetu, se tyto okupované oblasti náhle staly Ruskem,“ popisuje Welsh.

Postup Ukrajiny podle něj nabírá na obrátkách a zaměřuje se teď na železniční uzel Lyman, který má význam kvůli strategické roli při ruské kontrole celé Luhanské oblasti. Lyman, podle dokumentů podepsaných v Kremlu, je podle Putina také náhle součástí Ruska, jenže je momentálně z větší části izolován od týlu zbytku ruské armády. Ve městě možná zůstávají ve značném počtu pravidelné jednotky ruské armády, národní gardy a některé dobrovolnické jednotky, ale jsou odříznuty a jejich rozhodnutí bojovat nebo se vzdát má pro další postup Ukrajiny jen malý význam.

Rusové podle Welshe pořád opakují ty samé chyby. Tvrdě bojují o jedno místo v domnění, že jeho obrana vydrží, načež se snaží přeskupit, když to kupodivu nedopadne.

„Zdá se, že Moskva se stále drží myšlenky, že ‚částečná mobilizace‘ nakonec zlepší situaci. Místo toho se však zdá, že opět odhaluje propast mezi realitou a fikcí – mezi moderním válčením a jejich vírou v objem a vytrvalost,“ píše Welsh. „Rusko nadále útočí na cíle čelně, co největší silou, a možná doufá, že desítky tisíc branců, špatně vybavených a vycvičených, mohou přemoci pozice, které se mu dosud nedařilo dobýt. Čelí však modernizující se ukrajinské armádě s přesnými západními zbraněmi a užitečnými taktickými radami, která je jednoduše převálcuje. Proč útočit na město čelně, když ho můžete obejít zezadu a odříznout ho?“ ptá se americký analytik.

V tomto světle podle něj musíme číst i Putinova páteční prohlášení o použití „všech“ prostředků k obraně nově anektovaných částí Ukrajiny. Konkrétně použitím jaderné síly nevyhrožoval, ale koneckonců řekl „všech“.

Ilustrační foto. (Štěpán Mareš)

Podle Welshe se ale jaderná mocnost takovou stává obvykle proto, že má pro své síly pevný konvenční základ. Jenže jak si mohou být v Kremlu jisti, že je jejich jaderný arzenál na úrovni, když nedokáží dodat ani naftu svým tankům několik desítek kilometrů od vlastních hranic.

„Pomalu vidíme, jak se na světové scéně odhaluje propast mezi tím, co Rusko chce, co může udělat, a tím, co se skutečně děje – propast, kterou obvykle vyplňuje strachem a výhružnou rétorikou,“ shrnuje nakonec analytik.

Pokud jde o „částečnou mobilizaci“, zprávy přicházející z Ruska neposkytují obraz, který by byl pro ruskou armádu příliš povzbuzující. „Oficiálně nám bylo řečeno, že před odesláním do válečné zóny nás nečeká žádný výcvik. Dne 29. září nás pošlou do Chersonu, velitelé pluku to potvrdili,“ cituje jednoho z odvedenců list The Moscow Times.

To je jen jedno svědectví z mnoha, které ukazuje, že Kreml spěchá s nasazením nových rekrutů na frontové linie na Ukrajině s minimálním výcvikem a v některých případech s nevyhovujícím vybavením a zásobováním. Analytici listu řekli, že spíše než nápravu nedostatku ruských sil na Ukrajině by takový přístup pravděpodobně způsobil celou řadu nových problémů – od nízké morálky po nespolehlivost vojáků a vysokou úmrtnost.

„Ruské ozbrojené síly se vší svou byrokracií prostě nejsou schopny být pružné a rychlé,“ popisuje pro The Moscow Times vojenský analytik Pavel Lužin. „Politicky je možné tvrdit, že se chystáte mobilizovat, ale právě teď je v Rusku téměř nemožné to provést,“ dodává.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články