Jak „slušní lidé“ likvidují křehkou demokracii

(Pavel Šmejkal)

FOTO: Pavel Šmejkal

Německý nacionální socialismus je revoluční rasistická ideologie hlásající vyvolenost Němců, která ústy svých představitelů propagovala zotročení a vyhlazení celých národů. Adolf Hitler, od roku 1921 vůdce Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP), byl demokratickým politikům a intelektuálům výmarského Německa dlouho k smíchu. 

Jenže Hitler jako hlasatel nenávisti a strachu kolem své strany v časech velké hospodářské krize shromáždil obrovskou masu občanů, kteří odhlíželi od jeho rasistické ideologie, poněvadž v nacio­nálně-socialistickém hnutí viděli především katalyzátor své existenciální frustrace a hněvu. A tak si počátkem třicátých let chodily na demonstrace německých nacistů poslechnout běsnícího Hitlera masy „slušných lidí“, kteří byli „jen“ znechuceni vládou, špatnou hospodářskou situací, západní dekadencí a obecně demokracií, jež jim prý nedokázala zajistit štěstí, blahobyt a bezpečí. Rasistické výlevy většina z nich nesdílela, byť řeči o obnovení velikosti Německa se jim nejspíše líbily.

Hitler nejezdil po Německu „obytňákem“, ale dopravoval se letadlem, takže během volebních kampaní stihl i několik manifestací denně. Když se v lednu 1933 ujal po vyhraných volbách úřadu říšského kancléře, stanul v čele koaliční vlády. Jenže za frenetického jásotu „slušných lidí“ toužících po pořádku zničil během několika měsíců křehkou parlamentní demokracii, nastolil brutální diktaturu a nakonec rozpoutal genocidní válku globálních rozměrů. Bez „slušných lidí“, pohrdajících svobodou a štítících se osobní odpovědnosti, by se mu uchopení moci nezdařilo. Po válce s desítkami milionů mrtvých pak „slušní lidé“ (nejen) v Německu vysvětlovali, že onu ideologii nebrali vážně, byli jen svedeni ve svém spravedlivém rozhořčení.

Na to jsem musel myslet, když v Praze na Václavském náměstí probíhala 3. září demonstrace pod heslem „Česká republika na 1. místě“. Mnozí účastníci této sešlosti, prokazatelně organizované proruskými živly, se dušují, že přišli vyjádřit svůj strach z energetické krize a nesouhlas s vládou, která pro ně údajně nedělá nic. Vzkazují nám, že přece není důležité, kdo a co říkal na tribuně,…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články