Jak správně vybrat kliniku pro transplantaci vlasů

Eric Drooker

Transplantace vlasů je jediná metoda, která dokáže zvrátit následky plešatění. Transplantované vlasy navíc nepadají. Díky tomu se zákrok těší velké oblibě mezi muži, kteří mají plešatění (doslova) zapsané v genech. Rozhodnutí, zda operaci podstoupit, přitom není to nejtěžší. Daleko složitější je zvolit správné pracoviště. Na oblibě z řady důvodů nabírají především kliniky v tureckém Istanbulu.

Jak transplantace vlasů probíhá? Při zákroku lékař odebírá vlasy ve formě štěpů odolné proti působení produktu testosteronu – a tedy plešatění – a implantuje je do míst, kde už porost vypadl.

V praxi tedy chirurg z týlu a temene extrahuje speciální jehlou jednotlivé štěpy (vlasy v této oblasti nevypadávají) a předává je k očištění zkušeným technikům. Mezitím vytvoří v pokožce s chybějícími či řídkými vlasy mikroskalpelem tzv. kanály a očištěné štěpy do nich vloží. Transplantované vlasy se uchytí a během 12 až 18 měsíců dorostou.

Proč se (ne)řídit podle ceny?

Při výběru vhodného pracoviště hraje samozřejmě roli cena nastřelení vlasů. Ta je ale důsledkem řady faktorů, podle kterých byste se měli řídit především. Jde o:

  • přítomnost chirurga během celé doby operace,
  • množství lékařových zkušeností (úspěšně odoperovaných pacientů),
  • hygienickou úroveň pracoviště,
  • množství (a relevantnost) recenzí bývalých klientů.

A právě při jejich zvážení vycházejí nejlépe (i z cenového hlediska) špičková istanbulská pracoviště.

První faktor: přítomnost chirurga během operace

Transplantace bez lékaře se může na první pohled jevit nesmyslně, v Turecku se ale najde řada pracovišť, která podobné operace praktikují. Vede je k tomu snaha nabídnout klientům co nejnižší možnou cenu. Té je možné dosáhnout jen radikálním seškrtáním nákladů – včetně omezené přítomnosti lékařů.

Na levných pracovištích tak zákrok provádějí technici bez lékařské licence. Výsledkem bývá nepřirozený růst transplantovaných vlasů (kvůli špatně vytvořeným kanálkům) a jejich častější padání. Podobná pracoviště poznáte i podle toho, že vám nepřipraví smlouvu – a pokud ano, rozhodně v nich negarantují účast chirurga na operaci.

Na českých i špičkových istanbulských klinikách se technici starají o podpůrné činnosti – nejdůležitější části zákroku provádí vždy lékař s kvalifikací v oboru plastické chirurgie.

Druhý faktor: množství odoperovaných pacientů

Nic nevypovídá o chirurgově zručnosti jako počet pacientů s úspěšné odvedenou transplantací vlasů. Právě v tomto bodě se špičkové turecké kliniky a česká pracoviště podstatně rozcházejí.

V České republice je transplantace vlasů okrajovým zákrokem, který nabízí pouze několik klinik. Lékaři, kteří transplantace provádějí, se věnují i řadě dalších plastických operací a s přenosem vlasových štěpů mají zkušenosti nejvýše u několika desítek pacientů.

Opakem jsou kvalitní istanbulská pracoviště. Chirurgové, kteří na nich působí, se věnují většinu svého profesního života výhradně transplantaci vlasů a mají ji natrénovanou na tisícovkách pacientů. Tomu odpovídají i výsledky: transplantované vlasy jsou od původních prakticky k nerozeznání.

Velkým bonusem tureckých klinik je také nižší cena operace oproti českým a západním pracovištím; ta je dána především mnohem nižšími náklady na práci. I kvalitní istanbulské kliniky jsou tak násobně levnější než české, rozdíl v ceně – na předních pracovištích – přitom nikdy nejde na úkor klienta.

Třetí faktor: hygienická úroveň

V tomto bodě se opět dostáváme do hájemství nekvalitních tureckých klinik. Ve snaze ušetřit v nich totiž transplantace často probíhají hromadně a není výjimkou, že vedle sebe technici operují i několik klientů zároveň.

To s sebou samozřejmě nese zvýšené riziko přenosu nemocí. Kvůli tlaku na rychlou obrátku pacientů je také mnohem vyšší pravděpodobnost, že se chirurgické nástroje nevysterilizují dostatečně.

Na špičkových klinikách v Istanbulu operují nejvýše jednotky klientů denně, výjimkou není ani jeden pacient za den. Po každém zákroku personál operační sál důkladně vyčistí, použité nástroje důsledně sterilizuje a ty jednorázové bezpečně zlikviduje.

Čtvrtý faktor: recenze na pracoviště

O úrovni kliniky vypovídá také množství doporučení. Recenze nekvalitních pracovišť vykazují tyto znaky:

  • hovoří o pocitech z kliniky a přístupu personálu (nikoliv o výsledcích operace),
  • hodnotí úroveň hotelu a zážitkových výletů po Instanbulu a okolí (tyto faktory jsou pro výsledek zákroku naprosto irelevantní).

Recenze kvalitních istanbulských klinik obsahují především informace o výsledcích operace (12 až 18 měsíců po zákroku) a jejich počet je řádově menší než u nekvalitních „transplantačních továren“.

Naše doporučení

Při výběru transplantační kliniky si dejte načas a důkladně každé vyhlédnuté zařízení proklepněte. Nikdy se neřiďte jen podle ceny a ke všem informacím přistupujte kriticky; zajímejte se především o přítomnost lékaře během zákroku a trvejte na její garanci ve smlouvě.

Jedná se o komerční sdělení

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články