Jak to ve skutečnosti bylo s Čapákem, je naprosto zřejmé. Ale někteří jsou si rovnější

Předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš se 29. července odpoledne oženil se svou dlouholetou partnerkou Monikou. Svatbě pod širým nebem na Čapím hnízdě v Olbramovicích na Benešovsku přihlíželo na 200 hostů.  ()

Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější. Známá věta ze zásadního díla George Orwella Farma zvířat se hodí právě pro tento den. Andrej Babiš dostal od státního zástupce Jaroslava Šarocha ke svým dnešním 65. narozeninám pěkný dárek. Zastavení svého stíhání. Premiérovi hrozilo deset let vězení.

I když jsou fakta naprosto jasná a podvod byl spáchán podle policie i vyšetřovatelů Evropské unie, Babiš se může smát. Zřejmě prošlo to, co by nikomu jinému neprošlo.

Společně se svojí rodinou měl účelově změnit papírového vlastníka zemědělského areálu, aby se z majitele – druhého nejbohatšího člověka v zemi – stala malá firma. Tato malá firma získala padesát milionů dotaci pro malé firmy, za peníze postavila luxusní rodinné sídlo a potom Čapák opět změnil majitele.

Ve věci Babiš několikrát prokazatelně lhal. Tvrdil například, že neví, komu Čapí hnízdo patří. Potom, že patří nějakým právníkům, později, že jeho dětem. Celou dobu byl ale evidentně hlavou této záležitosti on. Jasným důkazem je film Matrix AB, kde je záběr na otevírání Čapího hnízda. Babiš se tam chlubí, že je to nejlepší projekt, který kdy vymyslel a že ho napadl ve frontě v zoo.

Ano, všude se tomu říká dotační podvod. Dotační podvod tomuhle říkají i detektivové Policie ČR. Dotační podvod je to i podle Evropského úřadu pro boj proti podvodům. Zřejmě každý, kdo by tohle udělal, by šel do vězení. On ne.

Naprosto mrazivá je kapitola se synem Andreje Babiše z prvního manželství. Tomu měl Babiš starší údajně dát podepsat jakési dokumenty k Čapímu hnízdu. Když měl junior jít vypovídat na policii, řidič Agrofertu ho naložil do auta a odvezl do Ruska a na Krym, odkud Babiš junior poslal českým policistům zprávu, že byl unesen.

Větev případu spojená s Babišem juniorem stále není uzavřená. Podle premiéra je jeho syn duševně nemocný. Před časem přitom junior pracoval jako dopravní pilot, musel tedy podstupovat psychotesty.

Kauza Čapí hnízdo má jasné kriminální momenty, ale i naprosto ohavné kapitoly. Trest však zřejmě nepřijde, neboť všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner