Jak v krizi komunikují prezidentští kandidáti Pavel a Babiš? Srovnání je zdrcující

Prezidentský kandidát Petr Pavel (ČTK / Vondrouš Roman)

Prezidentský kandidát Petr Pavel | FOTO: ČTK / Vondrouš Roman

Dva zatím nejvážnější kandidáti pro prezidentské volby v roce 2023, generál Petr Pavel a obžalovaný poslanec Andrej Babiš, „jedou“ kampaň každý svým stylem, nepotkávají se v ničem, každý z nich evidentně cílí na jinou skupinu voličů. Srovnání jejich příspěvků na sociálních sítích za poslední tři dny je zdrcující. Pro jednoho z nich. Pro Babiše.

Ten totiž nekomunikuje jako prezident a jako státník, ale jako ublížený hysterik, který nemá žádné téma, toho největšího se bojí a kterému někdo něco provedl. V tomto případě připravil o post premiéra a spoustu peněz z pochybných kšeftů, například s řepkou. Ale zpět ke komunikaci obou kandidátů ve zcela specifické, nadmíru krizové době.

()

17. dubna se Petr Pavel svěřil se svojí myšlenkou na twitteru: „Gruzie a Moldavsko by představovaly další položky na kremelském seznamu, pokud by Rusko s nynější agresí uspělo. To se ale v plném rozsahu nestalo. V tomto ohledu sehrály důležitou roli sankce a pomoc Západu. Rusko bude na konsolidaci potřebovat dlouhý čas.“ Ve stejný den, o 15 minut později, vyslal do světa své poselství na facebooku i Andrej Babiš: „Vláda je neakční, nikdo ji neřídí, pan premiér se stará hlavně o zahraniční politiku a Ukrajinu, pro Českou republiku nemá čas.“

O dva dny později Petr Pavel zveřejnil několik myšlenek. Například tuto: „Zvěrstva páchaná ruskými vojáky se na našich obrazovkách bohužel budou objevovat i dále. Takové obrázky nás přirozeně naplňují hrůzou a bezmocným vztekem. Zlo však z Ukrajiny neodejde, když před ním zavřeme oči. Skončí jen, když ho Ukrajincům pomůžeme porazit.“ Babiš o den později zveřejnil odkaz na článek levicového webu, který napadá vládu Petra Fialy.

Ve středu se potom Babiš pohoršoval nad tím, že vláda vyzvala, aby se lidé nebáli nahlásit dezinformace. Kritizoval nahlašování. Babiš. Komunista, donašeč StB a tvůrce udávací státní loterie Účtenkovka. Tomu vadí, když lidé upozorňují na dezinformace. Proč asi… Ve stejný den Petr Pavel napsal: „Je čas rychle se poučit. Pokud chceme žít ve svobodném demokratickém světě, musíme posílit naši bezpečnost a celkovou odolnost. Zdaleka nemyslím jen fyzicky.

(Dana Kyndrová)

Posílit budeme muset hlavně obranyschopnost naší demokracie, našich pravidel, principů a hodnot. Až válka skončí, musí následovat vystřízlivění. A to nejen z představy, že svět je bezpečné místo a připravovat se na špatné scénáře je zbytečné, ale i vystřízlivění z optimismu, že jsme na vrcholu dějin, ve kterém mají demokracie jednou provždy navrch a nemusí se bránit.“

Babiš se v boji o Pražský hrad sám diskvalifikuje. V kritické situaci nemá téma ani směr, nemá názor, nemá odvahu. Je mu jasné, že může zlomit už jen voliče Okamury a část důchodců. Proto s ohlášením kandidatury vyčkává. Pokud v září nebudou vycházet průzkumy příznivě, do volby vůbec nepůjde. Alespoň bude mít čas počítat, kolikrát chodí uprchlíci z Ukrajiny zdarma do zoologické zahrady.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články