Jak v Rusku likvidují opoziční síly? Prohlásí je za extremisty a zákážou

Ruský opoziční předák a populární bloger Alexej Navalnyj  (ČTK)

Ruský opoziční předák a populární bloger Alexej Navalnyj | FOTO: ČTK

Likvidace opozice v Rusku pokračuje. Všechno se musí pečlivě vyčistit, než budou v půlce září volby do Státní dumy. Preference putinovské strany Jednotné Rusko totiž nevypadají příznivě a strategie, kterou prosazoval opoziční politik Alexej Navalnyj, totiž ať lidé volí kohokoli proti Jednotnému Rusku, budí v Kremlu obavy.

Je tedy třeba některým lidem znemožnit vůbec se pokusit ve volbách kandidovat a taky postihnout ty, kteří „chytré hlasování“ propagují.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Jak píše server ZNAK.com, na seznam zakázaných organizací zveřejněný na internetových stránkách ruského  ministerstva spravedlnosti byly zařazeny Nadační fond proti korupci (FBK), Nadace občanských práv a štáby Alexeje Navalného, které moskevský městský soud počátkem června prohlásil za extremistické organizace. Rozhodnutí nabylo právní moci poté, co bylo 4. srpna zamítnuto odvolání. Podle ministerstva se tyto organizace zabývají destabilizací sociální a sociálně-politické situace „pod rouškou liberálních hesel“. Skutečnými cíli jejich činnosti je prý vytvořit podmínky pro změnu základů ústavního pořádku, včetně použití scénáře „barevné revoluce“, uvedl dozorčí úřad v prohlášení.

Navalného tým považuje rozhodnutí soudu za politické pronásledování opoziční organizace. Již dříve právníci FBK, který byl rovněž označen za zahraničního agenta, uvedli, že „tajné materiály“ v případě prohlášení organizace za extremistickou jsou informace a referenční materiály, které představují kroniku represí proti všemu, co je spojeno s Navalným a FBK: například byly jmenovány osoby, které byly administrativně zatčeny a proti kterým bylo zahájeno trestní řízení.

Ivan Pavlov, právník z týmu 29, který spolu s právničkou Valerií Vetoškinovou zastupuje FBK v tomto procesu, o tom napsal na svém kanálu na Telegramu. Pavlov uvedl, že celkový objem materiálu je dva a půl svazku utajovaných materiálů a dva svazky označené „pro služební potřebu“, každý o 200 stranách. Materiály nelze vypisovat ani fotografovat, přičemž soud dal na jejich prostudování pouze dva dny.

„Tehdy byl zadržen ten a ten a obviněn z toho a toho. Osoby, které byly administrativně zatčeny, a osoby, proti nimž bylo zahájeno trestní řízení, jsou uvedeny jmenovitě. Pokud Alexej potřebuje životní příběh svého pronásledování shromážděný na jednom místě, je k dispozici u moskevského městského soudu,“ napsal o obsahu materiálů Pavlov.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Po rozhodnutí soudu, který uznal Navalného organizace za extremistické, přijala Státní duma zákon zakazující osobám spojeným s extremistickými organizacemi kandidovat ve volbách. V důsledku toho se více než 20 Navalného příznivců nemohlo zaregistrovat jako kandidáti v zářijových volbách.

Oliver Carroll pro Independent popisuje, jak se obavy Kremlu projevují: „Posledních několik let nebylo pro Jednotné Rusko, které se stále častěji stávalo terčem hněvu kvůli klesající životní úrovni a korupci, šťastných. Jak nízké skóre skutečně mají, lze vzhledem k ovládání hlavních průzkumných organizací jen hádat. Ale i oficiální agentury pro průzkum veřejného mínění VTSiOM jim přisuzují rating mezi 31 a 39 procenty definitivních voličů, což je pro stranu s monopolem na propagandu nedostačující výsledek.

Obavy o popularitu poháněly šéfy strany k tomu, aby ze svých PR listin vyřadili aparátčíky a formálního vůdce Dmitrije Medveděva. Na jejich místo nastoupila pestrá sestava populárnějších kremelských ministrů a lékařů.

Není však jasné, jak zařazení ministrů Sergeje Lavrova a Sergeje Šojgua, kteří jsou spojováni se zahraniční politikou, vyřeší hlavní obavy voličů, které podle Levada Centre, malé nezávislé agentury pro průzkum veřejného mínění, zůstávají převážně domácí: rostoucí ceny, chudoba a korupce.

Zbytkový hněv znamená, že navzdory všem okovům je stále možné nějaké překvapení. Politický expert Konstantin Kalačjov, muž se zkušenostmi s poradenstvím v mnoha kampaních, předpovídá, že nové politické síly se mohou proplížit na stranické kandidátní listiny v nejproblematičtějších regionech: na dalekém severu, severozápadě a v Jakutsku a Primorském kraji na Dálném východě. Hlavní města Moskva a Petrohrad, kde je hlasování nejlépe monitorováno, by podle něj také mohla přinést zvraty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]