Jak Václav Bělohradský bojuje vzletnými slovy proti hnědé omáčce

()

Filozof Václav Bělohradský kandiduje na post senátora na Praze 6 za koalici ČSSD a Strany zelených. Nyní byl hostem DVTV a moderátora Martina Veselovského, aby o své kandidatuře pohovořil. Bylo to ovšem velmi smutných dvacet minut.

Pan Bělohradský dokáže vzletnými slovy omluvit i naprosto nesmyslný klip, který natočil spolu s předsedy Strany zelených a ČSSD Matějem Stropnickým a Bohuslavem Sobotkou. „Je to boj proti té hnědé omáčce,“ říká filozof, který se pravděpodobně chtěl (podobně jako třeba Michal Hašek a Zdeněk Škromach, kteří spolu pekli rybu) přiblížit lidu.

V roce 2012 pan Bělohradský označoval demokracii za přežitek, dnes kandiduje do Senátu – v rozhovoru toto své přesvědčení upřesňuje o domněnku, že velké strany již nikdy nezískají většinu voličů. Je zajímavé, že on sám by se rád nechal zvolit mj. za stále ještě nejsilnější české politické uskupení, sociální demokracii. A ještě zajímavější je, když filozof označuje hnutí ANO za antisystémové a Martin Veselovský jej konfrontuje s jeho vlastními pochvalnými výroky na adresu Andreje Babiše. Pan Bělohradský jejich význam popře a téměř v té samé větě říká: „Že je tato koaliční vláda nejlepší, jakou jsme po dlouhé době měli, to je taky pravda.“ Podle svých slov nevidí žádné neúspěchy současného kabinetu a má k tomu prý dokonce objektivní ukazatele, bohužel zapomíná zmínit například to, že vláda kontinuálně omezuje svobody občanů a že jejím vicepremiérem je oligarcha, který téměř zničil nezávislost médií v České republice. Pana Bělohradského ale zjevně zajímají ukazatele jiné.

A show pokračuje. „Já jsem loajální k demokracii jako k systému,“ prohlásí najednou dotazovaný, čímž již poněkolikáté během několika minut popře sám sebe. Právě demokracii označil jako své senátorské téma – dá se tedy říci, že jeho vlastní téma je již mrtvé, pokud platí to, co si myslel již před čtyřmi lety. Vzápětí také Stranu zelených ohodnotil jako „téměř systémovou stranu“, důvodem k tomuto přesvědčení má být fakt, že byla součástí Topolánkovy vlády. Koalice a kompromisy jsou tak podle Bělohradského sice v pořádku, ale jen některé – spojení s ODS je, jak se zdá, podle něj horší než spojení s ANO.

Veselovský Bělohradskému připomněl rozpory mezi jeho názory a programem ČSSD, např. v otázkách legalizace konopí či adopce dětí homosexuálními páry. „No a co mohu dělat?“ optal se filozof moderátora (kandidovat za stranu, se kterou souhlasí více, mu na mysl nepřišlo). „Jaký program si představujete v Senátu?“ zeptal se o dvě minuty později, když se ukázalo, že na vlastním volebním webu žádný nemá.

Velmi hezké také je, když pan Bělohradský konstantně hovoří o „antidiskriminačním směru“ – připomeňme, že jeho nejoblíbenější vláda posledních let diskriminuje podnikatele, omezuje možnosti shromažďování, chystá možnosti prolamování domovní svobody nebo prosadila cenzuru internetu.

Známý filozof neříká o vlastním politickém směřování či vizích v podstatě nic. Pro mnoho lidí to ale může znít chytře a vzletně, zejména pokud se dostatečně odkazuje na Václava Havla – to stačí, alespoň tedy jeho voličům.

Pan Bělohradský chce „vrátit politice smysl“. Pokud tento smysl spočívá v tom nechat se zvolit za strany, se kterými ani nesouhlasí, bez vlastního programu a jasného chápání úlohy zákonodárce, pak nezbývá než mu na této cestě popřát mnoho štěstí.

A nám taky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]