Jak vedou ruské tajné služby psychologickou válku proti Západu

Ruský prezident Vladimir Putin (Kremlin.ru)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: Kremlin.ru

Rusko vnímá psychologickou válku jako součást komplexní informační konfrontace s nepřítelem (především západními zeměmi). Všechny tři ruské speciální služby – FSB, SVR a GRU – jsou zapojeny do tajných vlivových operací a každá z nich má jiné zaměření. Jak ruské tajné služby postupují, píše ve své zprávě estonská rozvědka.

Citujeme tu část dokumentu, která se týká vedení psychologické války proti Západu:

Podle doktríny ruských ozbrojených sil je psychologická válka jednou ze tří hlavních složek „informační konfrontace“ – dalšími dvěma jsou informačně-technické ovlivňování cizích zemí (například prostřednictvím kyberútoků) a ochrana Ruska před zahraničními informačními operacemi.

FORUM 24 (archiv)

Pro Rusko psychologická válka znamená informačně-psychologické ovlivňování zahraničního publika, aby změnilo své názory a chování v ruském národním zájmu, včetně dosažení cílů ruských ozbrojených sil. Rusko vnímá psychologickou válku jako součást komplexní informační konfrontace s nepřítelem (zejména západními zeměmi) a probíhá jak během konfliktu, tak v době míru.

Podle ruské doktríny patří mezi cíle psychologické války politické vedení, vojenský personál a jeho rodiny, civilní obyvatelstvo a určité specifické cílové skupiny, jako jsou etnické a náboženské menšiny, opoziční skupiny a podnikatelé – ve spřátelených, neutrálních i nepřátelských cizích zemích. To znamená, že potenciálním cílem je celá světová populace mimo Rusko.

V rámci ruských ozbrojených sil odpovídá za psychologické operace Hlavní zpravodajské ředitelství generálního štábu (GRU); GRU připravuje plán psychologické války, který pak schvaluje náčelník generálního štábu. Hlavní psychologické operační oddělení GRU je vojenská jednotka 54777.

Jak jednotka 54777, tak regionální jednotky psychologických operací GRU jí podřízené studovaly, analyzovaly a hodnotily vojensko-politickou situaci v cizích zemích a morálku a psychologii jejich vojenského a civilního obyvatelstva. Připravují psychologické vlivové materiály a účastní se podvodných aktivit ozbrojených sil nebo maskirovky a kontrapropagandy. Pracují v utajení, navazují mezinárodní kontakty a přitom tají své spojení s GRU. Studují také ruské a zahraniční zkušenosti s prováděním psychologických operací.

Jednotky pro psychologické operace denně sledují zahraniční média, aby měly přehled o otázkách týkajících se GRU, aktuálních událostech a úloze Ruska v nich. Pravidelné zprávy o sledování médií mimo jiné identifikují vlivné články v západních publikacích, které jsou v souladu s ruskými zájmy; ty jsou podporovány prostřednictvím falešných účtů na sociálních sítích a internetových portálů kontrolovaných GRU.

Výběr témat závisí na prioritách GRU, které se mohou časem změnit. V oblasti internetové propagandy se GRU zaměřuje na populární platformy sociálních médií, jako je facebook, twitter, reddit a VK (VKontakte). Práce se měří kvantitativně: Kromě počtu vyrobených položek v každé kategorii (například názorové příspěvky, zpravodajské příspěvky a komentáře) se sleduje také šíření těchto materiálů (například počet lajků nebo akcií).

Ruský režisér Nikita Michalkov. (youtube/ БесогонTV)

V roce 2020 šířily anglicky ovládané internetové portály GRU (jako inforos.ru, infobrics.org a oneworld.press) nepravdivé informace o pandemii covid-19, což podkopávalo snahu západních zemí omezit šíření viru, a chválilo se ruské počínání. Například šíří prohlášení, že USA využívají pandemie k prosazení svého světonázoru a koronavirus je ve skutečnosti americká biologická zbraň. GRU používá tyto portály k nasazení dezinformací do veřejné sféry cizích zemí v naději, že se rozšíří a původní zdroj zůstane nepovšimnut.

Jednou z cest, po které se jednotky psychologických operací GRU vydávají, je ovlivňování Rusů žijících v zahraničí. Pro plnění tohoto úkolu zřídily jednotky psy-ops organizace a sdělovací prostředky, které shromažďují a poskytují Rusům pobývajícím v zahraničí výhradně informace, které se shodují s ruskými zájmy (a proto jsou často zaujaté).

Bezpečnostní konference pořádaná GRU v Řecku

V říjnu 2014, asi šest měsíců po okupaci Krymu, se v Aténách bez větší mezinárodní pozornosti konala konference s názvem „Bezpečnost Evropy: nový geopolitický rozměr“. Na akci pořádané místním think tankem Institut geopolitických studií, řečtí a ruští moderátoři kritizovali sankce EU vůči Rusku a vyjádřili rozhořčení nad tím, že se řecká vláda pod tlakem USA a EU zachovala tak špatně vůči svému „tradičnímu příteli“.

To, co dosud zůstalo veřejnosti skryto, je skutečnost, že konference byla organizována vojenskou jednotkou 54777, hlavní divizí psy-ops GRU. Alexander Ščedrin, tehdejší velitel jednotky, veřejně popsal přípravy na akci v ruském státním sdělovacím prostředku Parlamentskaja gazeta v listopadu 2014, přičemž použil titul zástupce ředitele Institutu ruské diaspory (Institut Russkovo Zaruběžja), fronty GRU: „To, co se právě děje na této konferenci, proráží informační blokádu, která obklopuje naši zemi (od okupace Krymu).

Nemáme žádný prostor pro informování zahraničí. Ve světě nikdo nic neví o nejvýznamnějších konferencích pořádaných v Rusku. Úkolem bylo zajistit, aby Evropané věděli, co je skutečně ohrožuje.

Člen Státní dumy Franz Adamovič Klincevič přišel do naší organizace a s ohledem na naše zkušenosti předložil myšlenku a plán, který by mohl být realizován; poskytl potřebné kontakty. Identifikovali jsme slabý článek na Západě – Řecko – které samo trpí sankcemi. Našli jsme organizaci (v Řecku), která je přátelská k Rusku, a společně jsme zorganizovali tuto konferenci.“

Na aténské akci seděl politik Panos Kammenos, spoluzakladatel Institutu geopolitických studií, který akci spoluorganizoval s představiteli GRU, jen pár metrů od Klinceviče v první řadě. Politická strana Nezávislí Řekové vedená Kammenosem se dostala do řecké vlády o tři měsíce později a Kammenos působil jako ministr obrany do roku 2019. Těsně před parlamentními volbami v roce 2015 navštívil Kammenos Moskvu, kde se zúčastnil kulatého stolu o řeckých volbách, pořádaného zpravodajskou agenturou InfoRos, další fronty pro jednotku 54777. Vedle Kammenose se do médií vyjádřil ředitel InfoRos Denis Tjurin, důstojník jednotky 54777.

Tento případ ukazuje, jak snadné bylo pro GRU předkládat svá poselství vnímavému západnímu publiku a navazovat kontakty na vysoké úrovni. Za zmínku stojí, že zpravodajští důstojníci použili krytí nezávislého novináře nebo zástupce nevládní organizace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]