Jak vznikla fáma, že vláda zaplatí studia Madeleine Albrightové

Eric Drooker

Profesionální šiřitelé fám používají účinnou metodu, které pracovně říkám sněžení. Tvrdí nějaký naprostý nesmysl, ale zahalí ho do různých údajných svědectví a citátů. Aby se tím vším člověk prokousal, musel by nad tím strávit mnoho hodin, na což normální jedinec nemá čas. Někdy se ale propagandisté seknou tak, že to tolik času nezabere.

Teď například známý proruský server aeronet.cz objevil, že česká vláda chce zaplatit studia bývalé ministryni zahraničí USA českého původu Madeleine Albrightové. Vzhledem k tomu, že paní je 78 let, je jasné, že sotva bude něco studovat, proč by to dělala. Zamlada vystudovala na Kolumbijské univerzitě a vzhledem k tomu, že byla ministryní zahraničí, není jasné, co by se asi tak ještě mohla dozvědět. Leda že by se učila sama o sobě a politice, kterou sama dělala, což by bylo asi poněkud bizarní, když jí paměť pořád ještě slouží.

Tuto zprávu nicméně převzaly radostně různé servery a blogeři. Jeden z těch, kdo se také pilně zapojil, je Miroslav Macek na svém známém blogu Viditelný Macek.

V pondělí tam napsal:

„Téhle zprávě se ani nechce věřit, bohužel je pravdivá: Vláda Bohuslava Sobotky usnesením č. 970 ze dne 24. 11. 2014 uložila ministru školství zabezpečit v letech 2015 až 2019 úhradu nákladů spojených s financováním dvou doktorandských stipendií bývalé ministryni zahraničních věcí USA a americké občance Madeleine Albrightové. Úhrada stipendia má být do výše Kč 1,085.000,- Kč ročně.

Vzhledem k délce studia od roku 2015 do roku 2019 (4 roky) činí celková výše uhrazených nákladů na stipendium Madeleine Albrightové 4.340.000,- Kč.“

Uvedeno bez komentáře, ale vedle další zprávy, že Radmila Kleslová z ANO inkasuje měsíčně 100 tisíc od společnosti ČEZ.

Mezitím ale vyšlo najevo, že paní Madeleine nic studovat nebude a že vláda Bohuslava Sobotky pouze schválila finanční podporu dvou doktorandských stipendií, která jsou po Madeleine Albrightové pojmenovaná. Jde o obory bohemistiky na univerzitě v Glasgowě.

Macek se pak věc v úterý pokoušel poněkud zaretušovat: „Abych uvedl na pravou míru včerejší nepřesnou informaci: Sobotkova vláda nepřiklepla více než 4 miliony korun osobně Madeleine Albrightové, ale po ní pojmenovanému doktorandskému studiu bohemistiky na Glasgowské univerzitě pro jednoho studujícího. Zaplatí to pochopitelně čeští daňoví poplatníci, slávu získává Albrightová.“

Zaplatí, no a co?

Jistě že to pochopitelně zaplatí daňoví poplatníci, kdo jiný. Doktoru Mackovi jeho studia stomatologie taky zaplatili daňoví poplatníci, a jak to společnosti stonásobně vrátil, že. Pokud jde o slávu Madeleine Albrightové, ta je už dost velká a sotva na to potřebuje nějaké stipendium, navíc české.

Jak vláda ve svém usnesení říká: „Účelem doktorandského stipendia Madeleine Albrightové je produkovat zahraniční kulturology a politology znalé poměrů v České republice, kteří by se ve svém kulturním prostředí stali dlouhodobými kulturními velvyslanci pracujícími ve prospěch zájmů České republiky.“

Různé bytosti prodchnuté duchem proletkultu samozřejmě soudí, že politologové a kulturologové nejsou třeba. K tomu se dá říci asi tolik, že je to jejich problém, když si to myslí. Kupodivu je má každá země, pokud nelpí na tom, že každý druhý musí být frézař.

O dvě stipendia ale nejde, jde o psychologii propagandistické lži. Server aeronet.cz už dotyčný příspěvek raději stáhnul, protože soudruzi zřejmě pochopili, že tentokrát to nevyšlo. Zkusí jistě zase něco nového a budou své lži sněžit a sněžit a doufat, že se nikdo nebude věnovat tomu, aby je odhalil. Ruská propaganda chrlí další objevy, třeba jak americká vláda nakupuje ohromné množství plastikových rakví, protože čeká atomovou válku, nebo že USA začnou v zoufalství vyvážet svoji vlastní ropu a pak nějaké konspirační teorie o 11. září. Posledním číslem bude zpochybňovat okolnosti amerického přistání na Měsíci. Cílem je nahlodat normální lidský rozum. U některých jedinců se to už dost podařilo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]