Jak zastánci tradičních hodnot se Zemanem v čele ničí hodnotu nejdůležitější

(archiv)

„Navštěvuji tátu u nás na vesnici, je mu 75. Vždycky byl optimistický, neměl rád komunisty, a tak pro něj byl rok 1989 něco opravdu velkého. Ale v posledních měsících, možná letech, se všechno začalo postupně měnit. Jeho nálada. Pohled na svět. Chodí mu všechny ty podivné maily, které ho straší. A když jsme to začali odnášet i my a moje děti, postupně jsme se hádali, až jsme se téměř vídat přestali.“

To je citace jednoho příspěvku na sociální síti, pod nímž se rozjela opravdu dlouhá debata o fenoménu, který nejen v České republice trápí mnoho lidí. Zjednodušeně to zní tak, že politika rozdělila některé rodiny – a mnoho těch, kdo potřebují dávat najevo svůj absolutní nadhled, řekne, že taková věc se rozumným lidem nemůže stát. Ale může.

Obránci tradičních hodnot. Tam se pasovali oddaní milovníci Miloše Zemana, Tomia Okamury a dalších. Ve skutečnosti se jim podařilo v lidech vyvolat něco často až děsivého. Jednou z nejzákladnějších hodnot je totiž právě rodina. A mnoho rodin doplácí na to, že jejich část podlehla „masírce“ těch, kdo na strachu a nenávisti chtějí získávat politické body.

Řetězové e-maily chodí statisícům důchodců. Mnoho mužů ve vyšším středním věku najednou volá po zbraních. Západ je prý ve strašném ohrožení, všechno se hroutí, bude válka. Cílem těch, kdo propagandu šíří, je samozřejmě oslabení svobodné a demokratické evropské civilizace, jakou v posledních letech díky bohu máme. Jenže cílí na jednotlivce a tím často i proti těm, kdo jim doposud byli nejblíž.

Z průzkumů vyplývá, že nejčastěji se takováto propast otevře mezi rodiči a dětmi, kteří spolu nežijí, mají jiné sociální postavení a nenavštěvují se příliš často. Moderně bychom řekli, že každý patří do jiné „sociální bubliny“, jak se tyto části společnosti dnes nazývají.

Ale výjimečné nejsou rozpory v manželstvích, mezi sourozenci, mezi přáteli. Na vině nejsou samozřejmě pouze ti, kdo podlehli téhle putinovsko-zemanovské ideologii, vyhrocená bývá debata i „z druhé strany“, to je nepochybně pravda.

Věc nelze zjednodušit jen na nějakou nedůležitou politiku. Mnohdy se lidé začnou rozcházet v pohledu a názoru na spoustu dalších věcí. Záplava mailů, ve kterém někdo někoho straší koncem světa, má vliv na celkový přístup k životu. Ale těm, kdo ty zlé nesmysly tvoří, nejde o lepší život adresátů, ale o vliv. Je to ten nejcyničtější způsob, jak získat moc. A taky jeden z nejděsivějších, protože bojovat proti němu je téměř nemožné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]