Jak zneužívat nouzi válečných uprchlíků k politické popularitě: Tomio Okamura v akci

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská, se svolením autorky)

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská, se svolením autorky

Při mapování facebookových projevů Tomia Okamury jsem dospěl k závěru, který u mne není obvyklý. Ale když jsem vybral ty nejšťavnatější kousky z tvorby pana předsedy SPD na profilu Tomio Okamura – SPD, nemám prostě k jednotlivým výrokům co dodat. Je to taková koncentrace manipulativního vyvolávání zášti přes závist, že není potřeba vůbec nic dodávat. Jako by Tomio Okamura psal pro příručku zneužívání toho nejnižšího v lidech.

Základním a určujícím rysem člověka je, kam deleguje zásluhy či viny za svůj osud. Všichni známe alespoň jednoho člověka, který je pořád, desetiletí, celý život v maléru, protože ONI. ONI – ti druzí – mu nějak uškodili, dostali nějaké výhody, které on sám nedostal, a znemožnili mu dosáhnout úspěchu v čemkoliv. Skutečnost, že jeho životní standard je zapříčiněn hloupostí, nevzdělaností, leností a nepoctivostí, takový člověk nikdy nepřipustí.

(Týdeník FORUM)

Tomio Okamura systematicky vyvolává v podobně stavěných psychotypech neúspěšných lidí, kterým všichni křivdí, dojem, že za jejich neúspěch mohou ukrajinští uprchlíci před Putinovou válkou. A že on – Tomio Okamura – je před těmi za vše mohoucími Ukrajinci ochrání. Nechci nic podtrhovat ani tučně zvýrazňovat. Okamurovy výroky z té FB stránky jsou natolik nechutné, že jejich nechutnost netřeba vysvětlovat. Níže uvedené texty jsou doslovnými citacemi, kromě krácení bez zásahů.

Tak pravil Okamura Veliký

Vláda chce zhoršit dostupnost zdravotní péče pro občany. Hnutí SPD bude její návrh obstruovat. Na programu mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, která začíná tento týden v úterý, je i vládní návrh na snížení plateb veřejného zdravotního pojištění za tzv. státní pojištěnce (děti, studenti, senioři, zdravotně postižení) od 1. července letošního roku. A to navzdory tomu, že v současné době jsou počty těchto státních pojištěnců navýšeny o statisíce uprchlíků z Ukrajiny, jejichž zdravotní péče je rovněž financována z tohoto veřejného pojištění, tedy z peněz našich daňových poplatníků. Toto vládou navrhované opatření by v krátké době způsobilo vážný propad příjmů zdravotních pojišťoven a v důsledku toho následně dojde velmi rychle k dalšímu zhoršení dostupnosti a kvality už tak dlouhodobě odkládaných zdravotních výkonů (kvůli omezení v souvislosti s covidem) a zdravotní péče pro české občany.

Miloš Zeman a Andrej Babiš  (ČTK)

Významná část uprchlíků pochází z oblastí, kde neprobíhají boje. Občané České republiky nenesou odpovědnost za ekonomický rozvrat a korupcí prolezlou situaci na Ukrajině, ke kterému došlo již před válkou. Postup Fialovy vlády v této věci pokládáme za nepřiměřený a nesouhlasíme s ním.

Náklady na ubytování, zdravotní péči a na začlenění Ukrajinců do škol jsou vládou v tento moment odhadovány na 54 miliard korun. Výdaje navíc ve zdravotnictví na léčbu Ukrajinců mají být dalších sedm miliard. A na druhou stranu chce vláda příští týden vzít zdravotním pojišťovnám 14 miliard korun a tím zhoršit dostupnost zdravotní péče.

Již s předválečnou Ukrajinou byla spojena chronická všudypřítomná korupce. Nevidíme tedy žádný důvod, proč by si EU měla vzít další úvěry a financovat miliardy eur do obnovy země, kterou řídí a rozkrádají oligarchové. Potřebujeme investovat především v naší republice a na poválečné obnově Ukrajiny by se měla podílet v první řadě Ruská federace.

Vláda Petra Fialy chce příští týden vzít 14 miliard korun zdravotním pojišťovnám a zhoršit tak ještě více dostupnost zdravotní péče českým občanům. Za tímto účelem Fialova vládní koalice svolává na úterý mimořádnou schůzi Sněmovny. Vládě zřejmě chybí peníze pro Ukrajince… Hnutí SPD bude tento zákon ve Sněmovně obstruovat a budeme proti tomu bojovat ze všech sil, jelikož odmítáme zhoršování dostupnosti zdravotní péče pro naše občany. Navíc i kvůli přílivu ukrajinských uprchlíků je naše zdravotnictví zahlceno. A domluvil jsem, že i hnutí ANO nám pomůže s obstrukcemi k tomuto zákonu.

Kovanda upozornil, že hraniční přechody mezi Polskem a Ukrajinou jsou v těchto dnech plné kolon, v nichž jsou v nebývalé míře zastoupeny kamiony a nákladní vozy určené pro převoz osobních aut. Kolony jsou někdy tak dlouhé, jak tomu za celou dobu ukrajinské války nebylo. Minulý pátek před víkendem se například na hraničním přechodu Medyka utvořila až 12kilometrová kolona. Naplno se totiž rozjel obchod s ojetými vozy. Ukrajinci si je masově vozí do vlasti. Pořizují je zejména v Polsku, neboť tam před válkou prchlo suverénně nejvíce Ukrajinců.

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj začátkem tohoto měsíce v rámci válečného stanného práva rozhodl zrušit jak spotřební daň, tak i clo na dovoz vozu pro osobní účely, přičemž zrušil také příslušnou daň z přidané hodnoty. Opatření se týká jak zcela nových, tak ojetých vozů. Ukrajinci tak v současnosti podle Kovandy „luxují“ trh s ojetinami, například německý, z nějž čerpají také třeba Češi. To představuje další tlak na růst cen ojetin v Česku.

70 procent obyvatel má za to, že příchod uprchlíků z Ukrajiny povede k oslabení sociálních jistot českých občanů. Jejich obavy sdílíme. Válka na Ukrajině trvá již dva měsíce a vláda Petra Fialy (ODS) doposud přijala více než 340 tisíc uprchlíků, přičemž vládní politici prosazují neomezené přijímání a předpokládají, že zde Ukrajinci zůstanou natrvalo i po skončení konfliktu. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden uvedl, že je Ukrajincům připraveno k výplatě celkem 317 894 dávek v nouzi (každá za 5000,- Kč). Zároveň představitelé vládní koalice uvedli, že pracovat začalo pouhých 24 tisíc Ukrajinců. To je velmi málo.

Náklady na ubytování, zdravotní péči a na jejich začlenění Ukrajinců do škol jsou vládou v tento moment odhadovány na 54 miliard korun.

V obcích vznikají problémy s romskými uprchlíky z Ukrajiny. Podle hejtmana Moravsko-slezského kraje mají v regionu problémy především s kočovnými ukrajinsko-maďarskými Romy. Ničí prý ubytovny i dopravní prostředky, zůstává po nich nepořádek. Na Praze 9 zase zase vznikly pro romské uprchlíky z Ukrajiny stany. Hnutí SPD odmítá, aby někdo případně zneužíval uprchlickou vlnu k parazitování.

Podpora uprchlíků z Ukrajiny by měla být podle názoru SPD přiměřená, pouze na nezbytně nutnou dobu a uprchlíci by se měli vrátit zpět, jakmile to situace umožní, a pracovat na obnově jejich země. Významná část uprchlíků pochází z oblastí, kde neprobíhají boje. Pomáhat se má jen opravdu potřebným. Vláda Petra Fiala ale prosazuje neomezené přijímání uprchlíků nehledě na to, odkud pochází, a počítá s tím, že tady zůstanou natrvalo.

Takže vy teď dáváte miliardu korun na rekonstrukci a výstavbu bytů pro ukrajinské uprchlíky včetně vybavení. Do toho jsme četli v médiích, že ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš chce žádat Evropskou komisi, aby z peněz alokovaných České republice dala miliardu eur na podporu bydlení ukrajinských uprchlíků, což je 25 miliardy korun. A já se ptám tedy opakovaně, kdy budete mít, pane premiére a ta vaše „ukrajinská vláda“, kdy budete mít čas a peníze také na české občany. Co se týče té pomoci uprchlíkům, to jsme řekli, stanovisko SPD je jasné.

Stal se konkrétní příklad toho, před čím varujeme již dlouho. Tedy, že veřejná moc dává přednost ukrajinským uprchlíkům před českými občany.  V berounských školách na základě rozhodnutí města mají při přijímání žáků dostávat přednost děti Ukrajinců před přespolními dětmi českých občanů z okolních obcí.

Brnkání na závist

Pan Okamura má úspěch zajištěn – brnkání na závist vždy v dějinách přineslo populistům volební zisky. Pro všechny, kterým zůstaly alespoň zbytky zdravého myšlení, připomínám: Podobně jako nyní Okamura vyvolává brnkáním na závist, na peněženky, nenávist k Ukrajincům vyvolal ve třicátých letech minulého století Adolf Hitler nenávist k Židům. I oni podle Hitlera – jako dnes podle Okamury Ukrajinci – údajně ubírali ze společného hrnce prostým (rozuměj neúspěšným) občanům. Nepodceňujme proto Okamuru – i Hitler byl ve dvacátých letech jen okrajovou komickou figurkou!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]