Jaká je situace českých médií? Oligarchická média se mají dobře. Ta svobodná bojují o přežití

()

Následující text je stručnou zprávou o stavu českých médií. Řada věcí, jež jsme zde zaznamenali, by byla k smíchu. Jen kdyby to ale nemělo tak zhoubné následky pro celou českou společnost. Rádi bychom vás provedli po české mediální krajině současné doby. Pocity strašidelného zámku či návštěvy Jurského parku nejsou náhodné. O to důležitější je ukázat naději.

Obraz první: Ryby v Česku mění pohlaví

Znáte ty nejslavnější titulní strany Babišových novin, které odvádějí pozornost od hlavních témat a událostí naší doby?

Tak třeba v den, kdy nahrávka z twitterového účtu skupiny Julius Šuman ukázala na zřejmé zneužívání finanční správy k boji s podnikatelskými konkurenty ministra financí, přinesly Lidové noviny (26. 8. 2017) na titulní straně hlavní článek: Ryby v Česku mění pohlaví. Na podezřelé chování finanční správy neměly Lidové noviny místo kvůli informaci ze života ryb. V tom je celý důvod, proč Andrej Babiš koupil média. Aby místo podstatných věcí, jež mu jsou nepříjemné, psaly cokoli jiného a pro něj neškodného. Analogických nesmyslů vydávají Lidové noviny Andreje Babiše doslova tuny. Nezapomenutelná je hlavní zpráva listu z 20. 7. 2017: „Střelba na kance z kombajnu dovolena“. To právě gradovala kauza Čapího hnízda.

Obraz druhý: Žádný Čech by sestřičku neznásilnil

Jeden z nejotřesnějších příkladů totálního selhání Babišových novin je titulní zpráva Mf DNES o afghánském imigrantovi, kterého zdravotní sestra nařkla, že ji v nemocnici znásilnil. Soud ale v pravomocném rozsudku obžalovaného zprostil viny. Zda k případu došlo, to je ve hvězdách, ale MF DNES ví, že afghánský imigrant je určitě vinen, protože to je imigrant. V titulku hlavní zprávy novin na titulní straně se ocitl fascinující výrok údajně znásilněné sestřičky: „Žádný Čech by to neudělal“. Mf DNES se tím přihlásila k lidovému názoru, že čeští muži ženy neznásilňují, zatímco imigranti je znásilňují. Takové noviny u nás vydává předseda vlády. Policejní statistiky samozřejmě dosvědčují, jaká je to absurdita.

Obraz třetí: Zpráva OLAF kolem Babiše jen našlapuje

Reportéři Lidových novin Koutník a Shabu jsou nejmotivovanějšími a nejpevnějšími bojovníky za Andreje Babiše v českých médiích. Kdykoli Babiš potřebuje někoho pošpinit, okamžitě se toho tito jeho zaměstanci chopí. Kdykoli potřebuje Babiš podporu a obranu, ihned mu ji poskytnou. Nejslavnější kousek Lidových novin je „investigativní zjištění“ z 5. 1. 2018, že evropský úřad pro vyšetřování podvodů OLAF se ve své tehdy ještě nezveřejněné zprávě vůbec nezabývá osobou Andreje Babiše a nemluví v souvislosti s Čapím hnízdem o podvodu. LN doslova napsaly, že „slova o podvodu ani Babišovo jméno v závěrech zprávy nejsou“. Druhý den Hospodářské noviny zprávu otiskly. Zpráva OLAF se jmenovitě a zcela jasně týká Andreje Babiše a doslovně a opakovaně mluví o podvodu. Lidové noviny lhaly v zájmu svého majitele.

Obraz čtvrtý: Anorexie

V době, kdy země upadá do stále hlubší politické krize kvůli dlouhodobému fungování vlády bez důvěry v čele s trestně stíhaným premiérem a kdy se množí veřejné protesty, přichází oba deníky Andreje Babiše se zcela jasně přeexponovaným tématem anorexie olympijské biatlonistky Gabriely Koukalové. Oba deníky napsaly během několika dní o tomto světodějnému tématu shodně sedm článků (a pokračují i nadále). Mf DNES přitom věnovala Koukalové 11. 4. celou titulní stranu. Manželé Koukalovi prodali svoji knihu a čtenáři deníků Andreje Babiše dostali svoji povinnou porci nesmyslů a absurdit místo toho, co je vážné a důležité.

Pavel Hofman

Obraz pátý: TV NOVA a TV Prima na straně populismu

Jestli se ptáte, proč třicet procent voličů volí Babišovo hnutí ANO, proč se Češi bojí uprchlíků, kteří o naši zemi nemají žádný zájem, a proč popularita demokratických politiků a demokratických stran klesla, podívejte se na průzkumy toho, odkud většina Čechů bere informace. Jsou to televize, a to hlavně komerční televize. Jejich zpravodajství v posledních dvou letech téměř ignorovalo závažné kauzy Andreje Babiše. Novináři těchto televizí se nesnaží získat nové informace o Babišových finančních machinacích či o jeho stylu řízení státu jako firmy. Místo toho se věnují všemu, co napomáhá rozvracet českou veřejnost, jako je třeba šíření paniky z neexistujících uprchlíků. Uprchlíkobijec Tomio Okamura dostává v této souvislosti mnohem více prostoru než jakýkoli demokratický politik.

Obraz šestý: Barrandov, Parlamentní listy a Aeronet – média podporující extremismus a ruskou subverzi

Tomio Okamura, Andrej Babiš a hlavně prezident Miloš Zeman jsou favority médií, jejichž styl tak podivuhodně ladí se vším, co u nás prosazuje propaganda Ruské federace. Pozná se to na shodě optiky s ruským vládním webem Sputnik i s oficiálními stanovisky Kremlu. Ideologie tohoto kontingentu dezinformačních médií, mezi nimiž ční TV Barrandov a Parlamentní listy, je jednoduchá: Západ je agresivní, imperialistický a Rusko usiluje o mír na celém světě. Brusel poroučí Čechům a zakazuje jim syrečky a rumovou tresť. Kdo chce vystoupit z Evropské unie, ten tu má prostor. Kdo chce zničit demokratické politické strany a útočit na liberálně smyšlející voliče, ten se tady může náležitě vyřádit.

Obraz sedmý: Facebook a řetězové e-maily seniorům

Firma Facebook čelí ohromnému skandálu. Ukázalo se totiž, že osobní data uživatelů jsou zneužívána, a to dokonce i pro politický marketing. Analytická firma Cambridge Analytica dokáže na základě dat získaných z Facebooku určit typologii uživatelů a umožnit svému klientovi, aby správně zacílil svoji komunikaci a poslal konkrétním lidem vzkazy, které zaberou. Vedení firmy přitom samo uvádí, že své služby poskytla i během volebních kampaní v České republice.

Ptáte-li se, co se děje s českou společností, tak je to cílený rozvrat, který se odehrává skrze internet. Jednak skrze sociální sítě a jednak skrze řetezové e-maily seniorům a méně socializovaným lidem, kteří jsou zásobováni pravidelnou porcí poplašných zpráv a nactiutrhání vůči představitelům prozápadních a demokratických stran.

Obraz osmý: Hon na Českou televizi a Bakalova média

Z hanobení veřejnoprávní televize, která se v této společenské atmosféře stále snaží plnit svoji zákonem určenou roli, se stal sport, jehož prvním hřištěm je Vladislavský sál Pražského hradu a jehož vykopávačem je prezident republiky. Vedle České televize jsou terčem útoku také tzv. Bakalova média. K útoku se hodí problematizované podnikatelské aktivity Zdeňka Bakaly, které jsou směšované s redakčními postupy Hospodářských novin, Respektu a serveru Aktuálně. Je to absurdní nesmysl, protože právě tato média spolu s Českou televizí představují poslední zbytky civilizované normality mezi velkými mediálními domy. Nemusíme být nutně obdivovateli těchto médií. Ale jejich redakce se drží základních standardů svobodné a profesionální žurnalistiky. A to je v této době nesmírně důležité.

Obraz devátý: Boj proti Evropské unii v Reflexu

S lítostí musíme uvést, že k boji proti Evropské unii se přiřadil titul, k němuž má jeden z autorů těchto řádků osobní vztah – týdeník Reflex, kde právě v této době informační války mezi Východem a Západem pravidelně vycházejí články o špatnostech Evropské unie. Škoda že zde chybí přínosy, jako je třeba strmě rostoucí ekonomický výkon země. Jinak se Reflex jistě řadí ke svobodným médiím a mnoho aktuálních jevů popisuje přesně.

Vydavatelství CNC Daniela Křetínského se v současné době a ve významnější míře nepodílí na rozvratu české společnosti. Při zjišťování, jaké zaměření mají nyní politické zprávy nejčtenějšího deníku Blesk, nebylo kupodivu nalezeno nic, co by bylo tak skandální jako u jiných médií v předchozích obrazech. Informace o EU vycházejí v Blesku jak negativní, tak i pozitivní, a k premiérovi Babišovi již Blesk není zdaleka tak shovívavý jako v letech 2014-2016, kdy jej vysloveně protěžoval. Jen lze těžko čekat od Blesku, že by mohl bránit naši západní orientaci nebo demokratickou část politického spektra. To neodpovídá jeho žánru.

Obraz desátý: Nová nezávislá média – SKORO BEZ PENĚZ

Po nástupu českých oligarchů do mediálních domů a zejména převzetí vydavatelství Mafra Andrejem Babišem se odehrál plynulý exodus části novinářů a politických publicistů do nově vznikajících médií. Nejznámější český investigativní novinář, autor mnoha knih scénářů k filmům Jaroslav Kmenta již nemá milionové čtenářské publikum v Mf DNES, ale „jen“ řádově několikatisícové v nezávislém Magazínu Reportér. Takhle bychom mohli mluvit o novinářích, kteří dříve patřili ke špičce české žurnalistiky v kamenných mediálních domech a pak odešli do prostředí internetového undergroudu. Za poslední tři až čtyři roky tato média jasně ukázala, že mají své nemalé čtenářské skupiny a že o underground již nejde. Umí oslovit již i statisíce lidí, ale ke změně situace ve společnosti je to stále málo. Jejich další rozvoj naráží na to, že se prakticky každé takové médium neustále brodí ve finančních problémech. Kupříkladu i proto, že normální pravidla inzertního trhu už neplatí, protože část inzerentů se prostě bojí médií, která jsou ve vyhraněně kritické opozici vůči politické moci. Přitom právě tato média suplují roli, kterou tu dříve obstarávala Mf DNES a Lidové noviny: Veřejnou kontrolu moci a obranu společnosti před jejím zneužíváním. Takové funkce kupříkladu vedle zmíněného Reportéru plní server Neovlivní či Echo. A část z těchto médií  – FORUM 24, Deník Referendum a Hlídací pes – se také snaží bránit evropskou či západní orientaci České republiky.

Memento:

Českou demokracii a českou západní orientaci velmi silně poškodil vstup Andreje Babiše do nejvýznamnějších seriozních českých novin. Na to bychom neměli zapomenout. Takhle flagrantní zneužívání novin pro mocenské účely je něco, co se nesmí nikdy tolerovat a co nejde ničím omluvit.

Spolu s populismem komerčních televizí a s nástupem dezinformačních médií, jež podporuje prezident republiky, jde o frontální útok na liberální demokracii ve prospěch falešné „lidové demokracie“, která je vždy jen předsíní do nesvobody a úpadku.

Proti nástupu populismu, extremismu a proti ruskému podvracení v informační válce se česká veřejnost může ubránit, když k tomu bude mít nástroje: svobodná média. A je jen na rozhodnutí české společnosti, zda se rozhodne tento svůj obranný instrument udržet a posilovat.

Recept je jasný: Je třeba bránit ta svobodná média, která máme, a podporovat ta, která podporu potřebují.

Českou televizi je třeba bránit před snahou násilně rozmetat její radu a následně její vedení. Práce novinářů České televize si zaslouží veřejnou podporu.

Novináře z vydavatelství Economia je třeba bránit před nálepkováním a zneužíváním bakalovského tématu. Nejsou známy závažné případy, kdy by se Bakalovo vlastnictví odrazilo na práci redakcí a jde o dům, v němž platí standardy profesionální žurnalistiky. Jejich optiku často nemusíme sdílet, ale to je normální stav v pluralitní společnosti.

Redakce nově vzniklých médií, která napomáhají svobodnému šíření informací, veřejné kontrole moci a snaží se čelit mohutnému přívalu dezinformací a vyslovených lží potřebují Vaši pomoc a podporu.

Média, která brání naše setrvání v evropských a západních strukturách, nemají dost prostředků na to, aby byla silnější. Naše česká účast v rodině civilizovaných národů totiž není od nikud zaplacena. Musíme se o ni starat sami.

Znásilňování kdysi liberálních médií ve vydavatelství Mafra věnuje naše redakce aktuální číslo časopisu Revue FORUM. K dostání na trafikách a v e-shopu na www.revueforum.cz

Děkujeme všem velkorysým dárcům a všem účastníkům našich sbírek za podporu. Děkujeme všem našim předplatitelům a také děkujeme těm inzerentům, kteří se nebojí inzerovat v nových nezávislých médiích.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]