Jaké profese jsou v Česku nejžádanější?

Eric Drooker

Nezaměstnanost je na historickém minimu a trh práce je přesycený poptávkou. Uchazeči o práci si tak ve většině oborů mohou vybírat. Mladé láká online marketing a nedostatkem trpí IT oddělení. Které pozice firmy potřebují obsadit nejčastěji a kterých je na trhu nedostatek?

Pozice, které jsou na dnešním trhu žádané, jsou obsazované jen s obtížemi. Mladé lidi technické profese nelákají a jdou po populárnějších nových pozicích, jako je například správce sociálních médií. Lákají je benefity, které v tomto oboru získají, a možnost pracovat v menším týmu rozvíjející se společnosti. Korporáty nechávají za sebou a ty se tak musí o uchazeče prát.

V rozhodování je důležitá mzda

To, jakou dostanete mzdu, hraje v celém procesu nejdůležitější roli. Pokud se člověk bude rozhodovat mezi dvěma pozicemi, vždy si vybere tu, která je pro něj platově výhodnější a kde se při výpočtu čisté mzdy dostanou ideálně o něco výše, než je jejich minimum. Firmy vědí, že mzda je důležitý faktor, a pokud nemohou naplnit požadavky trhu výší mzdy, snaží se je převážit přidanou hodnotou – benefity.

Které profese jsou nejžádanější?

Přesto, že je nezaměstnanost minimální, na trhu je stále dostatek pozic, které nejsou obsazené. Které pozice jsou na trhu nejžádanější?

Řemeslníci

Dobrého řemeslníka abyste dnes pohledali. Opravdových odborníků je málo a zakázek jen přibývá. Není divu, že i střední odborné školy kladou větší důraz na náběr nových studentů a popularizaci oboru. Pokud jste mechanik, elektrikář, zedník nebo jiný řemeslník, práci si najdete snadno. Jako řemeslník si celkem snadno vyděláte i 70 000 korun měsíčně.

Řidič

Řidiči, zejména řidiči kamionů, dodávek, stavebních strojů, ale i hromadné dopravy jsou na trhu stále velmi žádaní. Toto povolání ale pro každého, nese s sebou velkou dávku zodpovědnosti. Řidič si průměrně za měsíc vydělá kolem 30 000 korun.

IT pracovníci

IT odborníků je stále větší nedostatek. I když si programátor měsíčně přijde průměrně na 50 000 korun, je jich málo. Technická podpora nebo i vývojáři si zaměstnání najdou velmi rychle, téměř každá firma v současné době potřebuje IT specialistu.

K dalším nejžádanějším profesím patří obchodníci, účetní, zdravotníci a doktoři, ale například i číšníci, kuchaři nebo vedoucí pracovníci a management. Průměrně si na těchto nejžádanějších pozicích vyděláte od 30 000 korun výš. Výše mzdy záleží mimo jiné na lokalitě, kde si práci hledáte – obecně platí, že Praha a další velká města ve výši mezd vedou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]