Jaké zbraně dodané z ČR na Ukrajinu Rusům tolik vadí a proč se jich bojí?

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Co vedlo Rusy k odeslání diplomatické nóty do ČR, ve které vyhrožují, že by Česká republika neměla dodávat na Ukrajinu zbraně pocházející ze Sovětského svazu? Čeho se Rusové obávají? Jaké zbraně ČR na Ukrajinu odeslala a co tyto zbraně umí?

Z taktických důvodů ministryně obrany Jana Černochová nepřiblížila, jaké zbraně na Ukrajinu z tuzemských armádních skladů putují, a logicky nepopsala ani jejich specifikaci. Několik informací o dodávkách je ale veřejných. Jako první na Ukrajinu putovaly české pistole, útočné pušky a samopaly. To, co Rusy zajímá mnohem více, jsou dodávky těžkých zbraní po železnici, které putovaly v posledních týdnech.

(Týdeník FORUM)

Jde o tanky T-72, „bévépéčka“ BVP-1, samohybné houfnice Dana na podvozku 8×8 a raketomety RM-70 GRAD. Ruská výhrůžka se týkala zbraní vyrobených v Sovětském svazu, čili se výběr zužuje na T-72 a BVP (BMP-01). Dana je československé výroby i vývoje. GRAD je pro Rusy na východě Ukrajiny také významnou hrozbou. Jde o spojení ruského raketometu a československého podvozku Tatra. Systém je schopný pálit jednotlivé rakety i salvy 40 raket zároveň a likvidovat nepřítele na velké ploše.

Zmíněné zbraně potřebují Ukrajinci nejen k obraně, ale i k ofenzivě, ke které se chystají na východě Ukrajiny. A které se obávají Rusové. T-72 je tank sovětské konstrukce, který vznikl ve více než 26 tisících kusech. V 70. a 80. letech byl hlavním tankem východního bloku. Ve velkém se vyráběl také v Československu. Česká republika má několik desítek modernizovaných strojů, které využívá. Více než stovku T-72 má v základní modifikaci ve skladech. A právě část z nich na Ukrajinu pravděpodobně putovala. Pro Ukrajince jsou zajímavé i tím, že je sami mají ve výzbroji. Tamní vojáci se tak nemusí školit na nový stroj, ale přebírají známé tanky, které znají ze své armády a nemálo jich také ukořistili Rusům. Klasický tank T-72 má 125mm kanón a kulomet ráže 7,62 mm a 12,7 mm.

(Profimedia)

Podobné je to i s bojovými vozidly pěchoty, která na Ukrajinu z ČR také doputovala. Ukrajinci pásáky znají z minulých desetiletí. Bévépéčko, neoficiálně označované díky své výzbroji a protitankovým střelám jako lehký tank, je stále vysoce efektivní, i když šlo do výroby v 60. letech a ČR za něj hledá náhradu. Pásák pojme osm „cestujících“, o řízení a palbu se starají tři lidé, může jet i plout, může se pohybovat v zamořeném území. Pálit z něj může i posádka ze svých zbraní. Stroj nese 73mm kanón, kulomet ráže 7,62 mm a odpalovací zařízení protitankových řízených střel.

Zmíněná ruská nóta mimo jiné vyvrací lži, které šíří proruští sympatizanti, že ČR na Ukrajinu posílá nepotřebný šrot. Kdyby tomu tak bylo, Rusové by neměli potřebu vyhrožovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]