Jakeš a další jsou stíháni za střelbu do lidí. Ať se s tím vypořádají sami, uvedl Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip a místopředseda strany Stanislav Grospič  (ČTK)

Předseda KSČM Vojtěch Filip a místopředseda strany Stanislav Grospič | FOTO: ČTK

Policie zahájila 25. listopadu trestní stíhání bývalých komunistických politiků Miloše Jakeše, Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara kvůli střelbě do lidí během ostrahy tehdejších československých hranic mezi lety 1976 a 1989. „Bude to na nich, aby se s tím vypořádali,“ uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip.

Na úterní tiskové konferenci dále připomněl, že trestní stíhání bývalých představitelů komunistické strany bylo opětovně zahájeno. Avšak bez úspěchu. Podle Filipa se tak nyní jedná pouze o pokus vnesení náhradního tématu do veřejného prostoru ze strany pravicové opozice. „Nezbývá jí nic jiného, čím by oslovila občany České republiky,“ uvedl šéf komunistů.

Všichni tři jmenovaní byli obviněni z titulu svých politických funkcí. V těchto mimořádných situacích měli být pravidelně informováni, a přestože mohli lidským tragédiím zabránit a právní předpisy změnit, bezdůvodně tak neučinili. Trestná činnost obviněných byla na základě platné legislativy o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu, vyloučena z promlčení.

„Milouš Jakeš, Lubomír Štrougal a Vratislav Vajnar si byli vědomi toho, že tehdejší ČSSR byla vázána Mezinárodním paktem o občanských a politických právech z roku 1968, který mj. zaručoval právo každého svobodně opustit svou zemi. Československé vnitrostátní předpisy však tuto možnost prakticky vylučovaly. V důsledku nelegálních přechodů státní hranice tak docházelo k úmrtím a závažným zraněním osob, které při samotném útěku nikoho neohrožovaly,“ stojí v oficiálním stanovisku Policie ČR.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]