Jakeš, Štrougal a Vajnar se budou zodpovídat i za postřelení Němců

Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš  (ČTK)

Bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš | FOTO: ČTK

Komunisté Milouš Jakeš, Lubomír Štrougal a Vratislav Vajnar budou zřejmě vyšetřováni i kvůli postřelení několika Němců, čehož se dopustili pohraničníci v 80. letech. Všichni tři vysoce postavení bolševici o brutálních metodách a vraždách na hranicích věděli, nic s tím neudělali. Právní zástupce tří občanů Německa se s žádostí obrátil na soud v České republice.

Uvedení tři komunističtí funkcionáři jsou stíháni za to, že od roku 1976 do roku 1989 pohraničníci na „čáře“ zastřelili nebo nechali roztrhat psy devět lidí. Nyní se k trestnímu stíhání zřejmě přidá i uvedený případ tří občanů Německa. Dva z nich pohraničníci postřelili, třetího vážně zranil jejich pes. Jednomu z mužů navíc neposkytli lékařské ošetření a s rozstřílenou nohou ho vyslýchali. Až když kolaboval, předali ho lékařům.

Znovu stojíme před otázkou, proč mají být tři starci, kterým je nyní 89, 95 a 97 let stíháni za něco, co páchali před čtyřiceti lety. Stojí to za to? Proč to nenechat být? Vždyť už je to dávno. Odpověď je však více než jasná. Ti tři měli být souzeni a exemplárně potrestáni už po revoluci.

Když se to nepovedlo, tak alespoň teď. Teď, kdy už si všichni tři mysleli, že definitivně unikli spravedlnosti. Doufejme, že neunikli. Doufejme, že se dožijí soudního procesu a že si půjdou svá „zasloužená léta“ řádně odsedět.

Ne, není to kruté. S nevinnými lidmi na hranicích neměl nikdo slitování. Pohraničníci vraždili ženy, děti, muže, i starce. Žádné ohledy. Tak co čekají?

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]