Jakmile Trump přijde o imunitu, čeká ho na 30 soudů

Prezident Donald Trump  (Pixabay/johhain)

Prezident Donald Trump | FOTO: Pixabay/johhain

Trumpa po skončení mandátu a ztrátě imunity čekají desítky procesů. I to může být důvod, proč stávající americký prezident odmítá uznat volební porážku. Přijde-li o imunitu, hrozí mu, že brzy usedne na lavici obžalovaných.  

Donaldu Trumpovi po skončení jeho mandátu hrozí více než třicet soudních procesů a různá státní zastupitelství jsou připravená je proti němu iniciovat. Trump čelí podezření z podvodu, krácení daně, úplaty za mlčení a – ve Spojených státech nikterak překvapivě – i nařčení ze sexuálního zneužití. Deník New York Times upřesnil, že ve 12 případech se jedná o šetření Kongresu. Deset případů mají řešit federální soudy a osm soudy jednotlivých států.

FORUM 24 (archiv)

Newyorské státní zastupitelství Trumpa vyšetřuje hned v několika případech – kvůli možnému bankovnímu podvodu, pojišťovacímu podvodu, krácení daně a zastírání bilance. Uvedený list má od září k dispozici daňové podklady, z nichž vyplývá, že Trump loni odvedl na daních ze svých příjmů všeho všudy 750 dolarů.  Manhattanský státní zastupitel Cyrus Vance, který si vyžádal přístup k Trumpovým daňovým přiznáním z let 2011 až 2018, dotyčného předvolal už během jeho působení v prezidentském úřadu, ten však využil své imunity.

Manhattanské státní zastupitelství prověřuje i několik případů úplaty za mlčení ženám v době před prezidentskými volbami v roce 2016. Média v této souvislosti zmiňují dvě ženy a dohromady bezmála 300 000 dolarů, které jim měl vyplatit oproti příslibu, že se nebudou šířit o údajných aférách s ním. Trumpův bývalý advokát Michael Cohen připustil, že platby zprostředkoval.

Další žena, jistá účastnice Trumpovy reality show, prezidenta obvinila ze sexuálního obtěžování a jedna novinářka se rozpomněla, že ji Trump před asi čtvrt stoletím znásilnil v obchodním domě.

Trump lhal ve svém projevu (repro NBC)

Trumpa žaloval jeho bývalý advokát Michael Cohen, který ho viní z toho, že mu nevyplatil na honorářích dva miliony dolarů. Všechny procesy dohromady mohou Trumpa v případě prohry stát několik milionů dolarů, o dalších důsledcích ani nemluvě. To by pro končícího prezidenta bylo o to nepříjemnější, že už teď dluží několik milionů. Rodinná společnost Trump Organization, zastřešující jeho realitní byznys, pak podle Financial Times dluží více než miliardu dolarů. Trumpův soukromý majetek nicméně dosahuje hodnoty 2,5 miliardy dolarů.

Ani milost Joe Bidena by Trumpovi v jeho situaci příliš nepomohla. Vztahovala by se totiž jen na případy v gesci federálních soudů. Nejméně osmi řízením, která proti němu povedou soudy jednotlivých států, by tak neunikl.