Jako právník se tedy Vojtěch Filip v posuzování Navalného případu neosvědčil

Předseda KSČM a místopředseda poslanecké sněmovny Vojtěch Filip  (ČTK)

Předseda KSČM a místopředseda poslanecké sněmovny Vojtěch Filip | FOTO: ČTK

Šéf KSČM vysvětluje, proč nehlasoval ve sněmovně pro návrh odsouzení zatčení Alexeje Navalného. Jak je vidět, má zmatek v tom, o co jde. Nebo to předstírá.

ODS navrhovala v poslanecké sněmovně usnesení: „Poslanecká sněmovna odsuzuje násilí ze strany bezpečnostních orgánů Ruska proti pokojně demonstrujícím občanům. Vyzývá českou vládu, aby se diplomatickou cestou zasadila o co nejrychlejší propuštění Alexeje Navalného z vazby.“ Při hlasování návrh nepodpořil nikdo z poslanců SPD, stejně jako většina členů klubů ANO, ČSSD a KSČM.

FORUM 24 (archiv)

Vojtěch Filip pak na twitteru napsal toto (jazykově neupravujeme): „Dostal jsem otázku proč jsem nehlasoval pro návrh k odsouzení zatčení Navalného. Omlouvám se, že jsem nereagoval hned na vystoupení Z. Staňury. Tak pro pořádek, nemohu a nebudu se zastávat ultranacionalisty, kterého vyloučilo i hnutí Jabloko za odporné xenofobní výroky a chování.“

V podstatě Filipovu nesmyslnou argumentaci v jedné větě shrnul Alexandr Mitrofanov: Vzorek manipulace 1) Protest proti Navalného zatčení není založen na jeho názorech, ale na tom, že ruský stát popřel vlastní platné zákony. 2) Filip si říká právník. Takový právník by musel odmítnout hájit klienta, jehož práva jsou porušena, s odůvodněním: „To je odporný vegetarián.“ 3) Filip aktivně podporuje Putina. Putin loni změnil ruskou ústavu a zakotvil v ní nadřazenou pozici ruského etnika. Nacionalista k pohledání.

Je to přesně tak. Pan Filip zřejmě také neviděl žádné záběry z demonstrací, kde bylo zatčeno přes tři tisíce lidí, občany policie mlátila obušky, náhodně vybírala lidi na chodníku a odvlékala do antonů. Na teď už slavném videu jeden policista bezdůvodně kopl do břicha ženu, a tak skončila v nemocnici. Policie sdělila, že to nejsou její metody, a tím je to asi vyřízeno. Měli jsme halucinaci. Pokud v ulicích ruských měst řádí hordy neznámých banditů převlečených za policisty, asi by to měl Putinovi někdo říct. Mohutný policista na dalším videu „zatýká“ asi desetiletého chlapce s batůžkem a zuřivě s ním cloumá. Pak další záběry, sebrali dívku a je zřejmé, jak jí policajt něco nenápadně strčil při odvádění do batohu.

Pokud jde o samotného Navalného, sebrali ho hned po návratu z Německa, kde se léčil po otravě způsobené agenty ruských tajných služeb. Nebylo mu dovoleno mít s sebou právníka, a to až do rána, kdy se začal konat soud v budově policie (!) a právníka k Navalnému pustili na jednu minutu před začátkem jednání. Takhle se na Západě nezachází ani s lidmi, jako je masový vrah Breivik.

Pojetí práva v hlavě s. Filipa je poněkud sovětské. A to je zákonodárce v našem parlamentu, prosím.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]