Jako premiér vás vezmu na ministerstvo, děkuje Novotný Petříčkovi za zastání před výpady Kremlu

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (Instagram)

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný | FOTO: Instagram

Jsem jen vesnický starosta s holinami od bláta, píše skromně starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) v dopisu ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi (ČSSD). Ten se předtím zastal jak jeho, tak i pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09). Všechny tři chrání policie, chodí jim anonymní výhrůžky a posledně jmenovaného se Kreml navíc pokouší kriminalizovat. 

Šéfovi resortu zahraničí projevuje Novotný vděk i velkorysost zároveň. „Kdybych jednou sestavoval vládu, nemohu slíbit, že si Vás nechám,“ přiznává komunální politik ODS vládnímu sociálnímu demokratovi, „ale na zamini Vás nechám přivést zpět třeba silou!“ slibuje mu alespoň úřednický post v jeho vlastním resortu a jako výraz vděčnosti mu nabízí k užívání i svou obecní multikáru.

FB Pavla Novotného

Je-li něco v předmětném poťouchlém dopisu míněno vážně, pak je to poděkování Petříčkovi za jeho prohlášení k Rusku, které učinil jménem vlády a v němž prostřednictvím ruského velvyslance v Praze varoval Kreml, aby se raději zdržel jakýchkoliv akcí proti zmíněné trojici pražských komunálních politiků. Poděkování je namístě, protože jde o vážnou věc, v níž předseda vlády, natož prezident, na obranu ohrožených českých politiků neztratili v podstatě ani slovo.  EDIT: Premiér Andrej Babiš se k situaci v úterý večer nakonec vyjádřil. „My jsme svrchovaný stát a určitě si nenecháme líbit, aby nějaké velké světové velmoci nám tady nějakým způsobem ovlivňovaly naše politické záležitosti,“ zdůraznil. „Není možné – pokud je to pravda – aby tady nějaký cizí stát prováděl akce proti našim občanům,“ zobecnil Ruskou hrozbu a dodal, že si situace nežádá „radikální kroky“, jako by podle něj bylo vypovězení ruského velvyslance.

Zkraje dubna do Česka přiletěl muž s ruským diplomatickým pasem, který se odebral na ruskou ambasádu v Praze. Týdeník Respekt už dříve upřesnil, že právě kvůli němu dostal policejní ochranu starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Ten je na neznámém místě a na jeho podporu lidé podepisují petici. Kromě něj policie chrání i pražského primátora Zdeňka Hřiba a starostu Řeporyjí Pavla Novotného. Stalo se tak na základě informací od zpravodajských služeb, především od BIS, že muž s diplomatickým krytím může pro tyto politiky představovat nebezpečí. Stojí to i ve zprávě, kterou k tomu zpravodajci vypracovali a předali vládě, informoval Deník N s odvoláním na tři zdroje z bezpečnostních složek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com