Jako Super Bowl? Slyšení s bývalým šéfem FBI Comeyem bude obrovsky sledované

()

V 16 hodin středoevropského času začíná ve Washingtonu ostře sledované slyšení s bývalým šéfem FBI Jamesem Comeyem. Ve Spojených státech se očekává podobná televizní sledovanost jako při „Super Bowlu“. Finále NFL (ligy amerického fotbalu) je pravidelně jedním z nejsledovanějších přímých televizních přenosů na světě. Srovnání podle agentury AP není přehnané. Americká média výslech označují za vrcholnou politickou událost roku, na kterou se chystají novináři, politologové, ale i majitelé restaurací a barů.„−

Comey má senátory informovat o údajném nátlaku, který při vyšetřování údajného ruského vměšování do amerických voleb pociťoval ze strany hlavy státu Donalda Trumpa. Média dnes ovládly právní analýzy, do jaké míry může skandál přivést Trumpa do potíží a otřást celou vládou. Nechybějí ani spekulace o možném trestním stíhání nebo ústavní žalobě.

Americké hospody od časného rána lákaly hosty na přímý přenos, který hodlají prezentovat na velkých obrazovkách vyhrazených obvykle sportovním zápasům nebo udílení filmových cen. Hostů se podle AP dostaví požehnaně navzdory tomu, že na východním pobřeží USA bude deset hodin dopoledne.

„Dejte si u nás dopolední pivo a proberte vývoj s kámoši,“ zval návštěvníky na svém facebookovém účtu houstonský hostinec Axelrad Beer Garden. V nabídce prý kromě panáků ruské vodky bude i speciální koktejl „Impeachmint, jehož název odkazuje na anglické výrazy pro ústavní žalobu (impeachment) a mátu (mint). Washingtonský bar Union Pub bude rozdávat drinky zdarma pokaždé, kdy se Trump ke Comeyho výrokům vysloví na svém oblíbeném twitteru.

Další washingtonský restaurant Shaw’s Tavern dnes otvírá výjimečně brzy, už půl hodiny před zahájením senátního jednání. Hostům nabídne speciální menu zvané FBI za deset dolarů (235 korun). Je složeno z francouzského toastu, slaniny a zmrzliny. Iniciály pokrmů (french toast, bacon a ice cream) tvoří v angličtině právě zkratku Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]