Jako za Brežněva. Putin ohlásil, že pracující jsou v Rusku vedoucí politickou silou

Ruský prezident Vladimir Putin (Adobe Stock)

Ruský prezident Vladimir Putin | FOTO: Adobe Stock

„U nás to bylo už dávno, říkali jsme, že dělnická třída (rabočij klas) je tady vedoucí politickou silou. Bylo to sovětské klišé, ale ve skutečnosti tomu tak je,“ sdělil Vladimir Putin.

Jak píše stanice Dožď (tvrain.ru), Putin poznamenal, že se mění podstata pracovních profesí, včetně toho, že „mají tendenci se stávat složitějšími. Dnes pracují pracovníci v oblasti umělé inteligence i velkých dat, pracují také s bezpilotními stroji. Práce je stále složitější a zajímavější.“

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Putin uvedl, že „impulsem“ pro rozvoj oblasti vzdělávání pracovníků byl vstup Ruska do hnutí WorldSkills. WorldSkills je mezinárodní nezisková asociace, jejímž cílem je zvyšovat status a úroveň odborného vzdělávání a popularizovat pracovní profese. V roce 2019 uspořádala organizace soutěž v Kazani.

To podle Putina vedlo ke zvýšení poptávky a respektu k dělnickým profesím. „Nyní chce přibližně asi 60 procent absolventů škol získat pracovní profesi na technických školách nebo učilištích. To už o něčem svědčí,“ dodal.

Příčiny přesunu k odbornému vzdělávání a ubývání studentů na vysokých školách jsou ale zřejmě prozaičtější a není to úplně dobrovolná změna.

Na konci července zveřejnila Ruská akademie národního hospodářství a veřejné správy studii, podle níž je stále více absolventů 9. a 11. tříd nuceno volit spíše střední odborné vzdělání než vysokou školu. V roce 2020 poprvé za posledních šest let počet uchazečů o studium na středních odborných školách převýšil počet přijatých na vysoké školy. Odborníci to vysvětlují stagnací reálných příjmů obyvatelstva a také nedostatkem peněz na přípravu na EGE. To je standardizovaná zkouška, která slouží jako závěrečná zkouška na středních školách a je zároveň přijímací zkouškou na vysoké školy. Tato zkouška se provádí v celé Ruské federaci a skládá se z úloh stejného typu. Další příčinou je nedostatek příležitostí k přestěhování z rodného regionu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]