Jako za Husákova režimu. Policie pátrá po pachatelích nápisu „Za oběti neschopné vlády“

Kříže za oběti covidu-19 a nápis na Staroměstském náměstí v Praze (Twitter Policie ČR)

Kříže za oběti covidu-19 a nápis na Staroměstském náměstí v Praze | FOTO: Twitter Policie ČR

Žijeme v divné době. Policie pátrá po pachatelích „hanlivého“ nápisu k obětem covidu-19 na Staroměstském náměstí, místo aby se věnovala trestuhodnému zanedbání přípravy  vlády na druhou vlnu epidemie, čímž nese přímou odpovědnost za ohrožení tisíců lidských životů.

Česká republika dosáhla za vlády Andreje Babiše nelichotivých světových prvenství. Projevilo se hrubé podcenění přípravy trasování, testování a vakcinace, ale i neodborné zásahy premiéra, který spíše než na experty sázel na marketingové specialisty. Výsledky se dostavily. V současné době je Česko na čele žebříčků v celkovém počtu případů koronaviru (13.881 na 100 tisíc obyvatel) i počtu úmrtí (2358 na 100 tisíc obyvatel).

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček (FB ČSSD)

Vláda zmařených životů

Počet obětí covidu-19 přesáhl 25 tisíc, což vyvolalo akci Milionu chvilek na Staroměstském náměstí. Jeho dlažbu symbolicky pokrylo 22 tisíc křížů nakreslených bílou křídou, připomínajících oběti epidemie. Lidé k nim dnes nosí svíčky, kladou květiny a připisují jména svých blízkých, kteří podlehli čínskému koronaviru.

„Tisíce křížů za tisíce zemřelých. Mnoho z nich zemřelo zbytečně. Odpovědnost nese vláda zmařených životů, která upřednostňuje své kšefty nad svými občany,“ komentoval Milion chvilek tento působivý počin na sociálních sítích.

O den později někdo na tomto místě nasprejoval provolání vinící z odpovědnosti za mnohdy zbytečná úmrtí Babišovu vládu. Vzápětí bryskně zareagovala Policie ČR. „Večer někdo nastříkal na Staroměstském náměstí nápis ,ZA OBĚTI NESCHOPNÉ VLÁDY!‘ Po pachatelích pátráme,“ uvedla na Twitteru.

Toto oznámení zapadá do mozaiky bujících státních represí. Policie už vyhodnocuje kamerové záznamy a veřejně ohlašuje, že jde „pachatelům“ tohoto maximálně přestupku po krku. O to méně aktivity vyvíjí v jiných, podstatně závažnějších případech, kdy by měla stejně pružně zasáhnout proti pochybením státní moci.

Policie v Teplicích nepochybila?

Typickým příkladem je zvláštní benevolence teplických policistů, kteří „přehlédli“ bujarou oslavu narozenin v hotelu Prince de Ligne místního kontroverzního zákulisního hráče Petra Bendy, nyní v přízni předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Přímí svědkové přitom potvrzovali, že nelegální party, na které se sešly desítky hostů včetně vládního zmocněnce pro sport Milana Hniličky, byla hlučná a nepřehlédnutelná.

O to usilovněji se policie věnovala raziím namířeným proti malým podnikatelům, když téhož dne v celém Ústeckém kraji podnikla 750 kontrol hospod a restaurací. Oslavy se zúčastnil i dnes už bývalý liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák. Odbor vnitřní kontroly policejního prezidia potom při prověrce žádnou chybu nezjistil, i když místní policie kolem hotelu několikrát projela autem.

Policie by se však měla věnovat i mnohem závažnějším případům spojeným s fungováním vlády. V poslední době vyplavaly na povrch dvě mimořádně závažné kauzy, koledující si o trestně právní dohru.

Knihy Free Czech Media (FCM)

300procentní přirážka

Skandální praktiky při loňských nákupech ochranných pomůcek za 8,5 miliardy korun v režii ministerstev vnitra a zdravotnictví popisuje zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Provázely je obchody přes neprůhledné firmy, dvacetinásobný rozdíl v cenách respirátorů, některé dodávky měly až 300procentní přirážku. Vojtěchův resort takto nakoupil respirátory s dovozní cenou 38 korun za nevysvětlitelných 150 korun za kus.

NKÚ zjistil neméně závažný problém s ověřováním kvality dovážených ochranných pomůcek čínské provenience. Ke zdravotníkům či pracovníkům sociálních služeb se tak mohly dostat respirátory, které je příliš nechránily, aniž o tom měli tušení.

Ministr vnitra Jan Hamáček tvrdí, že si jeho resort nechával všechny dovážené výrobky testovat u Výzkumného ústavu bezpečnosti práce. Kontroloři NKÚ však zjistili, že vnitro spoléhalo na to, že dodavatelé dovezou pomůcky s platnou certifikací pro trh EU, a často neověřovalo jejich kvalitu. „Při dodání ochranných pomůcek pro ministerstvo vnitra ve většině případů certifikát kvality předložen nebyl,“ zjistil úřad.

Vyhovělo 29 procent respirátorů

Podle zjištění NKÚ z prověřovaného vzorku 28,3 milionu kusů pomůcek nebyla vůbec testována asi čtvrtina a testům zcela vyhovělo jen zhruba 29 procent. „Proces testování byl natolik minimalizován, že bohužel neposkytoval záruku kvality zboží,“ řekl prezident NKÚ Miloslav Kala.

Takový šlendrián s dovozem nekvalitních, až nebezpečných výrobků pod patronátem česko-čínského lobbisty a Hamáčkova přítele Jaroslava Tvrdíka nelze zakrýt výmluvami na nouzový stav.

Snad ještě závažnější je selhání Babišovy vlády při loňských objednávkách vakcín. Jak zjistily Hospodářské noviny, česká vláda objednala 81,1 procenta dávek vakcín proti covidu-19 z toho, na co měla od Evropské komise nárok. Česko tak má zajištěné vakcíny, aby do konce června bylo proočkováno jen 44 procent dospělých. Méně jich bude jen v Bulharsku, Chorvatsku, Slovensku a Lotyšsku.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (oba za ANO) (FB Úřad vlády)

Mohou za to Vojtěch a Prymula

„Jednalo se o rozhodnutí tehdejších ministrů zdravotnictví s ohledem na nastavenou očkovací strategii v dané době,“ sdělilo ministerstvo zdravotnictví. Odkázalo tak na kroky bývalých ministrů Adama Vojtěcha, který dostal lukrativní trafiku v ústecké Krajské zdravotní, a Romana Prymuly (oba za ANO).

Všechny země EU si mohly od každého výrobce koupit tolik dávek vakcíny, kolik odpovídá počtu jejich obyvatel. Nízký počet objednaných dávek byl podle zdrojů Hospodářských novin dán tím, že ve vládě převažovaly hlasy požadující úsporný přístup.

Přímým důsledkem chybějících vakcín je dnes třetí místo od konce v žebříčku zemí EU v počtu aplikovaných dávek a dosud zcela nezažehnaná snaha prezidenta Miloše Zemana propašovat v Evropě neschválené ruské vakcíny Sputnik. Situace se má zlepšovat na jaře, kdy budou dovezeny miliony vakcín. Ministr zdravotnictví Jan Blatný věří, že do konce léta bude proočkováno 80 procent populace.

Odpovědnost za tisíce zbytečně zmařených životů nese svými chybnými kroky Babišův kabinet. Hamáčkova policie ovšem nekoná. Vyžívá se v honu na pachatele „hanlivých“ nápisů, jako za Husákova režimu. Nenaplnili přitom někteří členové vlády podstatu trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti nebo obecného ohrožení?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]