Jako za normalizace. V Američany osvobozeném Sokolově schovalo ANO vlajku USA

Pieta v Sokolově (sokolov.cz)

Pieta v Sokolově | FOTO: sokolov.cz

Když jsou členové ANO bolševičtější než komunisté, je to takové celkem jasné znamení. Aktuální skandál ze Sokolova potvrzuje, jací lidé jsou okolo estébáka Andreje Babiše. O co jde? V Sokolově proběhl pietní akt jako vzpomínka na mrtvé rudoarmějce z tamního zajateckého lazaretu. Ve chvíli, kdy přišel položit věnec senátor Miroslav Balatka ze STAN, byly na místě vlajky ČR, Ruska a USA. Později, když tamtéž proběhl oficiální pietní akt pořádaný městem, které dnes řídí hnutí ANO, americká vlajka chyběla. Radnice ji nechala odstranit.

„Bylo to spontánní rozhodnutí, které mělo jeden jediný cíl, a to jasně stanovit, že naše pieta v tomto případě patří právě a především padlým ruským zajatcům, kteří mají v těchto místech hromadný hrob, a žádný americký voják zde podle mých informací pochován není. Zpětně uznávám, že to patrně byla chyba, a netvrdím, že jsme lidé, kteří nechybují,“ komentovala odstranění americké vlajky pro Novinky.cz starostka Sokolova Renata Oulehlová z hnutí ANO.

Paní starostka má v podstatě jen několik málo možností. Může se omluvit. Říci „patrně byla chyba“ je opravdu málo. Případně může odstoupit. A co by měla udělat zcela jistě, je doplnit si dějepisné znalosti. Sokolov neosvobodili Rusové ani „sověti“. Sokolov osvobodili Američané. A se Sokolovem osvobodili i zdejší lazaret, kde se nacházeli ruští zajatci. Živí i mrtví, bohužel. Proto jsou zde pochování Rusové. Jejich důstojné pochování nařídili Američané.

Možná by si tak trochu zasloužili, aby na ně bylo vzpomenuto při 75. výročí konce války. Navíc v Sokolově byli Američané už 7. května 1945.

Jde o kauzu, kterou nelze přejít mávnutím ruky a komentářem, že jde jen o jednu starostku od Babiše, která v tom nemá jasno. Nebo spíše a bohužel má jasno. Přepisování historie už totiž bylo v minulosti dost. Že šlo v Sokolově o omyl a nešťastný krok, nelze uznat. Ta vlajka USA, osvoboditelů Sokolova, tam prostě někomu vadila a ruská vlajka (jiná než ta z roku 1945) tam nevadila. To je jasný a holý fakt.

Je zajímavé pozorovat, jací lidé se v ANO sdružují napříč celou republikou. Estébák Babiš okolo sebe nemá jen Faltýnky, Schillerové, Jermanové. Své „hvězdy“, které k agentovi komunistické tajné policie vzhlížejí, má i ve městech, jako je Sokolov.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]