Ruská ofenziva u Bachmutu pravděpodobně dosahuje vrcholu, oznámil americký Institut pro studium války ve své nejnovější zprávě. Zároveň ale zdůraznil, že vyvrcholení útoku neznamená konec bojů. Rusové při dobývání města Bachmut za několik měsíců obětovali obrovské množství vojáků, které převážně naverbovala žoldnéřská skupina wagnerovců. Ukrajinci však hovoří o jejich podivném chování na bojišti a mají podezření, že dostávají drogy.
„Naše chlapy zajímá, jestli jsou na drogách. Jak jinak mohou jít na jistou smrt, překračovat hnijící mrtvoly svých kolegů,“ řekl listu The New York Times důstojník ukrajinské jednotky, která používá krycí jméno Zmist.
Otázka, zda ruští vojáci nejsou na drogách, se neobjevila poprvé. „Náš kulometčík se skoro zbláznil, když po nich střílel. Řekl: Vím, že jsem ho trefil, ale nepadá. A následně po nějakém čase, když vykrvácí, tak spadne,“ popsal nedávno pro americkou stanici CNN jeden z ukrajinských vojáků zážitek s wagnerovci.
Boje o Bachmut následně přirovnal k záběrům z filmu se zombie. „Vylézají na mrtvoly svých přátel, šlapou po nich,“ pokračoval voják. „Je hodně pravděpodobné, že před útokem dostanou nějaké drogy,“ dodal. Jasné důkazy, že tomu tak skutečně je, však neexistují.
Přežijí čtyři hodiny
Zpravodajská služba Severoatlantické aliance odhaduje, že na každého ukrajinského vojáka zabitého při obraně Bachmutu připadá nejméně pět Rusů. Podle bývalého příslušníka americké námořní pěchoty Troye Offenbeckera, který nyní bojuje na Ukrajině, je předpokládaná doba přežití Wagnerových mužů na frontové linii čtyři hodiny.
Právě vysoké ztráty ruských vojáků mohly být možnou motivací, proč Ukrajinci město tak dlouho bránili, přestože nemá žádný velký strategický význam.
Ruská ofenziva vázne
Britské ministerstvo obrany informovalo, že ruská ofenziva v Bachmutu vázne a že ruské síly mohou přesunout svou pozornost k jiným úsekům fronty. Náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj řekl, že situaci u města se daří stabilizovat.
Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj upozornil, že nedávný pokles počtu ruských útoků vyžaduje další analýzu. Ruské síly podle něj za poslední den provedly u Bachmutu 18 pozemních útoků, zatímco dříve to bylo 40 až 50 denně. Varoval však, že přísun posil může tento trend zvrátit.
„Ruské síly mohou pokračovat v častých a agresivních útocích na Bachmut, i když ofenziva vyvrcholila s malým nebo žádným úspěchem,“ připomíná americký Institut pro studium války, podle kterého stále existuje nepříliš pravděpodobná možnost, že nasazení záloh regulérní ruské armády namísto oslabených sil žoldnéřské Wagnerovy skupiny povede k významnému postupu či nucenému stažení Ukrajinců z obléhaného města.
Ruské síly za poslední den pokračovaly v útocích na Bachmut a ve městě a jeho okolí dosáhly určitých územních zisků. Jejich postup byl zaznamenán ze severu a jihozápadu do centra města, které se snaží dobýt už řadu měsíců v nejvražednější pěchotní bitvě od druhé světové války. ISW připomíná, že Ukrajina má navzdory tvrzení některých ruských zdrojů stále pod kontrolou silniční komunikace pro přísun posil a vybavení do Bachmutu.