Nástupcem končícího poslance Miroslava Kalouska se stal Jan Jakob (TOP 09). V úvodu středečního zasedání sněmovny složil poslanecký slib. Chce jít cestou rozpočtové odpovědnosti a boje za svobodu a demokracii, což je podle něj velkou výzvou nadcházejících voleb. „Nemám ambici být Kalouskem číslo dva. To je nemožné. Miroslav Kalousek je v tuhle chvíli legendou české politiky, o čemž svědčí i ten jeho odchod s aplausem napříč politickým spektrem, o kterém si myslím, že byl velmi upřímný. I za ten odchod si ho velmi vážím. Já mám asi klidnější povahu, na druhou stranu, když mě něco naštve, tak ve mně také dokáží bouchnout saze,“ říká v rozhovoru pro FORUM 24 Jakob.
Ve středu byl váš první poslanecký den. S jakými pocity vstupujete do svého nového postavení?
S očekáváním něčeho nového, ale zároveň s pocity zodpovědnosti. Dobu, která nás čeká do voleb, považuji za naprosto klíčovou pro budoucnost naší země. Proto bych rád v tomhle ohledu k výkonu mandátu přistoupil co nejzodpovědněji. Rád přiložím ruku k dílu, aby se podařilo demokratickým silám ve volbách uspět a následně převzít moc od amatérů, populistů a extremistů.
Už jste převzal agendu svého předchůdce?
O mnohém jsme se bavili v posledních dnech. Někdy v průběhu pléna bych měl být zvolen do výborů a mělo by jít především o rozpočtový výbor po Miroslavu Kalouskovi. Jsme v kontaktu i nadále a budu s ním zejména tu rozpočtovou agendu konzultovat.
Kdy vás pan Miroslav Kalousek oslovil s tím, zda byste po něm nepřevzal poslanecké křeslo?
Vím, že o tom uvažoval už delší čas. Potkali jsme se před několika týdny a řekl mi, že má tenhle konkrétní plán a tento konkrétní termín, kdy by to mělo nastat. Diskutovali jsme o tom a probrali to ze všech možných úhlů pohledu. Můj nástup je dán výsledky voleb, protože jsem byl první náhradník. Je mi ctí, protože mi říkal, že pokud by to byl někdo, o kom by nebyl přesvědčený, že tu roli zvládne, tak by nad tím přemýšlel víc. Bylo to pro něj v tomto smyslu snazší.
A pro vás to bylo jaké rozhodování?
Musel jsem přemýšlet o spoustě dalších věcí, protože se to dotýká mého pracovního života. Výhodou je, že v tuhle chvíli jsem už neuvolněným starostou v Roztokách, které jsou pro mě srdeční záležitostí. Starostuji vlastně už jedenáctý rok a v téhle roli neuvolněného starosty zůstávám i nadále.
Na podzim jsem se stal radním Středočeského kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu a tak, jak jsem tu práci poznal a poznal i souběh těch funkcí, tak jsem přesvědčen, že bych nebyl schopen dám těm pozicím to, co bych chtěl. Neměl bych čisté svědomí. Proto mě to velmi mrzí, nicméně v únoru se vzdám pozice uvolněného radního ve Středočeském kraji.
Pan Kalousek byl mimořádně výrazný politik. S jakým očekáváním nastupujete na jeho poslanecké místo? Nemáte obavy, že budete brán jako Kalousek číslo dva – a to jak v tom pozitivním, tak v tom nedobrém smyslu?
Nemám ambici být Kalouskem číslo dva. To je nemožné. Miroslav Kalousek je v tuhle chvíli legendou české politiky, o čemž svědčí i ten jeho odchod s aplausem napříč politickým spektrem, o kterém si myslím, že byl velmi upřímný. I za ten odchod si ho velmi vážím. Takže není možné být nějakým druhým Kalousem, každý jsme nějaký. Já mám klidnější povahu, na druhou stranu, když mě něco naštve, tak ve mně také dokáží bouchnout saze. Uvidím, co se tady ve sněmovně bude dít, jakou roli v tomhle smyslu zastanu.
Rád bych na práci Miroslava Kalouska navázal v rámci rozpočtového výboru. Myslím si, že je třeba, aby tady někdo kopal tak striktně jako on za rozpočtovou odpovědnost.
Dal vám při svém odchodu nějakou radu?
Řekl mi, ať jsem svůj a ať se ničeho nebojím. V mém politickém životě, byť o úroveň níž, mi dal rad už spousty a samozřejmě jsme nadále v kontaktu.
Už jste naznačil, jaký budete politik. Na svůj twitter jste například napsal, že byste chtěl svým drobným dílem přispět k boji za demokracii a svobodu. Co to z vašeho pohledu znamená?
To je ten největší úkol, který před námi stojí. To, co se tady děje, ale obecně i mnohde ve světě a v západních zemích, je trend odklonu od demokratických principů a hodnot. Považuji za naprosto klíčové bránit demokratické mantinely, protože pokud přijdeme o tyto principy, které jsme si vyrobili před třiceti lety, tak to bude naprosto tragické pro další budoucnost naší země.
Bavíme se například o proruském směřování?
Má to dvě roviny. Jedna, která se projevuje v západním světě, tkví ve zjednodušování politiky a přístupu společnosti k tomu, jak se chovají lidé navzájem. Směřuje to k velké míře populismu, heslovitosti, vytrácí se podstata a obsah, který je velmi důležitý. Lidé se pak rozhodují na základě velmi jednoduchých, až primitivních slibů namísto hodnot. To je jedna rovina, které se obávám.
A druhá rovina, která je bohužel historicky typická pro Českou republiku, je ta, že vrcholní představitelé země vždycky tendují jedním nebo druhým směrem. Naše historie prokázala to, že z východu nám nepřišlo nikdy nic dobrého a že naše místo je v té západní části civilizace. To, že někdo směřuje naši zemi směrem k Rusku nebo Číně, je pro mě naprosto děsivé a já proti tomu chci celý svůj život bojovat.
Chcete se věnovat rozpočtové odpovědnosti. Budete zasahovat i do oblasti kultury a cestovního ruchu, kterým jste se věnoval jako radní Středočeského kraje?
Ve své politické politické kariéře jsem se dotknul hned několika témat. Ať už je to veřejná správa, vše, co se týká obcí a měst, včetně rozpočtového určení daní. Zároveň jsem se začal na stranické úrovni zabývat oblastí dopravy a trochu paradoxně jsem teď ještě radním pro kulturu a cestovní ruch.
Rozpočtová problematika tohle všechno spojuje, ať už je to problematika měst a obcí a veřejné správy obecně, tak i doprava a v neposlední řadě – a obzvlášť v téhle době – se to týká i kultury a cestovního ruchu, které prožívají nelehké období.
Jak hodnotíte současný stav státního rozpočtu?
Státní rozpočet je v tuto chvíli bohužel v rozkladu. Můžu zmínit příklad z komunální úrovně. V prosinci jsem předkládal a předtím sestavoval jedenáctý rozpočet města Roztoky. Za těch jedenáct let jsem nezažil takovou situaci, jaká byla teď v prosinci. Všechny samosprávy, včetně návrhu státního rozpočtu, vycházely z predikce ministerstva financí ze září.
Chápu, že jsou lhůty pro projednávání rozpočtu, ale vývoj, kdy přišla druhá vlna pandemie, byl natolik zásadní, že to návrh státního rozpočtu měl reflektovat. Turbulence, co se ekonomického vývoje týče, jsou obrovské a lze předpokládat, že letos budeme v lepším případě stagnovat, ale já jsem spíš skeptičtější.
Zároveň v tom prosinci nebylo zřejmé, jaké budou platit příští rok daňové zákony, což je pro skladbu všech rozpočtů – od nejmenších obcí až po státní rozpočet – naprosto klíčové. Jsou to nejzásadnější příjmy kteréhokoliv z těch rozpočtů. Když nevíme, jaké budou platit daňové zákony, tak to, co se pak schvaluje, je z rozpočtového hlediska spíš poměrně hrubým odhadem než rozpočtem.
Pan Kalousek mi při svém odchodu říkal, že se neobává, že by tím koalici SPOLU oslabil, ale naopak. Přesto ho spousty lidí berou jako člověka, který se nebál ohradit Andreji Babišovi, a právě proto se toho obávají. Jak vnímáte současného předsedu vlády vy?
Přístupu k politice pana premiéra je takový atypický. Myslím, že už je pověstný jeho způsob řízení jistým naléhavým mikromanagementem, který možná může fungovat v nějaké firmě, ale stát se takhle řídit nedá. Samozřejmě je potřeba, aby další osobnosti naší koalice byly výraznými tvářemi a každá z nich aby měla svou výraznou roli.
Za naši koalici je kandidátem na premiéra pan předseda ODS Petr Fiala a já myslím, že slušnost není hendikepem. V kontrastu ke stylu politiky pana současného premiéra to naopak může být kladem.
Dokázala si podle vás současná předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vybudovat dostatečně pevnou pozici právě vedle pana Kalouska?
Nepochybně. Já jsem velmi rád, jak dopadl náš minulý sněm. Myslím si, že jsme utvořili výborný tým. Je to tým, který táhne za jeden provaz. Paní předsedkyně je úžasná osobnost, která překypuje elánem a samozřejmě i erudicí v těch oblastech, kterým se věnuje. Za ten rok, co je předsedkyní, se stala ještě výraznější tváří české politiky, než byla doposud.
V čem by podle vás měla TOP 09 oslovit voliče před nadcházejícími parlamentními volbami?
My máme pevně stanovené hodnoty i program, je to primárně ten zcela jednoznačný přístup k demokracii, k hodnotám, jako je svoboda, a hlavně i k naší prozápadní, proevropské orientaci. Říká se, že nemáme příliš mnoho výrazných osobností, ale jsem přesvědčen, že narozdíl od současné vládní garnitury máme spoustu profesionálů; a ta profesionalita se od nás očekává. Jsem přesvědčen, že ji umíme nabídnout.