Jakou potřebujeme proočkovanost, abychom mohli bezpečně posedět v restauraci? Data z Izraele ukazují ke 40 %

Vakcína, ilustrační foto (AdobeStock)

Vakcína, ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

„Ožíváme,“ prohlásil na začátku března izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Země je od samého začátku na špici v rychlosti naplňování očkovací strategie a může si tedy dovolit rozvolňovat nastavená opatření. Otevřela dokonce restaurace, bary a kavárny. Ovšem nebude to jen tak. Data z Izraele nám ukazují, jak by se Česká republika mohla dostávat k normálnímu životu.

V Izraeli je již 52,6 procent plně naočkovaných občanů. Je to zatím nejvíce na světě a pro zemi s 9 miliony obyvatel jde o veliký úspěch. Tak veliký, že celý svět a zejména vědecká skupina se zájmem sleduje, jak se vyvíjí tamní stav epidemie.

FORUM 24 (archiv)

Očekávání jsou nemalá. Podle poslední studie CDC jsou vakcíny Pfizer i Moderna na 90 procent účinné k zabránění infekci koronaviru.

To jsou dobré zprávy. Rozvolnění v Izraeli vyplynulo nejdříve v otevření posiloven a bazénů, při 40procentním proočkování následně i restaurací, barů, hospod, atp. Lidé je mohou navštěvovat na základě platných covidových pasů, které potvrzují, že jsou doopravdy očkováni.

V restauracích je povoleno konzumovat jídlo a pití i ve vnitřních prostorách s kapacitou až 75 procent, s maximálním počtem 100 lidí a se stoly vzdálenými od sebe na minimálně dva metry. Jídlo a pití na terasách nevyžaduje covidový pas.

Pro úplnost je třeba také doplnit, že počty nakažených v Izraeli neustále klesají, čím víc se očkuje.

zdroj: Bloomberg

Existuje nějaký „český plán“?

Vláda žádný konkrétní a přehledný rozvolňovací plán zatím stále nezveřejnila. Dřívě se orientovala podle systému PES, o jeho hodnoty se však resort ani kabinet momentálně neopírají.

Jak uvedl začátkem března ministr zdravotnictví Jan Baltný (za ANO), první fáze rozvolňování – tedy zrušení těch nejpřísnějších pravidel – by měla přijít ve chvíli, kdy bude v českých nemocnicích ležet nanejvýš 3000 pacientů. Podle původních odhadů, z dob před zavedením „třítýdenního“ lockdownu, mělo ke zlepšení dojít na konci března; dnes již víme, že tomu tak není.

Právě vytíženost nemocnic by ale měla být pro vládu nejdůležitějším indikátorem. Aktuální počet hospitalizovaných převyšuje 7,6 tisíc. Blatný tak své stanovisko přehodnotil, k zásadnějšímu rozvolnění dojde na konci dubna.

Do jaké míry do tohoto aspektu bude zasahovat i proočkovanost obyvatelstva, taktéž není jasné. O návratu k běžnému životu se hovoří při proočkování 60–70 procent obyvatel, některé studie ukazují, že bude možná potřeba ještě méně. Ovšem jednotlivé mezikroky bude vláda teprve vyhodnocovat.

Tato improvizace se stala terčem kritiky jak u opozičních politiků, tak u lékařů. „Neexistuje žádná strategie – ani krátkodobá, ani dlouhodobá. A do této situace bychom se nedostali, pokud by vláda měla nějaký plán,“ vytkl v rozhovoru pro FORUM 24 poslanec TOP 09 Vlastimil Válek.

„Vláda o tomto ani nepřemýšlí, protože říká – ‚to bude někdy‘. Ale to nebude ‚někdy‘. To bude možná už v srpnu, proto by měla mít spuštěno měření, aby zjistila, kolik lidí tyto protilátky má, protože se může stát, že zjistíme, že 10 procent lidí protilátky má, a tím pádem jich nemusíme naočkovat 70 procent, ale jen 60,“ myslí si poslanec a lékař.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]