Jakub Černý: Putinovské Rusko se bojí amerického „radaru v Brdech“

Z osobního týmu nově zvoleného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa (pravicová Republikánská strana) zaznělo, že nová administrativa bude ochotna vybudovat obranný systém proti balistickým střelám v Evropě, stejně jako to plánoval, ale nestihl dokončit prezident George W. Bush (Republikán).

Takový systém by podle řady odborníků byl schopný ochránit Evropu pouze před ojedinělými útoky např. z Íránu (pokud by tam v dohledné době, poté, co byly zrušeny mezinárodní sankce vůči Íránu, vyvinuli pro své balistické střely jaderné hlavice), z Pákistánu (pokud by se tamní jaderný arzenál dostal do rukou teroristů apod.) či ze severokorejských ponorek.

„Radar v Brdech“ by tedy v žádném případě nebyl schopný odolat případnému útoku ze strany Ruské federace. Ruská vláda přesto tvrdí, snad z populismu, že je plánovaný systém namířený proti ní. To je nesmysl navíc také z toho důvodu, že se jedná o obranný systém. Není tedy namířený proti nikomu, respektive je namířený proti útočníkům. Pro zklidnění vzájemných vztahů však bývalý prezident Bush nabídl svého času ruské straně trvalou inspekci na plánovaných zařízeních v Polsku a v brdských lesích.

Vstřícnost na současnou ruskou vládu zjevně neplatí. Když nynější (dosluhující) americký prezident Barack Obama (levicová Demokratická strana) tento projekt obrany Evropy zrušil, ruská vláda se „odvděčila“ okupací Krymu a Sevastopolu, účastí ruské armády v krutých bojích na východní Ukrajině (včetně bojů proti civilistům) i četným narušováním vzdušného prostoru i výsostných vod států Severoatlantické aliance.

Šéf branného výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Ozerov však dnes agentuře RIA Novosti oznámil, že Ruská federace v reakci na oživené plány v Evropě rozmístí v oblasti Kaliningradu nejen protiraketový systém S-400, nýbrž také balistické rakety Iskander, jak informovala ČTK. To je stejné, jako kdybyste si koupili bytelné vstupní dveře do domu, a soused (nebo skoro soused) by si stěžoval, že jste si je určitě koupili kvůli němu, a zareagoval by koupí pořádného šperháku. Inu, taková je současná ruská vláda.

Pokud by vás zajímal vztah Donalda Trumpa k ruské vládě podrobněji, nabízíme vám článek:

„Jakub Černý: Trump nevěří Putinovi, chce radar v Brdech i vydání Snowdena“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner