Jakub Železný říká pravdu. Olympiáda je v totalitní komunistické Číně

Jakub Železný (Pavel Hofman / FORUM 24)

Jakub Železný | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Moderátor Jakub Železný se stal už před časem terčem dezinformačních webů a všech zastánců Ruska, nyní se jím zabývala i Rada České televize, zejména tedy exponenti minulé vlády. Měli totiž velký zájem o to, proč Železný ve svých výstupech říká, že se zimní olympiáda koná v totalitní komunistické Číně. Je to prosté – protože je to pravda. Jenže pro některé je tahle pravda „na hraně“ a mají starost, aby se takové jasné sdělení faktů někoho nedotklo. Okolo Číny se totiž asi musí chodit po špičkách.

Na celou věc se podle serveru Mediaguru ptal radní Roman Bradáč: „Trochu mě zaráží mantra Jakuba Železného o komunistické Číně. Nevím, proč to tak je. To má nějaký důvod? Proč to neříkají ti ostatní moderátoři?“ A zájem měl samozřejmě i předseda Rady ČT Pavel Matocha, mj. přispěvatel Babišových Lidových novin, který chtěl od šéfa zpravodajství ČT Zdeňka Šámala slyšet, zda o věci se Železným hovořil. A věc komentoval i René Kühn: „Byť se to týká sebevíc talentovaného člověka, sebevýraznější tváře té instituce, není prostor pro vytváření – byť malých – vlastních pravidel. Se vším respektem k talentu a profesionalitě, kterou odvádí, bych byl raději, aby všichni měli na paměti, že nikdo není víc než ta instituce samotná.“

(Týdeník FORUM)

Bylo by dobře pánům radním objasnit jednu zásadní věc: pravda není žádné vytváření vlastních pravidel, pravda je pravda a je to pravidlo nejklíčovější pro každého novináře. Jakub Železný neříká nic, co by odporovalo faktům. A proč to neříkají ostatní moderátoři? Buď uvažují stejně jako výše uvedení radní, nechtějí mít problémy, nenapadne je to nebo nepovažují za důležité tuto věc zdůrazňovat. Ale to je úplně jedno – vůbec nic to nemění na tom, že Železný prostě pojmenovává věci tak, jak jsou.

Je přesnou ukázkou toho, co nám tu zanechala vláda Andreje Babiše a stále trvající hradní angažmá Miloše Zemana, že se taková samozřejmost jako nazvání totality totalitou řeší jako velké téma. Jistě, raději to neříkejme, není to náhodou přílišné vyjádení názoru? A co druhý pohled, třeba těch totalitářů? Není to náhodou údajná totalita? To je ostatně slovo, které se v České televizi dlouhodobě pro pojmenování evidentních faktů, jako je střet zájmů nebo spolupráce se Státní bezpečností, používá.

Žijeme (snad) v civilizované, svobodné, západní a demokratické zemi. Proto by měl mít každý ve veřejném prostoru právo říci, že král je nahý, když to tak je. A ano, Čína je komunistická a totalitní, i kdyby z těch slov byli někteří lidé sebenervóznější. Doufejme, že po změně zákona budou na dodržování pravidel ve veřejnoprávních médiích dohlížet lidé, kterým pravda nevadí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články