Jaký pták by vyhrál anketu o národního opeřence, kterou slibuje vyhlásit koalice SPOLU? Je tady jeden nečekaný favorit

První místopředseda a šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura (ČTK)

První místopředseda a šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura | FOTO: ČTK

Ve snaze upoutat pozornost a získat hlasy voličů přicházejí politické strany a hnutí před volbami do poslanecké sněmovny s různými nápady. Návrh koalice SPOLU spustit anketu, která vybere nový symbol Česka – českého národního ptáka –, se však tomu všemu vymyká. Tahle celostátní kampaň, kterou ODS, TOP 09 a křesťanští demokraté prosazují, a dokonce ji mají i ve svém volebním programu, má obrovský potenciál. Samozřejmě je otázka, zda výběr národního ptáka může koalici pomoci vyhrát volby, ale legrace je to veliká.

V části programu věnované harmonickému životnímu prostředí a stabilní energetice koalice občanských demokratů, lidovců a topky najdeme jeden zásadní bod: „Volba národního ptáka. Spolu s odborníky i školáky spustíme anketu, která vybere českého národního ptáka“.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Na jiném místě svého programu to pak koalice vysvětluje a dává do patřičných souvislostí: „Máme řešení pro ochranu vody, zemědělské půdy, pestré krajiny i zdravého života ve městech. Přestože je Česko jednička v třídění, neumíme zatím využít potenciál odpadů jako zdrojů energie nebo stavebních materiálů. To se musí změnit. Zapracujeme také na tom, abychom omezili používání jednorázových obalů, aby odpadu ubylo. Důraz na ekologii podpoříme celostátní kampaní: Ve spolupráci s Českou společností ornitologickou a základními školami spustíme anketu, která vybere nový symbol Česka, českého národního ptáka,“ zdůrazňuje koalice SPOLU, kterou do voleb vede předseda ODS Petr Fiala.

Diskuzi by to mohlo rozpoutat značnou. Stačí to jen dobře pojmout a zajistit tomu velkorysou propagaci. Když se v roce 2005 volil největší Čech, byla to mimořádná společenská událost, která hýbala celou Českou republikou a dodnes zůstává v živé paměti. Proč by volba národního opeřence nemohla mít podobnou odezvu?

Vždyť debata o tom, jaký pták by mohl být naším národním symbolem, je nanejvýš zajímavá a leccos o nás může prozradit. Zvítězil by nějaký dravec? Káně, poštolka, či snad sokol? Orel by patrně neprošel a zmínka o něm by možná znovu oživila pozapomenuté protiněmecké nálady. A co takhle sojka práskačka, straka, nebo třeba datel? Je docela dobře možné, že by uspěl některý pták, do kterého by to nikdo neřekl.

Ostatně, kdyby to pravidla volby největšího Čecha umožnila, stal by se jím náš největší génius Jára Cimrman. Češi zkrátka mají svůj specifický smysl pro humor a třeba by se projevil i při volbě českého národního ptáka. Vezměte si takovou slepici. Daleko sice nedolétne, ale panečku, jak je užitečná. Vajíčka snáší a hledí si pěkně svého a na svůj kurník nedá dopustit. Anebo takový tetřev. Ne že by byl nejbystřejší, ovšem naparovat se umí nádherně.

Milá sova

Zapomenout bychom ale neměli ani na holuby. Ti mají jistě nemalý potenciál. Stačí si vzpomenout, jak pomáhali Libuši Šafránkové coby filmové Popelce přebírat hrách s popelem. A když se k tomu navíc přidá ještě píseň z uvedené pohádky Kdepak ty, ptáčku, hnízdo máš? v podání Karla Gotta, z holuba může být rázem favorit celé ankety.

Tisková konference koalice SPOLU k ekonomice (ODS / Se svolením autora)

Pak je pták, který může rozdělit národ a být jablkem sváru a mohutných národních rozepří, byť za to, chudák, vůbec nemůže. Ano, sice se říká, že nosí děti, ale dneska už má jiné, mnohem silnější konotace. Postačí, když zmíníme jeho hnízdo. Prostě s čápem by byl velký problém.

Jistě, dá se to zachránit někým zcela nezávadným, a dodejme i celkem nenápadným. Doposud jsme totiž vynechali jednu významnou skupinu nepříliš viditelných a výrazných ptáků – mám na mysli sovy. Pravda, pozor na sýčka, s tím bychom se asi daleko nedostali, a také výr za moc nestojí. Je tady ale jiný horký kandidát. A má dokonce i svého velkého milce v řadách občanských demokratů, který ho prosazuje a umetá mu cestičku.

Šéf poslaneckého klubu ODS a předseda Centrálního volebního štábu koalice SPOLU Zbyněk Stanjura totiž v předvolebním speciálu Studia N na dotaz, pro jakého opeřence bude hlasovat v anketě o českého národního ptáka, odpověděl: „To já ještě nevím, já nejsem žádný expert. Připadá mně to fajn a vůbec, pokud se nám povede zapojit i základní školy, ale tak já bych vyšel asi z vlastní zahrady. A mně tam lítají a dlouhodobě tam jsou puštíci, milé sovy, tak já bych volil puštíka, ale nevím, jestli to náhodou není už v nějakém jiném státě. To by nebylo fér, ale myslím si, že to je docela zábavný bod. A říkám, pokud se nám to povede, takovou anketu s ornitologickou společností zorganizovat a zapojit základní školy, tak by to bylo prostě fajn.“

Je to samozřejmě trochu legrační a zčásti to budí i posměch, ale nakonec proč ne. Byť je spousta jiných mnohem důležitějších témat, která si zaslouží pozornost výrazně více. Na druhou stranu nějaké zpestření nezaškodí. Jen by to chtělo, aby jediný bod, který u koalice SPOLU vyvolá aspoň náznak nějaké emoce, nebyla právě volba českého národního ptáka. To by bylo poněkud smutné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]