Poslanec Farský se kvůli stáži vzdá mandátu. Nechci komplikovat fungování vlády, oznámil

Jan Farský (STAN) (Pavel Hofman / se souhlasem autora)

Jan Farský (STAN) | FOTO: Pavel Hofman / se souhlasem autora

Jan Farský (STAN) se vzdá mandátu poslance. Oznámil to na svém twitteru poté, co ho k rezignaci vyzvalo předsednictvo Starostů a nezávislých. Zdůvodnil to tím, že nechce komplikovat fungování vlády a hnutí STAN. Farský čelil kritice koaličních partnerů i opozičních politiků za půlroční stáž ve Spojených státech, kterou chtěl absolvovat současně s prací poslance.

„Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN. A tak vyslyším výzvu našeho předsednictva a složím mandát poslance. Chtěl bych se omluvit všem, které svým odstoupením zklamu, a poděkovat všem, kteří mě v mém rozhodnutí podporovali,“ oznámil Farský krátce po půlnoci na twitteru.

()

„Před čtyřmi lety jsem coby celostátní lídr STAN přivedl naše hnutí do sněmovny. Před dvěma lety jsem zvažoval jak dál a nakonec se rozhodl zapojit do kampaně a pomoci STANu uspět ve volbách a pokusit se ukončit vládu Andreje Babiše. Podařilo se,“ napsal dále Farský. „V době 108členné koalice, vlády s důvěrou, jsem se v očekávání dalších velkých výzev rozhodl pro absolvování stáže na téma EU, její budoucnosti, jejího ukotvení ve světě a tím i o naší budoucnosti,“ pokračoval ve svém příspěvku na twitteru. 

„Myslel jsem si, a pořád jsem o tom přesvědčen, že je povinností politika zvyšovat svou kvalifikaci ke službě republice, v dobré víře jsem se rozhodl usilovat o vědomosti, nadhled, kontakty, které bych ve zbylých 3,5 letech mandátu vysoce zúročil. Stejně, jako jsem byl rozhodnut účastnit se klíčových hlasování ve sněmovně i v době této stáže,“ dodal.

Farský začátkem minulého týdne oznámil, že Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a že získal prestižní stipendium v USA. Vzdal se poslaneckého platu a pozice šéfa klubu hnutí STAN a přislíbil, že i ze stáže se případně vrátí na klíčová hlasování. Do Spojených států odletěl o víkendu. Opoziční politici obvinili Farského z pohrdání voliči, ale i podle představitelů vládních stran bylo jeho rozhodnutí špatné. Kritizoval ho i předseda vlády Petr Fiala (ODS).

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Pan Farský mě informoval, že má v plánu odjet do Spojených států. Samozřejmě žádnou radost z toho postupu nemám a jsem si vědom všech těch problémů, které z toho vychází. Jsem si vědom, že si toho je vědom i poslanec Farský, prohlásil Fiala na středeční tiskové konferenci po jednání vlády.

Farského k odchodu ze sněmovny vyzvalo ve středu na večerním jednání předsednictvo hnutí STAN. „Pro mě osobně to bylo velmi složité rozhodování, protože si Honzy lidsky i profesně nesmírně vážím a jako první místopředseda mi byl několik posledních let oporou. O to víc si cením toho, že Honza naši výzvu v zájmu zachování důvěry ve STAN i v politiku jako takovou vyslyšel,“ uvedl po jednání šéf hnutí Vít Rakušan.

„Debata byla extrémně složitá, protože Jan Farský toho pro hnutí STAN udělal hrozně moc, a my jsme věřili a věříme, že mnoho ještě udělá. Uvědomujeme si ale, že jsme situaci kolem jeho nepřítomnosti podcenili, a omlouváme se za to našim voličům – a vlastně i Janu Farskému, kterému jsme nebyli dostatečnou vnitřní opozicí,“ doplnil místopředseda hnutí Petr Gazdík.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]