Jan Hamáček byl zvolen předsedou sociální demokracie, statutárním místopředsedou se stal Roman Onderka

Vicepremiér, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) (Facebook ČSSD)

Vicepremiér, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | FOTO: Facebook ČSSD

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček byl znovuzvolen předsedou České strany sociálně demokratické na 42. sjezdu sociální demokracie, který se konal kompletně on-line. Post statutárního místopředsedy obhájil poslanec Roman Onderka.

Hamáček byl zvolen hned v prvním kole první volby, a to 140 hlasy z 270, tedy většinou hlasujících. Ministr zahraničních věcí a hlavní Hamáčkův protikandidát Tomáš Petříček získal 95 hlasů a třetí kandidátka na předsedkyni sociální demokracie poslankyně a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová získala pouhých 23 hlasů. Ani pro jednoho ze tří kandidátů na předsedu ČSSD nehlasovalo 12 delegátů sjezdu.

Eric Drooker

Někdejší primátor Brna Roman Onderka byl zvolen statutárním místopředsedou v druhém kole první volby 137 hlasy z 261. Jeho protikandidát starosta městské části Brno-Líšeň Břetislav Štefan získal 114 hlasů, 10 delegátů nedalo hlas ani jednomu z kandádátů.

Volbě šéfa sociálních demokratů předcházela celodenní diskuze, jejíž součástí byla silná kritika Hamáčkova vedení ČSSD i angažmá sociální demokracie ve vládě Andreje Babiše. V kandidátkém projevu Jana Hamáčka zaznělo důrazné přihlášení se k levici. „Ve skutečnosti nemusíme nic vymýšlet. Náš program je jasný – my jsme levice,“ zdůraznil Hamáček, podle kterého by se sociální demokracie měla bránit posunu do politického středu.

Tomáš Petříček naproti tomu vyzdvihoval budování odborného zázemí sociálně-demokratické strany. „Po dvou prohraných volbách nikdo účty nesložil, tomu musí být konec. Nehodlám se spokojit s přelezením pětiprocentní hranice. Mým cílem je dosáhnout stejný nebo lepší výsledek než v roce 2017, vše ostatní budu považovat za naprostý neúspěch. Garantuji vám, že skládat účty budu, hned po volbách, na dalším sjezdu ještě v říjnu,“ uvedl ve svém kandidátském projevu Petříček.

Poslankyně Valachová ve svém projevu slibovala vyvolat dohodovací řízení s hnutím ANO a předložit jasně definované požadavky, při jejichž nesplnění by sociální demokracie kabinet opustila. „Pokud s sebou necháme zametat jako v posledním roce, kdo nás bude volit?“ ptala se někdejší ministryně školství ve vládě Bohuslava Sobotky.

Předsedou Ústřední kontrolní komise ČSSD byl zvolen její dosavadní šéf bývalý poslanec Roman Váňa.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]