Jan Hřebejk: Zeman je pro mě ohavný chlap, který lže a naváží se do slabších

Režisér Jan Hřebejk není fanouškem Miloše Zemana (reprofoto DVTV)

Režisér Jan Hřebejk není fanouškem Miloše Zemana | FOTO: reprofoto DVTV

Připravovaná premiéra nového filmu, odehrávajícího se za komunismu, přiměla Jana Hřebejka zamyslet se nad stavem české společnosti. Známý režisér se v rozhovoru pro DVTV rozhovořil o strachu lidí v České republice, populismu a nejvíc o Miloši Zemanovi. Ten je podle Hřebejka bytostí, která žene naši zemi na východ a režiséra mrzí, že právě on reprezentuje Českou republiku. Na Hradě by si prý dokázal představit Michala Horáčka, ale obává se, jak by s nálepkou zbohatlíka přesvědčoval občany, kteří nemají co do úst.

Není normální, že se prezident vysmívá lidem

Známý režisér sice považuje prezidenta u nás za symbolickou figuru, která nemá takovou moc, jaká se jí připisuje, přesto by to prý měl být vzdělaný a slušný člověk. To v případě Zemana není vždy pravidlem. „Pro mě je to ve všech ohledech ohavný chlap. Třeba ve všech naváženích se do slabších,“ vysvětluje svůj postoj Hřebejk. „Jak někdo napsal, je normální, že se lidé smějí prezidentovi, ne že se prezident směje lidem nebo skupinám,“ dodal. Zemana považuje za šoumena, který se však dostal do fáze, že by pro fór vraždil. „Pro mě je to, jako když máte v baráku vulgárního ožralu, který čůrá na schodišti,“ přirovnal prezidentovo chování.

Hřebejk také upozornil na to, že Zeman lže a dělal to vždy, i při „sametové revoluci“ v roce 1989. „Tehdy tam v atmosféře dějinného převratu, kdy tlachat nemusel řekl, že české vysoké školství se propadlo na 42. příčku za Nepál. Prostě tlach, neověřitelná blbost, ale ten milion lidí mu tleskal. Zeman to dělá doteď, lže, když nemusí,“ zavzpomínal režisér. „Já nevím, jestli je nebezpečný, pro mě je bytostí, která ač je mi to líto, reprezentuje tento stát,“ odpověděl na dotaz na Zemanovu nebezpečnost.

Zeman je takový, aby se líbil hňupům

V žádném případě si však filmař nemyslí, že by si současná hlava státu musela svůj post udržet. „To víte, že může prohrát, ale vůbec nevím, kde se berou jeho příznivci,“ zamyslel se Hřebejk. Podle svých slov on sám v okolí žádné Zemanovy podporovatele nemá. „Nesetkávám se s lidmi, kteří by humor Miloše Zemana považovali za humor, kteří by jeho pidi-midi považovali za nějaká moudra,“ říká tvůrce populárních Pelíšků. Nejasná je podle něj i politická orientace současného prezidenta. „Zeman je postbolševický trochu pravicový a trochu levicový, podle toho, jak se to hňupům líbí,“ shrnuje režisér.

I když se Hřebejk označil za člena „pražské kavárny“ a proto nechtěl označovat svého kandidáta na prezidenta, aby ho nijak neocejchoval, Michala Horáčka by si prý na Hradě představit dokázal. Bojí se ale, jak by na známého textaře někteří lidé reagovali. „Nevím, jestli lidé, kteří nemají co do pusy budou věřit Michalovi Horáčkovi, že jim rozumí,“ zamyslel se Hřebejk. „Automaticky bude Zeman prohlašovat, že to je zbohatlík, milionář, miliardář. Vymyslet na Horáčka flusance nedá Zemanovi moc práce,“ dodal na adresu možného kandidáta na hlavu státu.

Celý rozhovor najdete zde.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]