Nejblbější nálada za posledních 27 let. Ale proč?

Jan Hrušínský (archiv autora)

Jan Hrušínský | FOTO: archiv autora

Česká republika v posledních letech zhrubla. Změnu viditelně odstartoval pan prezident. Nejdříve, do té doby nepředstavitelnými vulgaritami, které pronášel bez ostychu na veřejnosti. Později bonmoty, ve kterých žertoval o zabíjení a odstraňování lidí, a nakonec vyvoláváním strachu z migrantů, čemuž logicky podléhají zejména starší lidé nebo lidé s nižším vzděláním. Zároveň pan prezident systematicky po celou dobu výkonu své funkce rozděloval českou společnost vyvoláváním nenávisti proti různým skupinám obyvatel.

Proti profesorům a rektorům vysokých škol, proti intelektuálům typu Ferdinanda Peroutky, proti Spojeným státům americkým prostřednictvím útoků na jejich velvyslance, na Evropskou unii, vměšoval se do amerických, ale třeba i rakouských prezidentských voleb, a podobně. Nejtvrdší výpady pronášel proti názorovým odpůrcům, které začal označovat uměle vymyšlenými pejorativními názvy, např. pražská kavárna. Zlehčoval zločinné skutky minulosti, jako je udavačství agentů StB, členství v KSČ, zpochybnil masakr studentů ze 17. listopadu 1989 na Národní třídě, ukazoval se na veřejnosti s extremisty a xenofoby, bagatelizoval trestné činy, prohlašoval, že mu nevadí trestně stíhaný premiér či obvinění ministři v české vládě.

Tvrdě a systematicky začal zpochybňovat sankce proti Rusku, ruskou agresi na Ukrajině, v Sýrii či kdekoliv jinde. Stýkal se otevřeně s bývalými agenty sovětské KGB a na evropském fóru, v Číně, na půdě OSN a vlastně všude, kde jako český prezident vystupoval, pronášel výroky v rozporu se zahraniční politikou vlády ČR a zpochybňoval naše spojenecké závazky vyplývající z členství v NATO a v EU.

Pan prezident zkrátka systematicky českou společnost čtyři roky připravoval na letošní parlamentní volby a přivedl české občany k nejblbější náladě za posledních 27 let.

To všechno v jedné z nejbezpečnějších zemí na světě. V zemi, která nemá zásadní ekonomické problémy, je už několik let připravena na přijetí eura a hospodářsky, díky členství v EU, neustále roste. Gratuluji. Od člověka, který přes dvacet let předstíral, že je proevropský a prozápadní demokrat, je to pozoruhodný výkon. Přesto je zajímavým zjištěním těchto voleb skutečnost, že dvě Zemanovi nejbližší strany, totiž prokremelská SPO, Zemanovci s dvěma esy v podobě soudruha Veleby a superlídra F. R. Čecha a druhá proruská strana, Robejškovi Realisté, absolutně propadly a nedosáhly na víc než půl procenta. To vůbec není špatné.

Tristním zjištěním je, že čeští voliči (a bohužel i nevoliči) se více ztotožňují s Karlem Čurdou než s parašutisty, kteří byli národními hrdiny a měli by být i našimi lidskými a morálními vzory.

Více než hrdinstvím, pravdomluvností a čestným jednáním jsme fascinováni organizovaným zločinem, udáváním a podvody všeho druhu, lhaním a vším negativním, co si můžeme v životě představit. Množí se anonymní výhrůžky na sociálních sítích a neuvěřitelně prudce zesílily slovní útoky v komentářích typu „budeš viset, ty debile“, „jste vlastizrádná klaka, půjdete ke zdi“ nebo „jak se těšíš do vězení, ty zas..ný havloide“ a podobně. Hrubost a vulgarita se staly běžnou součástí našich životů. Volby ještě ani neskončily a už by mě někteří v komentářích na facebooku nejradši viděli ve vězení. To je teď u nás asi takový národní folklor.

Tím více je třeba si vážit lidí, kteří píší i na sociálních sítích slušně a kultivovaně, neschovávají se za přezdívky a cizí jména a na profilový obrázek se nebojí dát svou fotografii a pod svůj názor se podepsat. Děkuji za to a těší mě, že slušných je mezi námi stále ještě mnoho.

Naopak bych chtěl něco vzkázat všem anonymům, extremistům a xenofobům, kteří v čím dál větším počtu, nikým nezváni vstupují na cizí facebookové profily a píší tam vulgární komentáře. „Vážení anonymové, vulgární příspěvky, lživá tvrzení bez důkazů, propagaci zločinného komunismu a fašismu odstraňuji. Jste na mém profilu, nikdo vás sem nezval, nedodržujete moje pravidla a chováte se tady jako u vás doma. Hezký den přeji.“

Státu je třeba přiznat, že se zlepšil ve výběru daní, DPH a v šikanování občanů všemi možnými i donedávna ještě nemožnými způsoby. Naopak stát zcela selhává v ochraně svých občanů před (zatím) slovními útoky extremistů a xenofobů. Vyhrožovat lidem smrtí je dnes zkrátka v České republice zřejmě dovoleno. A bude hůř.

Dobrou zprávou těchto voleb je, že strany vedené agenty Státní bezpečnosti a jedním extremistou nemají ústavní většinu, a to i kdyby se otevřeně daly dohromady. Špatnou zprávou je, že lidé jako pan moravsko-japonský Korejec neustálými útoky na islám a výpady proti všem muslimům bez rozdílu přivolávají na naši republiku teroristický útok. Pokud k němu jednou opravdu dojde, ponesou za něj hlavní vinu právě tito čeští politici, kteří pod vidinou volebního úspěchu sbírají vyvoláváním strachu a nenávisti ty nejodpornější politické body.

Co ještě k letošním parlamentním volbám dodat?

Snad jenom to, že všechny demokratické strany, které jsem si v parlamentu přál, tam jsou, k čemuž jim upřímně gratuluji, a věřím, že jednou bude opravdu zase líp. Tedy pokud na nás do té doby někdo neklekne a na věčné časy nás neumlčí.

Chcete číst i tištěnou verzi deníku FORUM 24? Nový magazín Revue FORUM si můžete předplatit prostřednictvím sbírky na portálu HitHit.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]