Jan Hrušínský promluvil o fašismu u nás, Zemanovi a omezování svobod

Jan Hrušínský  (ČTK)

Jan Hrušínský | FOTO: ČTK

Situace v České republice silně znepokojuje Jana Hrušínského. Člen slavného hereckého rodu je nejen ostrým kritikem Miloše Zemana, ale zároveň vnímá i další nebezpečné procesy, které u nás průběžně probíhají. Podle Hrušínského se poslední dobou ukazují i nebezpečné tendence neonacistů, kteří se projevují čím dál častěji a výrazněji. Ruku v ruce s těmito aktivitami jdou i snahy současné vlády omezovat práva českých občanů, například pomocí EET nebo dalších šmírovacích nástrojů.

Podmínky pro svobodný život se zhoršují

Známý principál Divadla na Jezerce se velmi kriticky vyjádřil pro server EuroZprávy.cz. „Znepokojuje mě, že v naší zemi poslední dobou přibývá příliš mnoho nejrůznějších omezení základních svobod a občanských práv. Dokonale nám to stát předvedl např. při nedávné návštěvě čínského prezidenta,“ zmínil Hrušínský zásahy policie proti demonstrujícím Čechům. „Zhoršují se podmínky pro svobodné podnikání, pro svobodný život. Porušování základních demokratických pravidel a principů přestává být nenápadné a pozvolné, ale děje se přímo před našima očima, což považuji za mimořádně nebezpečné,“ varuje známý herec.

Zeman se chová ke svým voličům nečestně

Velké nespokojení panuje u Hrušínského především s vládou prezidenta Zemana. „Nesouhlasím bohužel s většinou jeho slov a činů. Jestliže člověk, který vystupoval v prezidentské kampani jako horlivý zastánce EU, což po svém zvolení zakončil velkolepým vyvěšením evropské vlajky na Hradě, dnes bez jakéhokoli oprávnění pronáší vámi zmíněná slova, volá po referendu o vystoupení z EU, opětnému zadrátování našich hranic a zcela nepokrytě usiluje o přimknutí České republiky k Rusku a komunistické Číně, považuji to za nečestné jednání, kterého se dopouští především na lidech, kteří mu v přímé volbě dali svůj hlas,“ upozorňuje Hrušínský na Zemanovu politiku.

Kvůli prezidentovi jsme svědky neskutečných věcí

Ještě ostřejší byl Hrušínský v momentě, kdy přišel na přetřes jeho výrok, podle kterého Zeman „vypustil ze své lahve džina fašismu a extrémismu. „Nikdy bych nevěřil, že v 21. století bude prezident České republiky zvát na Pražský hrad „židobijce“ a současného tvůrce seznamu českých Židů, nevěřil bych, že prezident naší republiky bude zpochybňovat a bagatelizovat události ze 17. listopadu 1989,“ zmiňuje Hrušínský. „Nevěřil bych, že bude zesměšňovat svobodu slova, že se při výročí 17. listopadu ostentativně postaví na tribunu vedle extrémisty a xenofoba, který chce zavádět koncentrační tábory a z lidí mlít masokostní moučku, nevěřil bych, že se znovu začnou v Praze objevovat hákové kříže, nevěřil bych řadě jiných událostí, kterých jsme díky tomuto prezidentovi dnes a denně nedobrovolnými svědky,“ dodává syn oblíbeného Rudolfa Hrušínského.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]