Jan Jetmar: Dívčí válka o Prahu vrcholí

Eric Drooker

Dvě mocné ženy Prahy svádějí tvrdý a nelítostný boj. Po včerejším nenadálém odvolání 4 radních z pražského magistrátu srovnává zápas Radmila Kleslová proti Adrianě Krnáčové na 1:1. Vlastně by správně mělo být asi 85:85, protože ne nevýznamné bitvy se odehrávají po celý rok, co ANO ovládlo Prahu.

Bookmakeři již před mnoha měsíci vypsali velmi nízký kurz na pád primátorky Adriany Krnáčové, která podle nich nepřežije do začátku listopadu. Co včera vypadalo nepravděpodobné, dnes je na dosah.

Když bylo na konci srpna Adrianě Krnáčové nejhůř a už to vypadalo na ručník v ringu, Kleslovou vedená pražská organizace ANO vyslovila primátorce Krnáčové nedůvěru, přispěchal na pomoc ochránce Andrej Babiš a donutil své pražské poslance i celou pražskou organizaci ANO, aby primátorku podržela.

Ačkoliv to po celý uplynulý rok mohlo z dálky vypadat, že hlavní boj se vede mezi Matějem Stropnickým a primátorkou Krnáčovou, přičemž odbojný levicový aktivista Stropnický znamená jazýček na vahách existence pražské vládní koalice, která čítá 33 hlasů v 65členném zastupitelstvu, v porovnání s bitvami obou žen to byl jen malý provinční konflikt.

Andrej Babiš je mezi dvěma mlýnskými kameny. Z jedné strany stojí primátorka Krnáčová, se kterou ho pojí slovenská národnost a její servilní loajalita k němu, a z druhé strany Radmila Kleslová, se kterou ho pojí aktivity v StB, nevybíravé podnikatelské zájmy a agresivní, panovačné chování ke svému okolí. Obě dámy byly vůči Babišovi loajální, ačkoliv mezi sebou vedly tvrdý boj. Ovšem jen do chvíle, kdy Babiš podržel u moci Krnáčovou, od té doby už válka nemá pravidla. Krnáčová je primátorkou Prahy, Kleslová „jen“ radní na Praze 10, takže v rámci výkonné moci je Krnáčová výše než Kleslová. Jenže Kleslová je předsedkyní pražské organizace ANO a politicky je Krnáčové nadřazena.

Když primátorka ucítila sílu ochranné ruky Andreje Babiše, vytáhla na Kleslovou všechny smlouvy s městskými organizacemi (politicky korektně by mělo stát, že se smlouvy znenadání objevily na veřejnosti), z nichž Kleslová pobírá měsíčně stovky tisíc korun za nejasně specifikované služby. Kleslová byla donucena se lukrativních „kšeftů“ vzdát a přišla ročně o mnoho milionů korun. To se neodpouští.

Včera večer na pražském zastupitelstvu nastal zásadní zvrat. Odvoláni byli náměstek primátorky Matěj Stropnický (Strana zelených) a radní Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD). S návrhem na odvolání radních přišel předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný. To znamená rozvrat všech koaličních klubů a výrazně se tím zvyšuje nemožnost přepřáhnout jednoho neposlušného radního nějakým jiným a vesele pokračovat dál. Bez zrady z vlastních, koaličních, řad by to nebylo možné. Situace by se dala popsat slovy: když nemůže padnout Krnáčová, mohou padnout všichni lidé kolem ní a ji stáhnout s sebou.

Primátorka Adriana Krnáčová nevstoupila do pražské politiky šťastně. Vlastně to je právě před rokem. Nejprve oddálila otevření tunelu Blanka o ¾ roku, pak se nedohodla na vlastnictví Opencard, které stále není dořešené, pokoutně se domlouvala na výběru právního zastoupení s protistranou u pronájmu Škodova paláce v hodnotě 2 miliardy korun, kula pikle v magistrátní kuchyňce, aby se vyhnula záznamu z jednání rady města, ustoupila tlaku lobbistů a vzala radnímu Stropnickému z gesce stavební předpisy. Za normálních okolností by už musela být tak jako tak dávno pryč, takové jednání primátora Prahy a vrcholového politika je naprosto neslučitelné s dobrými mravy.

Radmile Kleslové se včera podařilo vytnout 4 kmeny z koaličního voru a nyní bude velice těžké, aby se odvolaní radní poslušně vrátili do stranických klubů a hlasovali pro obměněnou radnici ovšem už bez nich. Přitom na zboření současné pražské vlády stačí jeden jediný hlas proti, odvolaní, a tedy ublížení, navíc vyhlášení za neschopné, jsou hned čtyři. Páky, které bude muset Andrej Babiš vyvinout, budou muset být značně veliké a napříč politickými stranami. Babišovi se současná situace nehodí do krámu, je pro něho ještě příliš brzy na pád magistrátu, nepodařilo se mu zatím do městem ovládaných nebo spoluvlastněných firem dosadit svoje lidi.

Jak se říká, cherchez la femme, v tomto případě je to hned na druhou. I kdyby se podařilo, i přes včerejší zvrat, koalici v Praze udržet, nebude následovat žádné období klidu a míru. Boj se vede na život a na smrt a je to boj Krnáčová versus Kleslová. Jedna musí z kola ven. Babiš si bude muset dřív nebo později vybrat. Z pragmatického hlediska by pro něho nyní bylo lepší Krnáčovou definitivně odepsat. Byť to tak nevypadá, mocensky tahá za kratší konec provazu. Ale kdo ví? Ve hře je ještě jedna lepší varianta, budou muset odejít dámy obě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner