JAN JETMAR: EET je jako nabitá zbraň pro Andreje Babiše

ČTK

Podnikatel Andrej Babiš, předkladatel EET | FOTO: ČTK

Zavedení elektronické evidence tržeb, neboli EET, je bičem na malé a střední podnikatele a potencionální likvidací živnostníků. Ovšem data, která budou v rámci EET pořízena, jsou tím nejcennějším know how, které podnikatelé mají. A tyto informace v rukou Andreje Babiše jsou jako klíče od našeho bytu, v němž si beztrestně může brát, co se mu zachce.

Na jedné straně stojí korporátní dodavatelé, jejichž králem a téměř neomezeným vládcem na trhu je podnikatel Andrej Babiš, který je zároveň, „shodou okolností“, i ministr financí. Na druhé straně stojí malé a střední provozovny, živnostníci, malé firmy.

Představte si své oblíbené řeznictví na rohu ulice. Váš pan řezník bere maso z malých jatek, která zná a kde se chovají ke zvířatům nadstandardně. Z několika malých rodinných uzenářství bere uzeniny. Produkty to jsou veskrze kvalitní a dobré, rozmanité, specifického složení i chuti, ale jsou dražší než unifikované párky z korporátu, které je prodávají po tisících tunách v supermarketech.

Se zavedením EET získá stát, v tomto případě Babiš, veškerá data o Vašem oblíbeném řezníkovi. Kolik prodává uzenin, jakých typů a v jaké ceně.

To, že podle Babiše Finanční úřad dostane jen součet a výpočet DPH, je celkem irelevantní, správce toho systému, tedy firma najatá Babišem, bez řádných výběrových řízení, bude mít neomezený přístup ke všem datům z pokladny dokonce v reálném čase. A i kdyby za každým člověkem v té firmě stál policajt a agent BIS, už jenom to, že budou data shromažďována na jednom místě, je nebezpečné, protože si celou republiku odnesete na jedné flashce domů. A že si to umí člověk evidovaný jako spolupracovník StB dostatečně dobře zařídit, když je zároveň i ministrem financí a dohlíží na to osobně, snad nemůže nikdo pochybovat.

Zvýšení administrativy, online kontrola a přehled o všech aktivitách, kam drobní uzenáři dodávají, kam dodávají malá jatka a za jakou cenu, budou mít cenu zlata.

Velké korporátní firmy, které právě v hojném počtu vlastní Babiš, mají dotace na produkci masa, dotace na krmivo, dotace na nákup technologií zpracování, dotace na naftu, dotace z EU na opravu celých zpracovatelských komplexů, na které si malý zemědělec nesáhne, a už v tomto okamžiku jsou hluboko pod cenami malého farmáře, protože je polovina jejich ceny je dotovaná, tudíž netržní, zvýhodněná a zcela podkopávající pravidla svobodného obchodu.

Korporát nakoupí stovky tisíc tun prasat nebo kuřat nebo skotu z míst, kde je cena nejnižší, bez ohledu na kvalitu masa. Takže je dovezou třeba z Polska. Pokud nakupujete 100 tisíc tun, je cena za kilo jiná, než je schopen dát šumavský farmář s prasečí farmou, kde je 200 vepříků.

Rovněž si musíme uvědomit, že když Babiš jako ministr financí bojuje proti daňovým únikům malých podnikatelů, tak v korporátu se tomu říká daňová optimalizace účetnictví a probíhá ve stamilionových částkách ve velkém.

Jedna z všeobecně oblíbených metod je koupit za korunu krachující firmu s velkou ztrátou, protože si koupíte ty dluhy, které postavíte proti svému zisku, něco převedete do rezervy, něco dáte na investice, za stovky milionů si koupíte ve svých novinách a dalších médiích reklamu, která je předražená a třeba se vůbec ani nemusí stát. Zaplatíte podporu volební kampaně a podobně. Rázem máte vyčištěné účetnictví tak, že odvádíte daně, jako byste nic nevyráběli.

A tady pozor! K této části se ještě časem vrátím. Babiš tvrdil v televizi v Otázkách Václava Moravce, že platí 4 miliardy korun ročně na daních. Přitom dostal 4 miliardy korun dotací. Tedy daňoví poplatníci zaplatili Babišovi za jeho firmy daně. Obrat Babišových firem je kolem 140 miliard korun ročně, ale zisk rok od roku klesá a daně jak činí jen asi 3 % z obratu jeho firem, což je absurdní číslo!

Nejedná se jen o maso, stejný postup platí pro mléko a sýry, pro pečivo, pro jakékoliv podnikání v zemědělství. Většinu korporátních firem v zemědělství vlastní Babiš.

Jakmile bude Babiš vědět, co, kolik a kam dodává jakýkoliv jeho, byť drobný, konkurent, má šanci ho za týden zničit. Stačí poslat své nákupčí do (v našem modelovém případě) vašeho oblíbeného řeznictví a nabídnout řezníkovi ten samý sortiment masa a uzenin ovšem z Babišova korporátu za třetinovou cenu. A k tomu i všechny doplňkové produkty, pečivo, konzervy, co je libo. Kvalita bude mizerná, maso z Poska, chuť unifikovaná, ale řezník bude mít marži už ne 20 %, ale 70 % a bez práce. Malé uzenářství zkrachuje, bude nuceno kvůli EET držet ceny nebo zdražovat, zatímco Babiš bude dodávat dotacemi podhodnocené a daňově optimalizované zboží za minimální ceny.

A o to tady jde, o to se hraje. Korporát s informacemi o konkurenci bude zcela ovládat veškerý trh s čímkoliv v této zemi, a Babiš se tak stane naším Velkým bratrem.

Zaplatíte za housku kartou? Ví to.

Koupíte si televizi. Ví to.

Kam jedete na dovolenou? Ví to.

Kdy jste byli nemocní? Ví to, je to na vaší výplatní pásce.

Ve kterých bankách máte účty a kolik na nich je peněz? Ví to.

Ví toho víc, než kolik toho o vás ví vaše manželka.

To není fikce z Orwellova románu, to je naše dnešní realita. Ale on chce vědět všechno. Nenechte se zmást, že mu jde o blaho této země. Babišovi jde především o blaho Babiše, pak o blaho Babiše a nakonec zase o blaho Babiše.

O naší zemi v tom není ani půl slova.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner