Jan Lipavský: Ruská zvěrstva patří do Haagu

()

Ministr zahraničí Jan Lipavský na otázku, zda je podle něj ruský prezident Vladimir Putin válečný zločinec, odpověděl jasně: „Je.“ V rozhovoru pro Týdeník FORUM Lipavský popisuje, jak vnímá udělení kandidátského statusu Ukrajině, jestli bude české předsednictví prosazovat další sankce proti Rusku nebo to, jak na tom teď bude evropská zelená politika.

Na začátku války na Ukrajině byla Evropská unie jednotná. Platí to stále?
Platí to. Staly se věci, které nějakým způsobem zavdaly otázky, jestli Evropa není jednotná. Ve svém důsledku, když se podíváme na všechna společná prohlášení státníků, G7, Evropské unie, Evropské rady, vysokého představitele Borrella, tak Evropa zůstává jednotná v odhodlání podpořit Ukrajinu v jejím evropském směřování. Koneckonců také proto byli evropští lídři schopní se shodnout na tom, že Ukrajina a Moldavsko dostanou kandidátský status, byť za nutnosti splnění některých podmínek.

Kdy je reálné, aby se oba státy staly plnohodnotnými členy EU?
To je dlouhá cesta, buďme upřímní. Na druhou stranu vnímám jako velký úkol pro české předsednictví, abychom s tím Ukrajině pomohli, abychom to téma drželi ve vzduchu, abychom se k tomu pravidelně vraceli. Jedna věc je naplňování kritérií a mít schopnost naplňovat všechny kapitoly. Ukrajina bude muset splnit všechna kritéria, o tom není pochyb. Druhá věc je míra politického souznění se zbytkem Evropy. Vnímám, že tato míra je velmi vysoká.

Může rozhodnutí o udělení kandidátského statusu změnit současnou ruskou agresi na Ukrajině?
Že by třeba Putin přestal házet bomby na obchodní domy? Že by přestal vyvraž­ďovat obce, které okupuje ruská armáda? To si nemyslím. Je to důležité pro Ukrajince, protože vědí, že bojují za to, že jednoho dne může být Ukrajina součástí Evropské unie a civilizovaného světa.

Měla by se Česká republika a další státy Evropské unie v této souvislosti připravit na zvýšení počtu kybernetických útoků ze strany Ruska?
To dnes již probíhá. Evropská unie se velmi úzce koordinuje v oblasti kybernetických útoků. Česká republika je jedním z lídrů těchto aktivit. Evropská unie má tool box, česky řečeno krabici s nářadím, právě na…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]