Jan Lipavský v novém Týdeníku FORUM: Putin je válečný zločinec

(Týdeník FORUM)

FOTO: Týdeník FORUM

Nový Týdeník FORUM definují tři obsáhlé rozhovory. S politikem, aktivistou a spisovatelem. Všechny se točí kolem zla v jeho různých podobách. Hned titulní strana vypichuje čtyři hlavní tematické body povídání s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti), jež vychází pod titulkem Ruská zvěrstva patří do Haagu.

Jsou jimi konstatování, že Putin je válečný zločinec, prognóza, že Ukrajinu čeká dlouhá cesta do EU, ujištění, že Česko stojí za Litvou, a nejbližší cíl, totiž, že chceme summit, kam přijede ukrajinský prezident.

V interview nazvaném jasně S komunisty se nemluví, leda trikem proti komunismu uvnitř čísla se zpovídá jeden ze zakladatelům spolku Dekomunizace Michal Gregorini a tvrdí, že je neustále zapotřebí upozorňovat na komunistické zločiny.  Mimo jiné říká: „Netvrdíme, že komunisti by měli být zavření, ale podle nás by neměli být vzorem pro morálku, slušnost, pro čisté svědomí.“

Spisovatel Miloš Urban právě vydává očekávaný román Továrna na maso a v rozhovoru s titulkem Dantovské peklo je na jatkách poodhalí jeho příběh. V něm se setkávají řezníci z moderních, byť páchnoucích, pražských velejatek s avantgardními umělci z navoněného kabaretu dvacátých let minulého století. Všechny pak spojí nález lidských kostí v kafilerii, který vyšetřuje policejní rada Vaňásek.

Kromě literárních témat se Miloš Urban během setkání vyznal ze své lásky k pražské čtvrti Holešovice, a rovněž okomentoval svůj vztah k progresivistům: „Mně celá ta progresivistická agenda přijde jako zástupný problém za reálné problémy světa. Je to něco, co je strašně vidět, strašně slyšet, je to ten narativ, jak se s oblibou říká. Je to součástí ostrého diskurzu, ale ve skutečnosti to nemá moc velký význam.“

PŘEDPLAŤTE SI TÝDENÍK FORUM ZDE