Jan Povýšil: Musí sem přijít úplně nová generace politiků

Jan Povýšil (Pavel Hofman)

Jan Povýšil | FOTO: Pavel Hofman

Paralympionik Jan Povýšil si nebere servítky s ničím a s nikým. Mluví otevřeně o svém handicapu, o paralympijských sportech i o politice, ke které se vyjadřuje na svých sociálních sítích, hlavně na Twitteru. Na vozíčku je od patnácti let, kdy špatně sklouznul do vody a zlomil si šestý krční obratel. Jak sám říká v rozhovoru pro Revue FORUM, taková zranění jsou většinou velmi jednoduchá a stane se to hrozně rychle. V rozhovoru prozradil, jak je to s vnímáním paralympijského sportu v České republice a ve světě, jaké problémy tento druh sportu skrývá a jak by se měli k tomuto problému a k dalším postavit čeští politici. 

Máte v plánu jít do politiky? 

Já mám pořád v plánu jít do politiky. Já vždycky, když se na to dívám, tak si říkám, že do politiky může jít opravdu kdokoliv, včetně mne. 

Co vám brání? 

Mně vždycky všechno dlouho trvá, než se k tomu dokopu. Takže já jsem ještě pořád tu přihlášku nepodepsal, ale mám ji nachystanou na stole.
Ale teď mě trochu štve: jsou dvě strany, o kterých reálně uvažuju, a je to vlastně hrozně vtipné. ČSSD a TOP 09 spolu nemají téměř nic společného. Na druhou stranu, v této chvíli nejsou větší sociální demokrati, než TOP 09. Když se podíváte na to, jak fungují, jaký mají program a jak vystupují, tak je to sociální demokracie tak, jak má vypadat. Jenže do ČSSD a TOP 09 v této chvíli nikdo vstupovat nechce. Do Topky kvůli jejímu vedení a do ČSSD – co bych k tomu řekl – Zimola, Hašek, to mluví samo za sebe. A zase, aby se zakládala nějaká nová strana, to je také nesmysl. Takže já si teď počkám, co se bude dít, a pak se definitivně rozhodnu. Nicméně je špatné, že se rozhoduji mezi dvěma stranami, které možná odejdou z parlamentu. 

Máte pocit, že když počkáte, zlepší se to? Budete mít později kam vstoupit? 

Vlastně mám pocit, že už to bude jen horší. 

Jak moc by se pak člověk měl straně přizpůsobit? 

No, může do ní vstoupit a zkusit tu stranu sám změnit. Možná by pro spoustu lidí bylo zajímavé aktivně vstoupit do komunální politiky a naštěstí to i spousta lidí dělá. Ale když vstupujete do strany, měli byste s nimi vystupovat jednotně, pokud nejste Václav Klaus ml. nebo někdo jemu podobný. Ale aspoň částečně s tou stranou prostě musíte souznit, jinak je to nesmysl. Asi stejný nesmysl, jako kdybych já vstoupil do ODS. 

Kdybyste nakonec do politiky vstoupil, jaká témata by vás zajímala nejvíc? 

Celá sociální politika. Musím říct, že bohužel hlavně díky ANO a ČSSD sociální politika začíná být docela zajímavá. Prosazují se věci, které měly být prosazené již dávno. Například zvýšení příspěvků na lidi, kteří jsou svým handicapem úplně odkázáni na cizí pomoc. To, že ten člověk bude dostávat devatenáct nebo dvacet tisíc, je úplně skvělá věc. Bohužel je to ale populistická politika Andreje Babiše. Na jednu stranu vidíte, že prosadí něco, co má smysl, a pak zase na druhou stranu přijdou s nějakou hovadinou, jako je sleva na jízdném. 

Kdo by měl být podle vás premiérem České republiky? Je to někdo z ČSSD nebo TOP 09?

Já teď nevidím nikoho, kdo by na tomto postu nerozděloval společnost. Tady je to takovým způsobem rozesr *ný. To nemůže nikdy normálně fungovat. Musí sem přijít úplně nová generace politiků, jinak se pořád budeme matlat v tom, kdo byl a nebyl v StB a kdo je bývalý komunista a kdo ne a kdo kandiduje pod ruským vlivem.
Přichází ale i zajímavá generace jako Dominik Feri a Radim Hejduk. 

Zrovna Dominik Feri tvrdí, že po tomto volebním období, chce z politiky odejít…

Což je smutné, že se nechce věnovat politice pořádně. Ale takový Radim Hejduk, pokud se dokáže prosadit na vyšší pozice, tak si ho dost dobře dokážu představit jako ministra sociálních věcí nebo klidně i jako premiéra. On to má velice dobře nastavené, kouká se, jak to funguje v zahraničí, a jeho sociální politika je velmi zajímavá. 

Hnutí ANO by mělo v politice zůstat? 

Určitě nemusí úplně vymizet, ovšem nesmí dále fungovat jako sekta. Tam rozhoduje jeden člověk úplně o všem, ale jsou demokraticky zvolení, takže v tuto chvíli volbu lidí musíme respektovat.
Andrej Babiš nejdříve vykradl pravicové strany, teď vykrádá ty levicové. Už nemá kam jinam jít, nakonec i levicový volič jednou dojde. Nakonec stejně skončí na patnácti, dvaceti procentech a bude za to ještě rád. Já teda v to doufám, že občané pochopí, že jen vykrádá program ČSSD a ostatních stran. Anebo to nepochopí a ČSSD skončí úplně. 

Co se tedy musí stát, aby to fungovalo? 

Pokud to posuzuji podle mě blízkých témat, Andrej Babiš se bohužel stal jedním ze zachránců českého sportu. Pro mě je to strašné, ale musím říct, že to on tehdy i s Bohuslavem Sobotkou vložil asi sedm a půl miliardy, což je třikrát víc než předtím. Jenže zase je to akorát diktátorský populismus. Na jednu stranu Andreje Babiše můžeme kritizovat kvůli spoustě věcí, avšak některé prostě nejsou vymyšlené blbě. Samozřejmě ale za účelem populistického získávání voličů.
Bohužel se velmi těžko poráží někdo, kdo má sto milionů na zaplacení kampaně jenom v Praze. Hnutí ANO bude vždy jeho. Můžete ho odstranit z vedení, ale vždy bude prosazovat pouze jeho zájmy a není ve straně nikdo, kým byste ho mohli nahradit. Faltýnek je nepoužitelný. A kdo tam je dál? 

Bude ještě Jan Povýšil reprezentovat Česko na paralympiádě?

Je plavání nákladný sport?

Jak je na tom v Česku bezbariérovost?

Jak tuto situaci řeší Praha?

Kdy se stalo, že Jan Povýšil sdílel na svém Twitteru dezinformaci?

Tohle a ještě mnohem víc v aktuálním čísle Revue FORUM. Objednávejte ZDE!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner