Jan Tříska: Herec, který sloužil lidem

Jan Tříska (Profimedia)

Jan Tříska | FOTO: Profimedia

Prahou se neslo babí léto, říční voda voněla a prostor nad hladinou Vltavy protnul stín padajícího těla. Před kamery filmu Jiřího Mádla Na střeše si už nestoupl, ačkoli roli Rypara uměl bravurně nazpaměť. Osud rozhodl jinak. „Jan Tříska podlehl zraněním po pádu z mostu,“ napsala média. 25. září uplynulo pět let od jeho bizarní smrti.

Pro smrt stačí jedna holá věta. Pro život, jaký byl herci Janu Třískovi dán, ani několik knih. Plánoval taneční kariéru, díky Karlu Högerovi se ale vydal na DAMU vstříc herectví. Jaké štěstí pro nás diváky!

„Nemnoho herců se mnou asi bude souhlasit. Ale myslím si, že býti šoférem sanitky nebo šoférem autobusu nebo – když už se chcete hodně vytahovat – kapitánem letadla je prakticky totéž jako být hercem. Protože herectví je služba veřejnosti,“ prohlásil svého času o profesi, kterou bral od prvního okamžiku mimořádně zodpovědně. Koneckonců jako všechno. „Bezstarostného přístupu nějak ne­umím dosáhnout. Já se pořád o něco starám. Jsem přepečlivý, možná až pedantský,“ shrnul sám sebe upřímně v médiích.

Výkon na 110 procent

Jeho pedantství bylo vskutku proslulé. Jako malý kluk měl bicykl, ale častěji ho pucoval, než na něm jezdil. V dospělosti prostředí a věci kolem sebe čistil, urovnával a luxoval – kalifornskou garáž ve svém americkém bydlišti nevyjímaje. A to denně.

Perfekcionista, jehož domácí regály, obsahy krabic, knihy v policích, ba i špičky tužek na stole musely být srovnané, zbrusu nový operační systém na počítači i mobilech bez odkladu stažený, kalhoty a košile vyžehlené. Z bordelářů byl, jemně řečeno, neklidný. Stejně zodpovědný přístup a kázeň žádal samozřejmě po hereckých kolezích. Pro rozvolněné bohémské povahy nic záviděníhodného.

„Byl pokaždé výborně připravený, nachystaný na výkon na sto deset procent. Podobné nasazení, minimálně na sto procent, čekal od ostatních. Samozřejmě chodil všude včas,“ potvrzoval Zdeněk Svěrák, jenž se s Třískou potkal před kamerou několikrát, mimo jiné během natáčení filmů Na samotě u lesa, Obecná škola a Po strništi bos.

Pověst herce s dokonale zvládnutým řemeslem ovšem Tříska rád a vtipně shazoval. „První zkoušce nebo prvnímu filmovacímu dni předcházejí dny, …

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články