Jan Zahradil: Nekonečné omlouvání za excesy odsunu

Eric Drooker

Europoslanec Jan Zahradil (* 20. března 1963 Praha) se kriticky vyjádřil k tomu, že předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády ČR položil v Bavorsku květiny na památku obětí v řadách sudetských Němců. Položili jsme mu k tomu několik otázek.

Proč si myslíte, že je téma sudetských Němců tak důležité? Představují pro nás nějakou hrozbu? Vypadalo by to tak podle vaší reakce na návštěvu Pavla Bělobrádka v Sudetském domě.

Myslím si právě, že důležité nijak zvlášť není. A gesta, jaká učinil pan Bělobrádek, jim zbytečně na důležitosti dodávají. Nekonečné omlouvání za excesy odsunu je únavné, působí podlézavě a ve svém důsledku kontraproduktivně. Bude z toho stejný „overkill“ jako u prezidentské volby.

Jakou podobu vztahu s organizacemi sdružujícími sudetské Němce byste si představoval jako ideální?

Ideální by byl vztah na úrovni adekvátních nevládních organizací v ČR, například Kruh občanů, vyhnaných v roce 38 z pohraničí.

Máte nějaké pracovní nebo kontakty s někým ze sudetoněmecké strany a jaké s tím máte zkušenosti?

Znám Bernda Posselta (německý politik, mluvčí Sudetoněmeckého zemského spolku pozn. SF), seděli jsme v letech 2004-09 v jedné frakci. Jsme si civilizovanými soupeři, nejen pokud jde o SDL, ale i názory na EU. A znám Martina Kastlera, který povede Hanns Seidl Stiftung v Praze.

Co byste viděl jako klíčové téma pro ODS v horizontu nejbližších let?

Jedním z klíčových témat určitě bude vstup/nevstup ČR do € a otázka referenda.

Jan Zahradil byl poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění, od konce 90. let poslanec Poslanecké sněmovny a od roku 2004 poslanec Evropského parlamentu, člen a od 18. ledna 2014 první místopředseda ODS, tuto funkci zastával i v letech 2002 – 2004. V roce 2011 se stal předsedou frakce Aliance evropských konzervativců a reformistů v Evropském parlamentu a byl ve funkci do konce toho roku. Nyní je prvním místopředsedou této frakce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner