Jana Černochová: Jmenování Pilného ministrem financí není happy end

Jana Černochová (ČTK)

Jana Černochová | FOTO: ČTK

Návrh Andreje Babiše, aby ho ve funkci ministra financí nahradil Ivan Pilný, včera posvětil premiér Sobotka. Tuto skutečnost nepovažuje starostka Prahy 2 a poslankyně za ODS Jana Černochová za dostatečné vyřešení „vládní krize“. Podle jejího názoru, který zveřejnila na svém facebookovém profilu, by se šéfem státní kasy neměl stát nikdo z hnutí ANO.

Držím se zpátky v komentářích kdo (snad) nahradí na resortu MF ministra Babiše. Byť chápu výjimečnost této situace, vždy mi v politice bylo proti srsti diktovat druhé koaliční straně, kdo má střídat jejího ministra, místostarostu, radního. O tom, že musí odejít z resortu Andrej Babiš, to není, musí, ale jestli si tam následně dají Petra, nebo Pavla?

Jestli chtěl premiér Sobotka donutit Babiše třeba i k vypovězení koaliční smlouvy, což se mi chvilku zdálo v soutěži „Kdo to udělá první?“ reálné, neměl pana Pilného navrhovat prezidentovi ke jmenování a měl bojovat za to, že resort ovládaný Agrofertem nemůže mít nikdo z ANO a měl navrhnout prohození resortů, třeba za to uvolněné školství.

Jestli ho opravdu navrhne a prezident opravdu jmenuje, nese za jeho další působení premiér Sobotka stejnou odpovědnost, jakou nese za tři a půl roku vládnutí s Babišem. Svým způsobem to byl od ANO geniální tah: Pan Pilný bude na MF pilný, protože není na kandidátce ANO pro nadcházející sněmovní volby a upřímně řečeno na mě nepůsobí dojmem člověka, který by na práci kašlal.

Babiš se v klidu ožení a bude pět měsíců běhat po náměstích a kampaňovat. Ne, tohle není happy end.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]