Jana Černochová nepojede kvůli Orbánově podpoře Putina do Maďarska na setkání ministrů obrany V4

Jana Černochová  (ČTK)

Jana Černochová | FOTO: ČTK

Ve středu začne v Budapešti dvoudenní zasedání ministrů obrany Visegrádské čtyřky. Jak dnes oznámila ministryně Jana Černochová (ODS), osobně se této schůzky nezúčastní.

„Do Maďarska na setkání ministrů obrany V4 osobně nepojedu. Příští týden mají volby a není správné, abych se tam podílela na kampani. Vždycky jsem V4 podporovala a velmi mě mrzí, že pro maďarské politiky je teď levná ruská ropa důležitější než ukrajinská krev,“ napsala na svém twitteru česká ministryně. Zástupcem resortu obrany bude na tomto zasedání náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec.

Jeden z jednacích bloků proběhne ve formátu Středoevropské obranné spolupráce (CEDC), kam patří také Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko. Hlavním tématem jednání zástupců V4 bude evropská bezpečnost ve světle ruské invaze na Ukrajinu a její dopad na finální podobu Strategického konceptu NATO a na implementaci nově zavedeného Strategického kompasu EU. Ve formátu CEDC budou hlavním tématem dopady současné krize na bezpečnostní situaci v regionech střední Evropy a západního Balkánu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v závěru svého vystoupení k lídrům na summitu EU obrátil s emotivním osobním vzkazem na Viktora Orbána kvůli jeho váhání kolem sankcí. Připomněl mu maďarské dějiny a také jej poslal podívat se na nábřeží v Budapešti, kde je pomník obětí holocaustu. Pomník tvořený stovkami bot je pro Zelenského mementem stejně, jako je jím v současné době Mariupol. I tam jsou stovky nevinných civilních obětí všech věkových kategorií. Ruská agrese podle ukrajinského prezidenta ukazuje, že se masové vraždění může opakovat i v 21. století.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články