Jana Černochová: Sněmovna mrhá časem a neřeší podstatné věci

Eric Drooker

Řešení v současnosti nedůležitých problémů je pro Janu Černochovou projednávání protikuřáckého zákona. Podle jejích slov by měl ministr zdravotnictví řešit spíš svoji náklonnost k alkoholu než kouření občanů ve vybraných restauracích a hospodách. Represe proti skupině obyvatel je totiž v demokratické společnosti nepřípustná a vláda by neměla diktovat lidem, jak nakládat se svým zdravím, myslí si starostka Prahy 2 za ODS.

Plné znění vyjádření Jany Černochové:

Vlevo rakety, vpravo rakety a ty mi tady zakazuješ kouření…..Já fakt nevím, proč ve Sněmovně mrháme časem a místo zásadních věcí řešíme kouření?

Kdo viděl dnešní vystoupení a funebrácký kousek pana ministra zdravotnictví s „urnou“, pochopil můj dvojsmysl „když pan ministr zakazuje kouření, navrhuji zakázat (mu) pití….“ bonmot, který ti, co seděli v sále, nebo se pohybovali v blízkosti pana ministra, asi jasně pochopili…..

Jinak byl můj příspěvek o tom, že každý podnikatel nejlépe ví, v jakém prostředí se jeho provozovna nachází a jaká je jeho klientela. V Praze 2 žiju, takže jsem jí uváděla jako příklad dobré praxe, kde je více nekuřáckých restaurací než kuřáckých a jsem za to místním podnikatelům vděčná. Jsem pro důsledné, opakuji důsledné oddělení kuřáckých a nekuřáckých prostor (ne plentou, jako je tomu v mnoha případech dnes, čímž by se vyřešil i problém v obcích s jednou hospodou, na který poukazují i někteří starostové menších obcí), ale jsem z principu proti tomu, že stát bude svým regulativem podnikatelům zakazovat „svobodně“ se o typu své restaurace rozhodnout. Jestliže kuřákům nedovolíme kouřit alespoň někde, za přísných podmínek např. oddělených zón, bude to mít za následek, že budou postávat před restauracemi, kouřit na ulici a nepřála bych vám, ani sobě, nad takovou restaurací mít okna do ložnice. Ano, v Praze 2 máme pětipatrové činžovní domy, ve kterých bydlí lidé, co mají okna, a celkem 2.000 restauračních provozoven, kaváren a čajoven. Ve 22 hodin chtějí mít svůj klid, čemuž rozumím a nestojí o to, aby jim někdo vyřvával a kouřil pod okny do rána. Co budeme chtít zakázat příště, zavřeme hospody v deset? Zrušíme diskotéky, koncerty, protože tam je hluk a zaměstnanci baru či pořadatelé koncertů jsou vystaveni nepřípustnému a zdraví škodlivému hluku a blikajícím světlům? S veškerým respektem: máme mít právo svobodné volby vybrat si, do jakého typu podniku chceme jít! Já si hodně často vybírám podnik nekuřácký, ale odmítám, aby kuřák neměl stejnou možnost volby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]