Jana Filipová píše Babišovi i Kalouskovi: Spolupracujte kvůli ekonomické krizi

Jana Filipová (archiv Jany Filipové)

Jana Filipová | FOTO: archiv Jany Filipové

Jana Filipová, která před časem nepravomocně vyhrála soudní spor s premiérem Andrejem Babišem týkající se tvrzení o tom, že demonstrující proti němu jsou zaplacení, napsala otevřený dopis, který poskytla také deníku FORUM 24. Je adresován jak Babišovi, tak předsedovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Oba politiky vyzvala, aby spolupracovali, což učinila v reakci na Kalouskův vzkaz ministryni financí Aleně Schillerové, aby ho na jeden den pustila na své ministerstvo, aby našel úspory ve výši 40 miliard korun.

Vážený pane Kalousku a vážený pane Babiši,

dovolte mi, abych Vás oba dva oslovila stejným dopisem. Ráda bych totiž, abyste jak jeden, tak druhý věděl, že jsem oběma poslala totéž.

Pane Kalousku, zaregistrovala jsem v médiích, že jste nabídl ministerstvu financí svou pomoc při řešení nedostatku finančních prostředků, který nutně nastane v souvislosti s vládními opatřeními proti koronaviru. Velmi si Vás za tento návrh vážím a v mých očích jste ještě více posílil svůj obraz skutečného politika, kterému leží na srdci budoucnost této země víc než jakékoli osobní antipatie vůči současnému vedení státu.

Není žádným tajemstvím, že Vás častokrát veřejně obhajuji proti názorům, že právě Vy jste původcem všeho špatného v této zemi. Ačkoli ne zcela ve všem s Vámi jednoznačně souhlasím, tak pokud se týká financí, vždy říkám lidem, kteří Vám nemohou přijít na jméno: „Zaplaťpánbůh, že jsme tu v době ekonomické krize měli Kalouska, protože kdyby ne, tak jsme dneska na tom byli finančně hůř než Řecko s Itálií dohromady.“ 

Skutečně jste tehdy pro naši zemi udělal maximum možného, aby přežila krizi ve zdravé kondici. Za což Vám dodatečně osobně děkuji.

Proto jsem bytostně přesvědčená, že pokud někdo dokáže tuto zemi vyvést z ekonomických problémů, které se díky koronaviru na nás nezadržitelně řítí – což si mnozí občané bohužel ještě zcela neuvědomují –, tak jste to právě a jen Vy.

Pane Babiši, Vy víte velmi dobře, že jsem kritická k Vašemu stylu vládnutí a obecně k faktu, že jste se právě Vy k vládě dostal. Nicméně ctím výsledky voleb a jako premiéra Vás akceptuji. Nebudu zde hodnotit Vaše kroky od počátku koronavirové epidemie, to nechť posoudí ex post příslušná vyšetřovací komise. Nyní máte před sebou ovšem neméně důležitý, ba nebojím se říci, že ještě důležitější úkol, než je zabránit šíření koronaviru. 

Musíte zabránit šíření ekonomického rozvratu České republiky!

Je skutečně velmi závažné, že celá střední vrstva obyvatelstva typu malých a středních živnostníků, plus nemalé množství tzv. pendlerů, byla odstřižena prakticky ze dne na den od svých příjmů. Nebudu Vám zde líčit konkrétní neradostné případy, se kterými se osobně setkávám. Tyto dopady si jistě dokážete zjistit sám.

Nemám nikterak sklony k hysterii, ale ekonomický efekt koronavirové pandemie je něco, co mne děsí daleko víc než její dopady zdravotní. 

Proto Vás velmi prosím, pane Babiši, zapomeňte v zájmu budoucnosti této země na svoji averzi vůči panu Kalouskovi a přijměte jeho nabídku pomoci.

Vím, že mu v rámci svého mediálního obrazu rád nadáváte do zlodějů, ale Vy sám nejlíp víte, že nikdy nic neukradl. Protože kdyby ano, tak Vy byste přece byl první, kdo by ho hnal k právní zodpovědnosti. Vzhledem k tomu, že se tak dosud nestalo, tak jsem přesvědčená, že je to z Vaší strany jen jakási mediální hra, a proto stále věřím, že máte v sobě ještě dostatek cti na to, abyste v současné nesmírně vážné době odhodil svou mediální masku a začal této zemi opravdu upřímně pomáhat.

Dovolím si zde ocitovat dva úryvky jednoho textu:

„A tak jestli chceme mít prosperující ekonomiku, ale i nějakou národní hrdost, s rodinnými firmami budeme zacházet jako s rodinným stříbrem. Zatím o nich rádi hovoříme, hezky to zní, každý to uznává, ale moc jim nepomáháme. …

…Pro takové firmy, velké i malé, vymyslíme zvýhodněný režim podnikání, investičních pobídek, grantových programů a státní i obecní podpory. Budou mít přednost, protože je to záruka našeho živobytí.“

Konec citace ze stran 225 a 226 Vaší knihy, pane premiére, O čem sním, když náhodou spím.

Velmi Vás prosím, pane Babiši – a věřte mi, že by mne bývalo nikdy nenapadlo, že zrovna Vás budu o něco prosit, ale tentokrát Vás skutečně upřímně prosím v zájmu budoucnosti celé naší země, nenechte padnout naši ekonomiku na dno, nenechte zaniknout rodinným firmám, přijměte podanou ruku od pana Kalouska a poraďte se společně, jak ekonomicky zvládnout postkoronavirovou ekonomickou krizi. 

Protože jestli někdo může Českou republiku zachránit od totálního kolapsu, tak je to právě takový krizový manažer, jakým je pan Miroslav Kalousek.

A až bude po všem, tak se klidně zase dál v Parlamentu kočkujte. Ale teď, teď je skutečně třeba táhnout za jeden provaz!

Předem Vám oběma moc děkuji za spolupráci a věřím, že společně to zvládnete.

S úctou 

Jana Filipová, Koloveč

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]