Za zneužití Vojenského zpravodajství zpřísnil odvolací soud Janě Nečasové (dříve Nagyové) i třem obžalovaným zpravodajcům podmíněné tresty a zákazy činnosti. Do vězení je neposlal. Někdejší šéfce kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) uložil tříletou podmínku a desetiletý, tedy maximální zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy.
Zpravodajci Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek dostali podmíněné tresty v délce 2,5 let, dvou let a 20 měsíců a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech na osm, sedm a šest let. Státní zástupce chtěl pro obžalované nepodmíněné tresty vězení.
Dnešní verdikt v kauze, která v roce 2013 přispěla k pádu Nečasovy vlády, je pravomocný.
K jednání se v pátek dostavil pouze jeden z obžalovaných, Jan Pohůnek, ostatní se na páteční jednání omluvili. Líčení soudu bylo neveřejné, protože se řešily i utajované informace.
Podle obžaloby současná Nečasova manželka zneužila svou pravomoc, když v roce 2012 nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby sledovali jeho tehdejší ženu Radku, chtěla tím prý uspíšit jeho rozvod. Zároveň také podle obžaloby následně nechala sledovat dva zaměstnance Úřadu vlády. Všichni obžalovaní svou vinu odmítali.
Už dříve odešli od soudu s nepravomocnými rozsudky, a to sice v případě Jany Nečasové s dvouletým podmíněným trestem a také pětiletým zákazem činnosti ve vedoucích funkcích státní správy. Co se týče zpravodajců, Milana Kovandy, Ondreje Páleníka a Jana Pohůnka, ti dostali podmínky od osmnácti do dvaceti měsíců a soud jim také na pět let zakázal působit ve zpravodajských službách a také v bezpečnostních sborech.