Jančura se opět zastal Babiše. Demokracie se nám prý teď nehodí

Podnikatel v dopravě Radim Jančura (ČTK)

Podnikatel v dopravě Radim Jančura | FOTO: ČTK

Podnikatel Radim Jančura se v Parlamentních listech zastal svého spojence, ministra financí Andreje Babiše. Je prý velmi potřebný pro Českou republiku, protože demokracie se nám teď nehodí. A Čapí hnízdo nebo dluhopisy? To prý dělali všichni, jen je to trochu nemorální.

Podle Jančury je pochopitelné, že je Babiš pro demokraty neakceptovatelný, protože je příliš autoritářský. Dal by mu ale šanci vládnout. „Dlouhodobě by mohl být pro demokracii špatným elementem, ale krátkodobě může hodně republice pomoci, protože po tento čas potřebuje být manažersky řízena. A nikoli řízena politiky, kteří jenom žvaní a nepracují. Až se dá republika do pořádku, tak pak bych trochu té demokracie do politiky dal,“ uvedl Jančura v rozhovoru.

Jančurova představa fungování stran je taková, že by ji měl vést lídr, který má absolutní moc. „Ten člověk přichází s tím, co má – a to je jeho renomé. To je ta největší motivace. V tu chvíli by měl mít ve své straně absolutní moc do doby, než ho strana sama sejme. Jednou se může stát, že Babiš bude svou vlastní stranou sejmut, protože nebude pro ně akceptovatelný. Toho se teoreticky může bát nejvíc. Aby když do toho ten člověk dal svoji čest a jméno, aby nemusel začít chodit kanálem. Myslím, že je na něm dobré, že vnitřní stranickou demokracii omezuje a je autoritářský,“ sdělil Jančura.

Jančura webu také objasnil svou představu o tom, co je v pořádku a co není. „Čapí hnízdo i dluhopisy dělali legálně skoro všichni. To není zločin ani korupce. Takhle to dělaly stovky nebo tisíce firem. A dělal to před vstupem do politiky. Bylo to legální, nebylo to úplně morální. Tím, že to dělali všichni, se to stalo něčím přirozeným,“ říká.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]