Janeček i Březina mají smůlu. Kdo nesplnil podmínky pro kandidaturu na Hrad?

Karel Janeček (ČTK)

Karel Janeček | FOTO: ČTK

Budoucím prezidentem se stane jeden z devíti kandidátů, které k volbám zaregistrovalo ministerstvo vnitra. Resort odmítl registrovat například podnikatele Tomáše Březinu, Karla Diviše a Karla Janečka. Novinářům to v pátek řekl náměstek ministra vnitra Petr Vokáč. Přinášíme přehled přihlášených zájemců, kteří do boje o Hrad nezasáhnou. 

Tomáš Březina

Zakladatel společnosti na výrobu betonových prvků Best kandidaturu oznámil již v dubnu. Březina se podle svých slov chtěl zaměřit na „české lidi“ a „české problémy“. Je zdrženlivý ohledně odsouzení války na Ukrajině, odůvodňuje to tím, že nemá dostatečné vzdělání v historii vztahů mezi oběma zeměmi.

Petr Pavel (ČTK / Zaorálková Jana)

V letech 1996 až 1998 byl poslancem za ODS, odkud později, po skandálech s financováním strany, přešel do nově vzniklé Unie svobody. Mandátu se tehdy z osobních důvodů vzdal a do politiky se vrátil roku 2013 jako lídr středočeské kandidátky ANO. Hnutí pro něj ale nebylo dostatečně pravicové, tudíž jej opustil.

Karel Diviš

Karel Diviš oznámil svou kandidaturu v lednu letošního roku. Je podnikatelem a bývalým sportovním novinářem. V ČT působil jako externí redaktor a moderátor. V politice se ovšem dosud neangažoval.

Diviš vystudoval matematiku a management na Matematicko-fyzikální fakultě a ekonomii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Je zakladatelem a šéfem technologické firmy IDC-softwarehouse, která vytvořila například portál letuska.cz.

Karel Janeček

Miliardář, matematik, filantrop. O tom, že se hodlá ucházet o funkci prezidenta České republiky, informoval již v lednu 2022.

Janeček se podílel na vzniku Nadačního fondu proti korupci nebo Nadačního fond Neuron na podporu vědy. Neuron se ovšem v minulém roce od Janečka distancoval. Při vyhlášení hudební ankety Český slavík totiž kritizoval protiepidemická opatření vlády a případné očkování dětí proti covidu. Podnikatel je spolumajitelem společnosti RSJ, která je zaměřena na burzovní obchodování.

Kandidáti na prezidenta. Danuše Nerudová, Petr Pavel, Andrej Babiš (Evropská unie / Štěpán Neubauer / Zuzana Bönisch / se souhlasem)

Pavel Zítko

Aktivista Pavel Zítko je přední český dezinformátor, šéf spolku Srdcem pro vlast a TV Světlo. Jeho dezinformačními tématy poslední doby jsou zejména investiční tipy do kryptoměn, očkování, Rusko a aktuálně své aktivity rozšířil také o šmejdský prodej předražených fénů. Na „důvěryhodnosti“ tomuto muži přidává i fakt, že čelí milionové exekuci.

Kandidátní listiny dalších uchazečů o Hrad Václava Hačeckého, Terezie Holovské, Romana Lalika, Libora Hrančíka, Anny Kašné, Romana Hladíka, Josefa Roušala a Jiřího Horvátha byly odmítnuty, protože na základě výzev nebyly vůbec, nebo nedostatečným způsobem napraveny závady, které kandidátní listiny měly. Odmítnutí kandidáti se budou moci do poloviny příštího týdne odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu. Ministerstvo dostalo 22 přihlášek, jedna ale přišla po termínu.

Prezidentské volby 2023

    • V prvním kole prezidentských voleb zvítězil generál ve výslužbě Petr Pavel se ziskem 35,40 procent hlasů. Druhý skončil bývalý předseda vlády a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Od voličů dostal 34,99 procent hlasů.
    • Druhé kolo prezidentských voleb odstartovalo v pátek ve 14 hodin. Novou hlavu státu bychom měli znát ještě v sobotu v podvečer.
    • Na webu vám během voleb nabízíme kompletní zpravodajský servis.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články